Celiakia na stredoškolskom internáte

Jedálne.sk napísal/a 28 aug 2023

Dobry den. Dcera bude od septembra studovat na strednej skole. Bude ubytovana na stredoskolskom internate, v ktorom je skolska jedalen. Ta svojim stravnikom neposkytuje dietne stravovanie. Dcera je celiatik a v meste,kde bude studovat, nie je stravovacie zariadenie, z ktoreho by sme jej vedeli zabezpecit vhodnu stravu. Na stredoskolskom internate maju kuchynku, v ktorej je len mikrovlnka. Mozete mi prosim poradit,akym sposobom zabezpecit dcere aspon jedno vhodne teple jedlo pocas dna? Dakujem. Dajana

Jedálne.sk napísal/a 28 aug 2023

Školská jedáleň môže poskytovať diétne stravovanie, ak tak rozhodne zriaďovateľ školského zariadenia, čo je v tomto prípade samosprávny kraj. Vzhľadom k tomu, že školské jedálne nemajú materiálno technické vybavenie a zaškolený personál, pri veľkom počte bežných stravníkov nevedia zabezpečiť osobitný spôsob stravovania pre žiakov, ktorých zdravotný stav to vyžaduje. Odporúčame Vám, obrátiť sa na vedúceho zamestnanca školskej jedálne a aj napriek tomu, že jedáleň nepripravuje celiatickú diétu, vybrané pokrmy je možné pripraviť bez použitia múky alebo zámenou za bezlepkové suroviny.

Helena Farkašová napísal/a 13 sep 2023

Dobrý deň , je to týranie detí od MŠ , viem o čom hovorím , ani na ZŠ ani na SŠ sa nič nedá robiť , kuchárky sú bezohľadné, keď neboli obedy/pandémia /báli sa o prácu , teraz ú zas v práve - veľa práce , ani jedna nie je ochotná nadradiť múku v porcii napr. kukuričnou, ryžou , aj cestoviny by sme si doniesli , výhovorky , lenivé, deti bezlepkové trpia a keď ešte cestujú, staráme sa o migrantov , zlé ,lenivé kuchárky sa o naše deti nepostarajú ale o migrantov sa štát predbieha v pomoci a ešte sa aj sťažujú na stravu , zdravá strava nadovšetko , biela múka aj na prírodné pečené mäso , štát sa môže hanbiť v zákone je môže a treba to nahradiť musí , pani hrozná Remišová to mala tiež medzi úlohami , neurobila nič , Dexler sa chválil super jedalničkom - odišiel neurobil nič , nech sa hanbí naše školstvo lebo diskriminuje naše deti, s prázdnym žalúdkom sa nedá sústrediť na učenie a krúžky. Dajte to Matovičovi - ten jediný určite niečo pre deti urobí. S úctou Farkašová

Jedálne.sk napísal/a 20 sep 2023

Ďakujeme za Váš názor.

Od 1.9.2023 ministerstvo školstva vydalo nové receptúry pre diétne stravovanie detí a žiakov, vrátane bezgluténovej diéty.

O tom, či školská jedáleň bude zabezpečovať diétne stravovanie, rozhoduje zásadne zriaďovateľ školy. Tie „zlé, lenivé kuchárky“ pracujú v kuchyniach, kde je častokrát nevyhovujúce , zastaralé materiálno-technické vybavenie, chýbajú strojné a technologické zariadenia, bojujú s minimálnym počtom zamestnancov, a pracujú za minimálne mzdy. Tieto kuchárky nie sú diétne sestry a nikto ich k diétam nepreškolil, avšak , ak tieto podľa Vás zlé kuchárky odídu do dôchodku, školské stravovanie skončí. Žiadny kuchár ani ne-kuchár nebude túto prácu za terajších podmienok vykonávať.

S úctou redakcia portálu Jedálne.sk

 

Espik 2

Pridať komentár k diskusii

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok