Z praxe jedální

Obedy zadarmo: Otázky rodičov - ako, komu, kedy, koľko?
394x 18 apr 2023 Z praxe jedální

Aktuálna zmena je rodičom nápomocná a bude podporovať stravovanie v školských jedálňach formou dotácie. Otázky, ktoré rodičov zaujímali v súvislosti s touto zmenou, sme zhrnuli v nasledovnom článku.

RobotCoupe - CL 50
Rôznorodosť práce a dobrý kolektív - pohľad mladej kuchárky na prácu v školskej jedálni

Práca v školskej jedálni je skutočne náročná, ale dá sa robiť s láskou. Dnes máme pre vás rozhovor s mladou kuchárkou Soňou, ktorá našla svoje uplatnenie v školskej jedálni. Ako sa jej toto povolanie páči a kde naráža na potrebné vylepšenia sa dočítate v nasledovných riadkoch.

Jedáleň, ako dôležitá súčasť školy / škôlky

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako lepšie zviditeľniť, predstaviť, poukázať na vašu každodennú prácu v kuchyni? Ako zaradiť jedáleň do vnímania okolia tak, aby predstavovala pozitívnu zložku školského / škôlkarského dňa?

Čarovná kuchyňa

Sú veci, ktoré ovplyvniť vieme a sú také, s ktorými sa veru pohnúť, aj napriek našej snahe nedá. Možno máte pocit, že sme práve vošli do obdobia, ktoré vyznieva náročne a akosi tak „všelijako a nepohnuteľne“, no rada by som všetkým vám, ktoré sa denne snažíte deťom,
žiakom, študentom, ale aj dôchodcom spraviť radosť z dobrého jedla, zahriala srdce.

Ako navýšiť hmotnosť mäsa pri normovaní?

Vzhľadom na to, že sa blíži termín účinnosti nových finančný pásiem, a zariadenia školského stravovania už dospeli k rozhodnutiu aký stupeň finančného limitu na nákup potravín si podľa požiadaviek určiť, prichádzajú na rad ďalšie nemenej dôležité otázky. Ako navýšiť hmotnosť mäsa pri normovaní? Ako si vypočítať hmotnosť navýšenej porcie. Navýšiť aj mäsové výrobky.

Naša Strava.sk
Ako na navýšenie porcií mäsa

Pre zamestnancov školy alebo školského zariadenia a iné fyzické osoby sa určí stupeň finančného pásma ako pre vekovú kategóriu stravníkov 15-19 ročných podľa Finančného pásma B a navýši sa hmotnosť porcie mäsa o 30%.

Už ste u vás oslávili Mikuláša? Inšpirácia z praxe, ako potešiť deti aj rodičov

Ak chystáte v škôlke, alebo v škole posedenie pre deti a rodičov, alebo ak chcete potešiť deti v tomto sviatočnom období len tak, pretože robiť radosť Vám jednoducho robí radosť, máme tu pre Vás zopár jednoduchých tipov na desiatu, olovrant, alebo na spomínanú besiedku. Tieto malé maškrty sú jednoduché a zdravé.

Normy, jedálny lístok, finančné zabezpečenie ako pevné hranice pri tvorbe jedálnička

Našou snahou je, aby bolo verejné stravovanie skutočne kvalitné a preto sa snažíme o neustály rozvoj, vzdelávanie, modernizáciu postupov a v neposlednom rade nám záleží aj na tom, ako sa pri svojej práci cítite Vy.

Polievka Miso a sušené slivky

Viete ktorá krajina vo svete má najzdravšie školské stravovanie?

Napoviem. Nie je to európsky štát.

Máte už svoj tip?

Jedlo, ktoré zostane zapísané...

Mnoho ľudí, mnoho prístupov k životu, mnoho prístupov k jedlu. Niektorí sa držia hesla: „Jeme preto, aby sme žili.“, ďalší sa riadia slovami: „Žijeme preto, aby sme jedli.“, no a niektoré moderné prístupy pristupujú k otázkam jedla podľa vety: „Nejeme preto, aby sme žili.“ Keďže náš portál sa týka stravovania, asi nás bude najlepšie vystihovať kombinácia prvých dvoch viet.

Prvé školské obedy

Viete kam siahajú začiatky verejného školského stravovania? Ktorá krajina bola prvou, ktorá začala ponúkať možnosť obeda v škole? V dnešnom článku sa dozviete trochu z toho, kedy začala klíčiť Vaša práca a aké posolstvo v sebe nesie.

Francúzske školské stravovanie

Viete ako funguje školské a škôlkarské stravovanie vo Francúzsku? Je založené na zaujímavom princípe, vychádzajúcom z kultúry stravovania a stolovania v tejto krajine a s deťmi sa v otázkach stravy jedná, ako s malými dospelými.

Lokálna verejná kuchyňa. Sen, alebo reálna možnosť?

Ak sa zamyslíte nad stravovaním, ako takým, ako by mohlo / malo ideálne vyzerať? Potraviny by mali byť čerstvé, zdravé, bezpečné a lokálne. Dnes sa čím ďalej, tým viac skloňuje práve bezpečnosť a zdravotná (ne)závadnosť potravín.

Posledný tohtoročný školský obed

V mene našej redakcie, rodičov detí, seniorov, prišlých stravníkov počas roka a samotných detí by sme radi vyjadrili vďaku každému, kto aj tento rok prispel k tomu, aby bola strava pre deti zabezpečená, chutná, bezpečná výživná a pestrá.

Trápia vás ovocné a jogurtové guľovačky pred školou?

Ako vyriešiť problém s nechceným prídavkom k obedu?

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Thuries Academy
Granuldisk
LogIQ
Gastro Mach
Scanbox
Metos
Espik
Bidfood
Kema
Lawex
Gastma
Gastrolux
Rubbermade
Pomôžeme vám nájsť článok