+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Dlhoočakávaná revízia Materiálno-spotrebných noriem pre školské stravovanie je na svete.

Uvidíme v praxi, čo nám priniesla.

Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu Slovenskej republiky vydalo podľa § 140 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Materiálno-spotrebné normy a receptúry pre školské stravovanie (revízia 2021), Register 2021 a Metodika k MSN 2021 s účinnosťou od 01. 09. 2021.

Revidované MSN sú zverejnené na webu ministerstva školstva:  https://www.minedu.sk/materialno-spotrebne-normy-a-receptury-pre-skolske-stravovanie-revizia-2021-s-ucinnostou-od-1-9-2021/

DISKUSIA

STRATILI SA PROBLÉMY V ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ? NESTRATILI!
VRÁŤME ICH DO REALITY A VYJADRIME SVOJ NÁZOR A POTREBY.
POMÁHAJME SI NAVZÁJOM V DOBREJ DISKUSII.

diskusie

MSN
Dobrý deň, absolútne súhlasím s názormi uvedenými vyššie. Naše normy sú dobré. Naivne som si myslela, že ma v našom štáte už nič neprekvapí. Kde sa podel zdravý sedliacky rozum? Deti sa vraj môžu tešiť na zdravú stravu ako v reštaurácii. Pri všetkej úcte k reštauračnému stravovaniu, porovnávajú neporovnateľné. Z našej školskej jedálne odoberajú jedlo aj cudzí stravníci, ktorí nás uprednostnili pred miestnou reštauračnou stravou z dôvodu zdravého diétnejšie jedla a nie sú to len dôchodcovia so zdravotnými problémami, ale aj rodičia detí. Slovo revolúcia v školskom stravovaní mi skoro až oči vyklalo. A že pozdvihnúť na úroveň reštaurácií, tak to ma uráža aj za moje kolegyne kuchárky. OZ Skutočne zdravá škola je úplne odtrhnuté od reality, zrejme si myslí, že varíme len do odpadu alebo priamo odpad! Viete, čo by som chcela vidieť? Ako príde nejaký takýto mudrlant alebo odborník na zaručene zdravú výživu do reštaurácie alebo koliby a objedná si bryndzové halušky s olivovým olejom. Naše národné poklady so slaninou chcú vyradiť alebo nahradiť zdravšou alternatívou. To, mimochodom, tvrdili aj o pepitkách a kde sú teraz? Nie je to tak dávno, čo po nás dupali kvôli cukru a soli, teraz prišli na odstrel slanina, dokonca aj mlieko. Všetko má svoje negatíva, keď sa preháňa, to ale v školskej jedálni nehrozí. Koľkože už len je tej nezdravej slaniny v jednej porcii? Množstvo minimálne ale chuť nezameniteľná a jedinečná. V našej ŠJ pripravujeme tak ako v každej na Slovensku množstvo šalátov. Čo je zlé na kompóte raz za čas? Už naši predkovia vedeli, že si musia v sezóne zakonzervovať ovocie a zeleninu, aby mali zásoby na zimu. Dnes máme všetko čerstvé po celý rok, dusičnany nevadia, hlavne že je zelenina "čerstvá", či? Absolútnou čerešničkou na torte je kváskový chlieb, výroba kompótov a džemov priamo v školskej jedálni. No bravo. Zbohom pekárne, netreba nám mraziarne ani konzervárne. Už nebude možno treba ani školské jedálne, lebo poďme sa všetci, hurá, stravovať v reštauráciách. Aj odtiaľ zmizne slanina, šunka, mlieko .....?
Stravovacie návyky
Ďakujem veľmi dobrý a hlavne pravdivý článok.To sa deje aj našej ŠJ, tie isté polievky,mäsa,ryby..... sa konzumujú a polievky 2.stup. "Nemám čas"Zakúpili sme šalátový vozík pripravovali sme 2 -3 druhy šalátov tak žiaci si naberali sami a výsledok- nádoby na šalát zostali prázdne. Zaujímavé, keď mali pripravené a nabraté kompótových miskách tak šalát zostával aj kompót. Pri prvom rodičovskom /plenárka/ pripravíme pre rodičov ochutnávku jedál ktoré varíme pre ich deti. Výsledok od rodičov - prosím Vás mohli by sme sa u Vás stravovať ? Varíte výborne a pýtajú recepty napr. Švajčiarske tofu, Ryba s bylinkovou orechovou kôrkou. Potraviny na prípravu vybavujem sponzorsky. Ešte raz p. Vierka ďakujem.
Naši partneri