+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ
Máte otázky? Prinesieme Vám odpovede priamo z praxe.

Problematika školskej jedálne je veľmi obsiahla a navyše sa nám v nej stále niečo mení. Ako si s tým poradiť v praxi?
Pripravujeme pre vás odpovede na najčastejšie otázky a situácie, na ktoré v praxi narážate.

Máte otázky ku: navýšeniu porcií mäsa pre dospelých, verejnému obstarávaniu na potraviny alebo na technologické vybavenie jedálne, hygienickým požiadavkám na školskú jedáleň alebo inej oblasti školského stravovania?

Napíšte nám, s čím si nie ste istí, čo Vám nie je jasné, čo Vás trápi a my sa Vám pokúsime priniesť odpovede, a to ako formou workshopov na pripravovaných marcových konferenciách, tak formou online webinárov.

Poslať otázku

Finančné pásma pre školské stravovania s účinnosťou od 1.1.2023

Odpovede na často kladené otázky (FAQ) nájdete TU (zdroj: https://www.minedu.sk/data/att/25175.pdf)

Finančná norma

Finančná norma
Jedálne.sk 18.12.2022

Dobrý deň,
Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.
Každý mesiac odovzdávam ekonómke mesačné hlásenie skladu a hospodárenie s finančnou normou. V septembri som oboznámila zriaďovateľa o zvýšených cenách od dodávateľov a nakoľko mi finančný limit nestačil na pokrytie nákupu potravín, dostala som sa do mínusu „-500 €“ a doteraz sa mi to nepodarilo vyrovnať k plusovým hodnotám, aj keď som vyradila z JL hovädzie mäso, morčacie mäso, ryby, ovocie, mliečne výrobky, čím už nespĺňam výživové dávky stravníkov. Sme zaradení v 3. finančnom pásme, a čakali sme kedy budú k dispozícii nové finančné pásma, čo by nám situáciu pri zostavovaní JL podstatne uľahčilo. Na konci decembra má byť finančná norma na „0“, ale to bohužiaľ nebude možné. Koncom novembra sme sa zúčastnili konferencie v Starom Smokovci, kde sme sa pýtali na tento stav finančnej normy na „0“ , účastníci VISu nám povedali, že to vieme vyrovnať , keď budú nové finančné pásma, ale to je len ich ústne vyjadrenie (nula, že bola zaužívaná, problém by bol keby sme zatvárali jedáleň, že sme v mínuse, ale mi pokračujeme a varíme ďalej). Nakoľko ekonómka žiada písomné stanovisko k finančnej norme, viete mi dať k tomuto nejaké písomné stanovisko alebo kontakt na koho sa mám obrátiť, aby mi poradil ako mám postupovať, že nemusím mať stav finančnej normy na konci decembra „0“???
Mária, vedúca ŠJ

Re: Finančná norma
Jedálne.sk 18.12.2022

Podľa Aplikácie princípov k MSN pre školské stravovanie revízia 2021 v časti 2.1 je uvedené usmernenie k stanoveniu finančného pásma a jeho čerpaniu. Čerpanie finančného limitu v priebehu školského roka musí byť vyrovnané tak, aby finančný limit na konci mesiaca nebol nižší, ale ani neprevýšil 20% jednodňového finančného limitu na nákup potravín. T,j, 0,20€ na jedného stravníka. Usmernenie neudáva podmienku ukončenia roka s nulovým čerpaním.

Usmernenie, „Na konci decembra má byť finančná norma na „0“, nie je legislatívne ustanovené a neplatí najmenej 10 rokov.

Naši partneri