+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Novela zákona o dotáciách na obedy „zadarmo“ sa vracia na prepracovanie

255 15.12.2020

Prezidentka vrátila Národnej rade Slovenskej republiky zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

mzda

Schváleným zákonom sa zrušuje príspevok na obedy zadarmo s účinnosťou od 1. augusta 2021 a podľa schváleného zákona sa právna úprava vracia do podoby spred 1. 9. 2019. Prezidentka využila svoje právo tzv. suspenzívneho veta a schválený zákon vrátila na opätovné prerokovanie parlamentu.

Medzi závažné nedostatky prezidentka považuje to, že z nároku na dotáciu vypadne významný podiel detí v riziku chudoby, ktorých rodičia pritom nebudú mať nárok na zdvojnásobnený daňový bonus. Podľa expertných odhadov sitom prepadne takmer cca 47 tisíc detí, z toho viac ako 43 tisíc detí v riziku chudoby na ZŠ. Prezidentka ako jeden zo spôsobov nápravy neželaného stavu navrhuje upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu. Najväčšia medzera je v prípade osamelého rodiča s jedným dieťaťom, v takom prípade by mala byť nastavená príjmová hranica pre získanie dotácie minimálne na úrovni dvojnásobku životného minima

Ak by na základe tohto navýšenia vznikla skupina detí, ktoré by mali nárok aj na dotáciu, a ich rodičia si mohli uplatniť zvýšený daňový bonus, je možnosť zákonne upraviť slobodnú voľbu rodiča vybrať si len jednu formu finančnej pomoci.

diskusia k článku

Nikto zatiaľ článok nekomentoval. Buďte prvý!

Pridať komentár k článku
Naši partneri