Telefon: +421 905 030 096 | E-mail: info@jedalne.sk

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA: MATERIÁLNO - SPOTREBNÉ NORMY A RECEPTÚRY

Nátierky

lucia  |   12.2.2019
V nových normách nám chýbajú nátierky, ktoré mali deti radi, a to tvarohová, a z plesňového syra
Zareagovat na komentář >

MSN - Bulgur s ovocím - 15.072

Vedúca SJ  |   22.10.2018
V technologickom postupe: Do karamelu pridáme kompót, krátko povaríme v mlieku a vode rozmiešaný krémový prášok a varíme.... V surovinách chýba zlatý klas a mlieko
Zareagovat na komentář >

Bolgur s ovocím

silvia  |   22.10.2018
Pani vedúca, ďakujeme za Váš príspevok, napíšte mi v akom programe pracujete?
Zareagovat na komentář >

MSN - Bulgur s ovocím - 15.072

Veduca SJ  |   22.10.2018
Bulgur s ovocím - 15.072 už som písala do Košíc (SOFT-GL spol. s r.o.) - oni majú chybu v normách.
Zareagovat na komentář >

MSN

vedmš  |   9.10.2018
dobrý deň, hlavne by som poprosila technikov, ktorí majú na starosti program - Gašparík, VIS a ostatné, aby zakomponovali nové receptúry do našich programov, aby sme ich nemuseli opravovať.
Zareagovat na komentář >

mat spotrebne normy

Tina  |   30.9.2018
Prosim, na ktorej stranke su zverejnene najnovsie normy? podla ktorych vlastne teraz ideme? normujem a prisposobujem tie, co mam v pocitaci..som nova veduca, co vsetko mozem sledovat na nete? dakujem za odpoved a privitam vsetky rady a skusenosti !
Zareagovat na komentář >

MATERIÁLNO – SPOTREBNÉ NORMY A RECEPTÚRY

katka  |   24.9.2018
Máme novú aktualizáciu MSN. Opäť sa nám dostalo spŕšky názorov, že normy sú také a onaké... Pribudli aj nové receptúry, ktoré postupne zaradíme do našich jedálnych lístkov na spestrenie stravy. Pri skladbe jednotlivých pokrmov bol kladený dôraz na postupné znižovanie množstva potravín s vysokým obsahom soli, zníženie pridanej soli ale aj pridaného cukru a zníženie tukov v jedlách. Preto bolo nutné všetky množstvá v receptúrach prepočítať a následne upraviť nutričné zloženie. Ďakujeme celému autorskému kolektívu za ich vypracovanie, pretože viem, koľko síl, námahy času a prostriedkov ich to stálo. Našou hlavnou spoločnou prioritou je zdravá budúca generácia a najväčším darom detský úsmev.
Zareagovat na komentář >

MSN

Silvia Tokárová  |   22.9.2018
Vážené kolegyne, ďakujem za pripomienky k MSN. Uvedomujeme si, že sú pre Vás MSN nevyhnutné aj v tlačenej podobe. Vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky rezortu školstva sú zverejňované normy len v elektronickej podobe a tento rok aj s autorským chránením kvôli tomu, že sa s normami obchodovalo a boli zneužívané na nekalé obchodné praktiky. Z toho dôvodu Celoslovenská sekcia pre školské stravovanie odsúhlasila, že budú autorsky chránené. Samozrejme pracujeme aj na tom, aby boli vydané aj v tlačenej podobe čo najskôr. Tento rok sú normy spracované v rozsahu cca 1500 a sú možné aj administratívne nezrovnalosti ako napr. v hodnotách vápnika v maku. Ďakujeme, že Ste túto informáciu zverejnili aj keď už bolo ministerstvo priamo kontaktované kolegyňou z OÚ v Košiciach a nezrovnalosť odstraňujeme. Dokonca pri prvom zverejnení noriem zo stránky "záhadne zmizlo viac receptúr.... a z toho dôvodu je potrebné normy ešte raz zverejniť. V tomto materiáli by sme chceli zabrániť nespočetným chybám, ktoré vznikli v dôsledku nesprávnych dát vo vydaní v r. 2011. dúfam, že neprofesionálna chyba zapríčinená diletantstvom sa už nebude opakovať. O tom aké normy máte používať Ste už boli informované od Vašich metodičiek z OÚ OŠ. V platnosti si zverejnené MSN (revízia 2018) Na odborných seminároch v októbri 2018 budete o ďalšom postupe informované..
Zareagovat na komentář >

Rodic

Zonula  |   22.9.2018
Dobry den, ako bude prosim vas vyrieseny problem, ze ako rodicia mame pravo vediet, co nase deti jedia a ci prislusne stravovacie zariadenie dodrziava platne normy a receptury, ked si tie receptury nemame ako pozriet, ked sa k nim uz neda dostat. Co je to Milanska natierka? Co su to Klopsy? Cudesne nazvy pre obycajne veci alebo nazov polotovaru, ktory sa dostal do MSN? Nemame pravo podla infozakona na pristup k takymto informaciam? Mam obavy, ked budu od septembra obedy plne dotovane statom, ze pojde kvalita stravy dole. Uz teraz maju veduce kuchyne velku pravomoc urobit kvalitny vyzivny jedalny listok alebo naopak ledabolo, lebo su este mnohe kuchyne, kde nepouzivaju softver na tvorbu jedalnych listkov a aj laikovi je jasne ze dzemova natierka na desiatu s rozkom a medovy chlebik na olovrant v ten isty den je nevyvazena volba. Kto kontroluje jedalne listky z hladiska vyzivy?Podla mojej skusenosti v 2 skolskych stravovacich zariadeniach asi nikto.
Zareagovat na komentář >

Normy

Vierka  |   18.9.2018
Keď autori nedali súhlas na používanie receptúr, tak budeme používať staré receptúry 2011-2016.
Zareagovat na komentář >

MSN

silvia tokarova  |   18.9.2018
Vážená pani vedúca, ak Ste sa rozhodli používať neplatné MSN je to Vaše rozhodnutie ale aj zodpovednosť, prosím nenavádzajte svoje kolegyne k porušovaniu platnej legislatívy.
Zareagovat na komentář >

MSN

silvia tokárová  |   18.9.2018
Vážená pani vedúca, MSN (revízia 2018) sú zverejnené a sú účinné. Svojvoľné rozhodnutie o ich nepoužívaní predstavuje porušenie zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov. Na vydaní tlačenej verzie noriem sa pracuje. Prosím nenavádzajte svoje kolegyne na porušovanie platných predpisov, ak sa tak rozhodnete Vy, je to na Vás.
Zareagovat na komentář >

MSN

silvia tokarova  |   18.9.2018
MSN (revízia 2018) sú zverejnené a účinné. prosím nezavádzajte ostatné vedúce jedální. Ak sa rozhodnete používať neplatné normy je to len Vaše osobné rozhodnutie a zodpovednosť.
Zareagovat na komentář >

pc v kuchyni

stanislava  |   18.9.2018
Dobrý deň, prosím Vás a ako maju potom kuchári v kuchyni podľa nových receptúr variť, keď prídu len v elektronickej podobe?
Zareagovat na komentář >

Vápnik v maku

vedúcašj  |   17.9.2018
Dobrý deń, chcela by som upozorniť na zle vypočítané hodnoty vápnika v maku. Podľa tabuliek obsahuje mak 1kg cca 14000 mg maku. Takže 3 kg maku v posýpke pre 100 osôb by malo obsahovať 42 000 mg vápnika (1 osoba 420g) Ďakujem
Zareagovat na komentář >
Pridať komentár