Aktuálne diéty v školskom stravovaní

Jedálne.sk napísal/a 07 feb 2024

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, našla som si, že podľa najnovších MSN z roku 2021 sú aktuálne možné poskytované tri druhy diét - diabetická, šetriaca a bezgluténová. Tým pádom sa to už netýka aj mliečnej diéty? Ak sa nemýlim, bola povolená v roku 2019. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Jedálne.sk napísal/a 07 feb 2024

Zariadenia školského stravovania môžu poskytovať diétne stravovanie podľa MSN pre diétne stravovanie vydaných ministerstvom školstva. V roku 2008 boli vydané diétne normy pre tri druhy diét - diabetická, šetriaca a bezgluténová, ktoré boli s účinnosťou od 1.9.2023 prepracované- aktualizované.

V školskom stravovaní sa pojem „mliečna diéta“ nevyskytuje.

Ak dieťaťu alebo žiakovi bola indikovaná laktózová intolerancia - neznášanlivosť laktózy (mliečny cukor) je dôležité vedieť, či sa intolerancia vzťahuje len na mlieko na pitie alebo aj na mliečne výrobky , ktoré sú dennou súčasťou prípravy školských pokrmov. Ak sa intolerancia týka len mlieka na pitie, je možné poskytovať dieťaťu na pitie bezlaktózové mlieko.

Ak dieťa netoleruje aj mlieko a mliečne výrobky v pokrmoch, vyžaduje osobitný spôsob stravovania a neodporúča sa pripravovať pokrmy v zariadení školského stravovania.

V prípade alergie na mlieko - neznášanlivosť na bielkovinu kravského mlieka, dieťa nemôže konzumovať kravské mlieko a výrobky z neho v akejkoľvek forme (ani v jedle), neodporúča sa pripravovať pokrmy v zariadení školského stravovania. Stravovanie dieťaťa sa zabezpečí individuálnou donáškou stravy zákonným zástupcom dieťaťa.

Hrachový granuát

Pridať komentár k diskusii

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok