Preradenie Kuchárky na pracovníčku v prevádzke
Gabriela Tuhárska napísal/a 25 mar 2025
Dobrý deň,chcem sa opýtať či je v poriadku keď je v MŠ na hlavnej kuchárke podávanie všetkých jedál priamo na stôl , že deti si sadajú už k prestretemu stolu , všetko majú nabrate a položené na stole ( desiata, obed, olovrant). Ďakujem
Jedálne.sk napísal/a 28 mar 2025
Popis pracovnej činnosti podľa Katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme:
Prevádzkový zamestnanec zaradený v 1. platovej triede - činnosť 01.02 Výdaj jedál s prípadnou obsluhou stravníkov.
Kuchár/zaučený kuchár zaradený v 2. platovej triede - 02.05 Samostatné preberanie objednávok, stolovanie a obsluha zákazníkov.
Vzhľadom na to, že motorické zručnosti dieťaťa predškolského veku nie sú rozvinuté natoľko aby mohlo manipulovať so stolovým riadom, teplým pokrmom alebo nápojom, jedlá a nápoje v predškolskom zariadení sa servírujú deťom priamo na stôl.
Jedálne.sk napísal/a 18 mar 2025
Dobrý deň, je možné preradiť hlavnú kuchárku na pomocnú,pokiaľ je dlhodobo PN? Teraz pomocný kuchár vykonáva aj jej funkciu,takže by sme ho chceli preradiť na hlavného,len neviem ako s ňou? Keď ona nebude súhlasiť, čo s ňou ďalej? Ďakujem
Jedálne.sk napísal/a 18 mar 2025
Preradenie Kuchárky na pracovníčku v prevádzke
V tejto súvislosti rozlišujeme dve situácie, kedy môže dôjsť k preradeniu zamestnanca na inú prácu.
Prvým prípadom je preradenie zamestnanca zo strany zamestnávateľa, ak je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (karanténne opatrenie). Zamestnávateľ je v tomto prípade povinný uskutočniť preradenie zamestnanca na inú prácu v rámci pracovnej zmluvy. To znamená, že nedochádza k zmene druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve .
Ak nemožno dosiahnuť sledovaný účel preradenia v rámci pracovnej zmluvy (dohodnutého druhu práce), tak Zákonník práce ponúka možnosť preradenia na inú prácu (prácu iného druhu) po dohode so zamestnancom.
Druhou situáciou, kedy za určitých okolností môže dôjsť k preradeniu zamestnanca, a to aj bez jeho súhlasu, je existencia potreby odvrátenia mimoriadnej udalosti alebo potreby zmiernenia jej bezprostredných následkov na čas nevyhnutnej potreby. V tomto prípade ide o preradenie na inú prácu (t. j. môže ísť o zmenu druhu práce, ako aj miesta výkonu práce).
Určite však nie je prípustné svojvoľné a neodôvodnené preradenie zamestnancov ich zamestnávateľom na práce iného druhu, neplniace účel odvracania mimoriadnej udalosti alebo zmiernenia jej bezprostredných následkov (napríklad preradenie z kuchára na prácu prevádzkového zamestnanca), ak tieto činnosti nie sú predmetom jeho pracovnej náplne podľa dojednaní v pracovnej zmluve a zároveň sú zaradené do nižšej platovej triedy (1.PT).
Preradenie prevádzkového zamestnanca na pozíciu kuchár
Zákonník práce vyžaduje, aby práca, na ktorú sa zamestnanec preraďuje, zodpovedala zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu a aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu. Pred samotným preradením zamestnanca je zamestnávateľ povinný prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní.
V prípade preradenia prevádzkového zamestnanca na pozíciu kuchár, za účelom zaradenia do vyššej platovej triedy ( 2. PT) dochádza k zmene pracovnej zmluvy . Zamestnanec musí nielen vykonávať činnosti kuchára, ale musí spĺňať kvalifikačné požiadavky - stredné vzdelanie ( výučný list bez špecifikácie odboru).