Požiadavky na vedúcu ŠJ
Jedálne.sk napísal/a 30 sep 2024
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sú presne stanovené požiadavky na vzdelanie, prax, resp. nejaké špeciálne kritéria pri obsadzovaní postu vedúcej školskej jedálne. Ďakujem za rady.
Jedálne.sk napísal/a 30 sep 2024
Kvalifikačné predpoklady vo vzťahu ku stupňu požadovaného vzdelania pre jednotlivé pracovné činnosti vypracované v súlade s charakteristikami platových tried sú uvedené v katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme alebo v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme.
Katalógy pracovných činností sú ustanovené nariadením vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „nariadenie vlády“).
Vedúci zamestnanci zariadení školského stravovania sa do platových tried zaraďujú podľa zložitosti a náročnosti vykonávanej pracovnej činnosti a podľa dosiahnutého stupňa vzdelania podľa časti 01. Spoločné pracovné činnosti katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorý tvorí prílohu č. 1 nariadenia vlády.
Pracovné činnosti vykonávané vedúcim zamestnancom zariadenia školského stravovania s požadovaným kvalifikačným predpokladom vzdelania:
05. PLATOVÁ TRIEDA Úplné stredné vzdelanie (bez špecifikácie odboru)
01 „Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení“ so zaradením do 5. platovej triedy prílohy č. 1 nariadenia vlády; alebo
06. PLATOVÁ TRIEDA Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
01 Samostatné zabezpečovanie ekonomiky práce.
02 Samostatné zabezpečovanie rozpočtovania alebo financovania.
07 Vypracúvanie analýz a plánovanie procesov vo verejnom obstarávaní so zaradením do 6. platovej triedy prílohy č. 1 nariadenia vlády.
Osobitnou podmienkou na vykonávanie epidemiologicky závažných činností u všetkých zamestnancov v zariadení školského stravovania podľa §22 vyhlášky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení je požadovaná zdravotná a odborná spôsobilosť.
Zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba potvrdením o zdravotnej spôsobilosti, ktoré jej na základe lekárskej prehliadky vydá lekár.
Odbornú spôsobilosť preukazuje podľa charakteru epidemiologicky závažných činností:
1. diplomom, vysvedčením vzdelávacích inštitúcií, uvedené v zozname v prílohe č. 6 vyhlášky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení. alebo
2. osvedčením o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti, ktoré vydáva príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva po absolvovaní skúšky.
Jani napísal/a 23 okt 2024
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Pracovné činnosti požadované pri výkone práce vedúceho zamestnanca zaradeného v 5. platovej triede, podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutej v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie sú uvedené v Katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme (Nariadenie vlády 341/2004 Z.z.).
Najnáročnejšou činnosťou vedúceho zamestnanca zariadenia školského stravovania podľa katalógu, je Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení.
T. z., že vedúci zamestnanec školskej jedálne riadi činnosť stravovacej prevádzky a jej organizácie odborných prác, zabezpečuje a kontroluje výrobu jedál a nápojov v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov platných pre zariadenia školského stravovania.
Na základe uvedeného vedúci zamestnanec, ktorý koordinuje a kontroluje výrobný proces pokrmov, mal by tento proces aj sám ovládať, musí poznať receptúry MSN- zloženie surovín, technologický postup prípravy a zohľadňovať minimálne požiadavky na kvalitu používaných potravín.
Zabezpečuje organizáciu stravovacej prevádzky, v prípade výpadku pracovných síl napr. z dôvodu chorobnosti zabezpečí plynulý chod školskej jedálne.
Vzhľadom na to, že v pracovnej zmluve dojednaný druh práce spravidla vyžaduje bližší popis pracovných úloh, je pre zamestnávateľa efektívne vymedziť konkrétne úlohy jednotlivým zamestnancom v rámci ich pracovného zaradenia v pracovnej náplni, ktorú môže kedykoľvek zmeniť.
Pracovná náplň vedúceho zamestnanca
1. Zabezpečuje školský výživový program tak, aby zodpovedal režimu stravovania podľa veku a fyzickej záťaži detí a žiakov.
2. Spolupracuje pri tvorbe rozvojových projektov podpory zdravia a koordinuje podporné aktivity diferencovaného stravovania v rámci prevencie obezity.
3. Spolupracuje pri realizácii Celospoločenských programov podpory zdravia a ich sprievodných aktivít a realizácii pitného režimu detí a žiakov v rámci školského stravovania.
4. Samostatne spracúva podklady na čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie a iných verejných zdrojov v rámci Celospoločenských programov podpory zdravia.
5. Koordinuje činnosť stravovacej prevádzky a jej organizácie odborných prác.
6. Zabezpečuje výrobu jedál a nápojov v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov platných pre zariadenia školského stravovania.
7. Samostatne navrhuje technologické procesy a receptúry podľa najnovších poznatkov v oblasti výživy a diferencovaného režimu stravovania.
8. Mesačne vyhodnocuje nutričné hodnoty podávaných jedál a plnenie odporúčaných výživových dávok podľa vekovej skupiny stravníkov a druhov osobitného stravovacieho režimu s použitím špecializovaných odborných metód informačných technológií.
9. Denne sleduje stav čerpania finančného limitu na nákup potravín.
10. Zabezpečuje dodávateľsko-odberateľské vzťahy podľa zákona o verejnom obstarávaní a zásad pre bezpečnosť a kvalitu nakupovaných potravín.
11. Vedie evidenciu faktúr a objednávok, zabezpečuje včasnú úhradu podľa rozpočtových pravidiel, resp. finančných pravidiel alebo vnútorných predpisov.
12. Vykonáva vstupnú kvalitatívnu a senzorickú kontrolu dodávok potravín.
13. Zodpovedá za dodržiavanie systému HACCP pri výrobe jedál a nápojov, za monitoring dodržiavania kritických kontrolných bodov a stanovuje nápravné a preventívne opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.
14. Vypracováva prevádzkový poriadok zariadenia školského stravovania, vrátane jeho doplnkov a zmien.
15. Samostatne rozpočtuje, zúčtováva a spravuje finančné prostriedky zákonných zástupcov detí a žiakov a dospelých stravníkov určených na úhradu nákladov na stravovanie.
16. Vedie evidenciu majetku, finančných prostriedkov, vykonáva celoročné a mimoriadne inventarizácie, vrátane plnej hmotnej zodpovednosti za tieto hodnoty.
17. Zabezpečuje personálnu politiku, vzdelávanie odborných zamestnancov a ich odborný rast, vyhotovuje podklady mzdovej agendy zamestnancov.
18. Zabezpečuje vstupné, pravidelné a mimoriadne školenia, školenia k systému HACCP, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ostatných právnych predpisov platných pre zamestnancov zariadenia školského stravovania, vedie písomnú evidenciu o vykonanom školení.
19. Zodpovedá za evidovanie, tvorbu, ukladanie, ochranu registratúrnych záznamov, prístup k nim a ich vyraďovanie podľa registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu školy alebo školského zariadenia.
20. Zabezpečuje dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a predpisov na ochranu pred požiarmi.
21. Zabezpečuje vedenie štatistiky a výkazníctva v súlade s príslušnými predpismi.
22. Uplatňuje záujmy stravníkov vo vzťahu k činnosti zariadenia školského stravovania.
23. Ďalšie:
a) zodpovedá za plnenie úloh súvisiacich s dohodnutým druhom práce priamo podriadených zamestnancov;
b) zodpovedá za dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, za plnenie povinností vyplývajúcich z pracovného poriadku zamestnávateľa, za plnenie úloh uložených internými predpismi, informačnými listami, príkazmi, nariadeniami a opatreniami uloženými vedúcimi zamestnancami a kontrolnými orgánmi;
c) zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní verejnej služby a ktoré v záujme zamestnávateľa nie je možné oznamovať iným osobám, a to aj po skončení pracovného pomeru.