Kuchárky zo školskej jedálne pri ZŠ Školská ulica 197/10, Cabaj – Čápor ukázali, že chodia do práce radi
Kuchárky zo školskej jedálne pri ZŠ Školská ulica 197/10, Cabaj – Čápor ukázali, že chodia do práce radi
Na Slovensku je aktuálne viac ako 4.500 zariadení školského stravovania. Väčšina z nich zápasí s nedostatkom personálu, financií aj s nedostatkom rešpektu.
Celková neutešená situácia slovenského školského stravovania bola jedným z impulzov, prečo sme za portál Jedálne.sk a projekt Jedáleň 21. storočia vyhlásili súťaž O NAJLEPŠÍ ŠKOLSKÝ OBED.
Na túto výzvu zareagovalo 69 statočných a 10 z nich sa prebojovalo do živého finále.
Zažili sme spoločne úžasný deň plný zážitkov a emócií. A aj keď medaily na konci sú vždy len tri, za nás za organizátorov a odbornú porotu zvíťazili úplne všetci.
Súťaž splnila svoj účel a pritiahla aj toľko potrebnú pozornosť a ocenenie médií aj širokej verejnosti. Záujem bol obrovský, do hlasovania o Divokú kartu laickej verejnosti sa zapojili tisíce hlasujúcich a hlasovalo sa až do neskorých večerných hodín dňa pred živým finálovým varením.
Finále tohto ročníka je síce za nami, ale deň ako bol ten tohtoročný finálový si treba stále pripomínať. Je potrebné stále ukazovať, akú skvelú prácu odvádzate každý deň vo svojich školských kuchyniach. vaša práca je dôležitá. Vy, pracovníčky a pracovníci v školskom stravovaní ste dôležití!
A práve preto si v nasledujúcom seriáli predstavíme bližšie tímy tohtoročných finalistov súťaže O NAJLEPŠÍ ŠKOLSKÝ OBED. Každý týždeň predstavíme jednu súťažiacu jedáleň, a pretože pre nás vyhrali všetci, bude poradie článkov náhodné bez nadväznosti na celkové umiestnenie.
Kuchárky zo školskej jedálne pri ZŠ Školská ulica 197/10, Cabaj – Čápor ukázali, že chodia do práce radi
V našej školskej kuchyni pracuje 1 vedúca, 1 hlavná kuchárka a 5 pomocných kuchárok + jedna pomocná sila na 2 hodiny, ktorá chodí vypomáhať pri výdaji v druhej ZŠ, pre ktorú varíme, Varíme pre 2 MŠ (MŠ Cabaj - 62 detí + 9 zamestnancov, MŠ Čápor + 40 detí + 6 zamestnancov, pripravujeme im desiatu obed, olovrant) a 2 ZŠ (pre našu Cabajskú školu varíme zhruba 180 obedov a pre druhú ZŠ J. Domastu varíme okolo 80 obedov). Keď to zrátame, je to do 400 obedov, 100 desiat a 85 olovrantov. Jedna naša pomocná sila im to aj rozváža a na druhej ZŠ obedy pre žiakov a učiteľov aj vydáva.
Vybavenie našej kuchyne je v rámci našich priestorových možností celkom dobré, okrem štandardného vybavenia, máme konvektomat, nový univerzálny robot, kúter.
V našej kuchyni pracujeme radi, aj keď to nie je ľahké. Napriek tomu, že práca je ťažká a trápi nás rôzne veci (platy, normy...), chodíme do práce radi. Aj keď sme platovo nie najlepšie ohodnotené, svoju prácu berieme svedomito, robíme ju ako najlepšie vieme, veď naše dielo vo forme jedla jedia hlavne deti.
Do súťaže sme sa prihlásili, aby sme prezentovali nielen našu kuchyňu ale školské stravovanie ako neodmysliteľnú súčasť škôl a škôlok. Podľa nás by mal každý rodič vidieť a vedieť, ako sa v školskej jedálni varí, že je to jedlo, ktoré nielen veľmi dobre chutí, ale je aj zdravé a na tanieri dobre vyzerá.
Do súťaže sme sa prihlásili s tým, že za skúšku nič nedáme. Ale po výbere medzi desať najlepších, sme začali cítiť zodpovednosť a so skracujúcim sa časom aj trému a strach, ako to všetko dopadne. Ale v deň súťaže strach a tréma ako keby upadli a súťažilo sa nám veľmi dobre. Mali sme dobrú podporu aj v odborných poradcoch, ktorí nešetrili radami a pomocou, podporili nás aj morálne. So spolu-súťažiacimi sme si vymenili mnohé skúsenosti nielen v oblasti varenia, ale aj z praxe.
Švédske pagáčiky s jogurtovou omáčkou, ktoré sme varili v súťaži, je jedlo ktoré má u detí veľmi dobrú odozvu, po prvom uvarení si ho pýtali, aby sme ho znovu uvarili.
V poslednej dobe evidujeme, že deti radi chodia na obedy, snažíme sa o dochucovanie bylinkami, používame aj iné múky na zahusťovanie - cícerovú, fazuľovú, celozrnnú.
Nedarí sa nám so zeleninou, zelenina u nás je problém, či sa jedná o šaláty, oblohy alebo zeleninové jedlá.
Rodičia majú možnosť vidieť fotku každého obedu, od septembra dávame fotky jedál na stránku školy.
Čo si želáme do budúcnosti nielen nám ale všetkým, ktorých sa týka školské stravovanie aj keď len okrajovo?
Pevné nervy. Lebo keď nám tie prasknú, neviem, kto bude pracovať v školských jedálňach. My do práce chodíme aj napriek nízkym platom, ťažkej práci, sme stará škola. Ale ak sa s platmi niečo neurobí, nebude mať kto robiť. My máme šťastie, že sme našli dve mladé baby, ktorým sa chce pracovať, ale vo veľa zariadeniach nemajú také šťastie.
A máme ešte jedno želanie, aby normy pre školské stravovanie konečne odborníci pripravili tak, aby sa tam nenachádzali chyby a aby vychádzali z reálnych možností zariadení školského stravovania.
Pevné nervy a lepšie pracovné podmienky praje všetkým za celý kolektív ŠJ pri ZŠ Cabaj, vedúca Slávka Cintulová.