Diétne stravovanie

Maria napísal/a 09 jan 2024

Dobry den, rada by som sa opytala ci je skolska jedalen opravnena pozadovat vysledky vysetrenia u imunologa,ktory na zaklade testov(vysledkov) nariadil dietatu donasanie stravy kedze sa nemoze sgravovat v zavodnych jedalniach. Imunolog napisal potvrdenie kde presme uviedol dovody. Dakujem za skoru odpoved. S pozdravom Maria

Jedálne.sk napísal/a 15 jan 2024

Podľa ustanovenia §7 ods. 3 písm. c) vyhlášky č. 75/2023 o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, ak dieťaťu lekár so špecializáciou v odbore pediatria alebo lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore určil diagnózu, ktorá vyžaduje osobitné stravovanie, môže sa dieťaťu individuálne donášať strava do zariadenia školského stravovania.

Školská jedáleň pre účely prípravy diéty alebo donášky diétnej stravy do zariadenia, či pre vyplatenie dotácie na stravu, nie je oprávnená požadovať výsledky vyšetrení, lekárske záznamy a iné potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa.

Zákonný zástupca dieťaťa predloží doklad od lekára potvrdzujúci diagnózu, ktorá vyžaduje osobitné stravovanie. Zákonný zástupca predloží Informovaný súhlas k podmienkam a manipulácii s donesenou stravou. Školská jedáleň vypracuje do prevádzkového poriadku SYSTÉM ZABEZPEČENIA OSOBITNÉHO STRAVOVANIA FORMOU INDIVIDUÁLNEJ DONÁŠKY POKRMOV.

Jedálne.sk napísal/a 21 dec 2023

  Dobrý deň, čo sa týka diétneho stravovania na školách, ak nemáme oficiálne žiadnych žiadatelov o stravu žiadosť na podporné opatrenie zrejme netreba podávať, no ak by sme ale do budúcna mali takýchto stravníkov, aké sú konkrétne požiadavky na prípravu takýchto jedál, nájdem to niekde pohromade / požiadavky na priestory, vybavenie kuchyne, školený personál.../ https://www.minedu.sk/dietne-stravovanie-podporne-opatrenie/ Dalšia moja podotázka súvisí s dietnym stravovaním. Máme stravníka, ktorý je na diéte,má papier od lekára, ale obed mu nosí mamina, ktorá pracuje v škole, vždy si ho zje u nej v kancelárii, takýto spôsob mu vraj vyhovuje o stravovanie v jedalni žiadať zatial neplanujú. Kedže je na ZS a má nárok na dotáciu, vyplacame mu dotáciu za stravu vypočítanú podľa jeho dochádzky. Je niekde zakotvené, či si stravník môže vybrať, či bude poberať dotáciu a obedy si riešiť vo vlastnej režii mimo jedálne, alebo ak má dietu musí si zažiadať o dietne stravovanie. Ďakujem vopred za odpoved.

Jedálne.sk napísal/a 21 dec 2023

Zariadenie školského stravovania môže poskytovať diétne stravovanie, a to na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa podloženej lekárskym potvrdením s uvedenou diagnózou, ak tak rozhodne zriaďovateľ školského zariadenia. Zriaďovateľ Všeobecne záväzným nariadením určí druh pripravovanej diéty podľa MSN vydaných ministerstvom školstva a výšku príspevku podľa finančného pásma B . Ďalej zabezpečí vybavenie školskej jedálne po materiálno-technickej stránke. T.j. pri príprave diétnych pokrmov v školskej jedálni je potrebné vytvoriť oddelené skladovanie surovín (bezlepkové suroviny, suroviny bez obsahu cukru a pod.). Vzhľadom k tomu, že diétne jedlá sa pripravujú osobitne, na spracovanie surovín musí byť vyhradená pracovná plocha (stôl), určené pracovné dosky, samostatné kuchynské náradie, vyhradený kuchynský riad a náradie na prípravu a výdaj diétneho jedla. Ak školská jedáleň pripravuje viac druhov diét (bezgluténová, diabetická, šetriaca), pre každú diétu musí mať samostatné vybavenie, aby predišla vzájomnej kontaminácii surovín a pokrmov. Z každého druhu pripravovaného jedla je potrebné odobrať vzorku pokrmu. Nemenej dôležité je, že na prípravu diétnych jedál je potrebné zamestnať kuchára podľa počtu požadovaných diétnych jedál.

