Z praxe jedální
Koncept školského stravovania je fajn, ale ...
Stravníci školských jedálni nie sú len deti a študenti, ale aj učitelia. Ako im chutí a ako vnímajú školskú kuchyňu? Na názor sme sa opýtali pani učiteľky z jednej košickej škôlky.
Výdaj nápojov s pomocou technológií má pre jedáleň mnoho plusov
Vaše kolegyne ich už vyskúšali. Pozrite sa na ich skúsenosti, ktoré s Vami zdieľajú.
Na čo si dať pozor pri výbere čipov
Ako postupovať pri výbere čipov pre stravníkov? Dajte si pozor na priekupníkov.
Zmena na pozícii vedúcej jedálne - ako správne prebrať a odovzdať zariadenie školského stravovania
Chyby pri preberaní zariadenia školského stravovania môžu mať podstatný vplyv na prácu novej vedúcej zariadenia školského stravovania po celý jej čas pôsobenia vo funkcii.
V článku sme sa snažili zmapovať postup, ktorý by Vám mal zjednodušiť preberanie a odovzdávanie zariadenia školského stravovania.
Tipy: čo urobiť cez prázdniny v školskej jedálni
Keď sa povedia prázdniny v škole, každý si predstavuje, že v školskej jedálni sa nevarí tak sa nepracuje. Okrem dovolenky vyplývajúcej zo zákona sú tu ďalšie činnosti, ktoré je potrebné a hlavne iba možné previesť mimo prevádzky. Teda urobiť to, čo nie je možné vykonať počas školského roka, keď sa varí:
Obedy zadarmo: Otázky rodičov - ako, komu, kedy, koľko?
Aktuálna zmena je rodičom nápomocná a bude podporovať stravovanie v školských jedálňach formou dotácie. Otázky, ktoré rodičov zaujímali v súvislosti s touto zmenou, sme zhrnuli v nasledovnom článku.
Rôznorodosť práce a dobrý kolektív - pohľad mladej kuchárky na prácu v školskej jedálni
Práca v školskej jedálni je skutočne náročná, ale dá sa robiť s láskou. Dnes máme pre vás rozhovor s mladou kuchárkou Soňou, ktorá našla svoje uplatnenie v školskej jedálni. Ako sa jej toto povolanie páči a kde naráža na potrebné vylepšenia sa dočítate v nasledovných riadkoch.
Jedáleň, ako dôležitá súčasť školy / škôlky
Premýšľali ste niekedy nad tým, ako lepšie zviditeľniť, predstaviť, poukázať na vašu každodennú prácu v kuchyni? Ako zaradiť jedáleň do vnímania okolia tak, aby predstavovala pozitívnu zložku školského / škôlkarského dňa?
Čarovná kuchyňa
Sú veci, ktoré ovplyvniť vieme a sú také, s ktorými sa veru pohnúť, aj napriek našej snahe nedá. Možno máte pocit, že sme práve vošli do obdobia, ktoré vyznieva náročne a akosi tak „všelijako a nepohnuteľne“, no rada by som všetkým vám, ktoré sa denne snažíte deťom,
žiakom, študentom, ale aj dôchodcom spraviť radosť z dobrého jedla, zahriala srdce.
Ako navýšiť hmotnosť mäsa pri normovaní?
Vzhľadom na to, že sa blíži termín účinnosti nových finančný pásiem, a zariadenia školského stravovania už dospeli k rozhodnutiu aký stupeň finančného limitu na nákup potravín si podľa požiadaviek určiť, prichádzajú na rad ďalšie nemenej dôležité otázky. Ako navýšiť hmotnosť mäsa pri normovaní? Ako si vypočítať hmotnosť navýšenej porcie. Navýšiť aj mäsové výrobky.
Ako na navýšenie porcií mäsa
Pre zamestnancov školy alebo školského zariadenia a iné fyzické osoby sa určí stupeň finančného pásma ako pre vekovú kategóriu stravníkov 15-19 ročných podľa Finančného pásma B a navýši sa hmotnosť porcie mäsa o 30%.
Už ste u vás oslávili Mikuláša? Inšpirácia z praxe, ako potešiť deti aj rodičov
Ak chystáte v škôlke, alebo v škole posedenie pre deti a rodičov, alebo ak chcete potešiť deti v tomto sviatočnom období len tak, pretože robiť radosť Vám jednoducho robí radosť, máme tu pre Vás zopár jednoduchých tipov na desiatu, olovrant, alebo na spomínanú besiedku. Tieto malé maškrty sú jednoduché a zdravé.
Normy, jedálny lístok, finančné zabezpečenie ako pevné hranice pri tvorbe jedálnička
Našou snahou je, aby bolo verejné stravovanie skutočne kvalitné a preto sa snažíme o neustály rozvoj, vzdelávanie, modernizáciu postupov a v neposlednom rade nám záleží aj na tom, ako sa pri svojej práci cítite Vy.
Polievka Miso a sušené slivky
Viete ktorá krajina vo svete má najzdravšie školské stravovanie?
Napoviem. Nie je to európsky štát.
Máte už svoj tip?
Jedlo, ktoré zostane zapísané...
Mnoho ľudí, mnoho prístupov k životu, mnoho prístupov k jedlu. Niektorí sa držia hesla: „Jeme preto, aby sme žili.“, ďalší sa riadia slovami: „Žijeme preto, aby sme jedli.“, no a niektoré moderné prístupy pristupujú k otázkam jedla podľa vety: „Nejeme preto, aby sme žili.“ Keďže náš portál sa týka stravovania, asi nás bude najlepšie vystihovať kombinácia prvých dvoch viet.