Pri zabezpečovaní podporných opatrení na základe žiadostí o diétne stravovanie bude musieť od roku 2026, každý zriaďovateľ vytvoriť podmienky pre zabezpečenie diétneho stravovania.

Otázka 2.

Momentálne platí, ak jedáleň nezabezpečuje diétne stravovanie, dotácia sa vyplatí, bez ohľadu na to, kde dieťa donesené jedlo konzumuje.

Do budúcna, ak bude školská jedáleň ( alebo iná školská jedáleň , ktorú určí zriaďovateľ) zabezpečovať požadovanú diétu dotácia sa nevyplatí. Ale v tomto prípade už predbiehame čas, je ťažké predpovedať, či dotácia na stravu bude pokračovať, či zriaďovateľ dokáže zabezpečiť prípravu všetkých troch druhov diét, či bude mať KTO diétne jedlo navariť.

Katarína Antalova napísal/a 07 feb 2024

Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Ak by ale nastalo, že v septembri príchodom nových žiakov, by prišli aj dietickí stravníci, viem im teda pomocť dvomi spôsobmi. Že si na zaklade žiadosti požiadajú o dietne stravovanie s potvrdením od lekára a oni sa u nás nebudú stravovať, tym čo majú nárok na dotáciu, im to budem vyplacať z dotácie alebo ak by ich bolo viac a chcela by som to riešiť formou donášky dietnych jedál z jedálne, ktorá sa na to špeciazuje, teda robiť u nás iba vydaj. Čo je na to potrebné...a ako je to s nákladmi, ak by cena jedla bola do vyšky dotacie tam to neriešim, ale ak by pri dotovanych žiakov cena obeda bola vyššia tam by ten rozdiel znašal pravdepodobne rodič...V praxi si žial neviem predtaviť ako by mala od roku 2026 každá škola zabezpečiť dietne stravovanie, myslím vybavenosť, oddelené pracovne a skladovacie priestory, personál...zrejme do tejto možnosti spadá aj zabezpečenie vydaju, nie jeho samotna príprava... vopred ďakujem za Vašu odpoved. S úctou "nešťastná" vedúca ŠJ

Jedálne.sk napísal/a 07 feb 2024

O tom, či bude škola resp. školská jedáleň zabezpečovať prípravu diétnych jedál rozhodne zriaďovateľ. Aj keby mal prostriedky z podporných opatrení na dobudovanie školskej jedálne - oddelené pracovné priestory, plochy, náradie a pod., musí zvážiť, či bude mať prostriedky na osobné náklady- na zamestnancov.

Donášku diétnych jedál do výdajne je možné zabezpečiť len zo školskej jedálne, ktorá diétne stravovanie bude zabezpečovať. Je pravda, ak dotácia nebude postačovať, rozdiel si musí uhradiť zákonný zástupca.

Takže pani „nešťastná“ vedúca, podporné opatrenia sú postavené zatiaľ „na vode“, a predpokladáme, že do roku 2026 to ministerstvo školstva vymyslí, ako to realizovať v praxi. Už dnes vieme, že do školského stravovania je vôbec nemožné zohnať zamestnanca, ktorý by bol ochotný 5 dní v týždni, 8 hodín denne „na nohách“ vykonávať ťažkú fyzickú prácu za minimálnu mzdu, nie to ešte vyučeného kuchára, ktorý by pripravoval diétne pokrmy.

Hrachový granuát

Pridať komentár k diskusii

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok