+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Šetrenie energií v školskej kuchyni môže kompletne vyriešiť starosti celej školy (kliknite TU).

Objednejte si bezplatný audit vybavenia školskej jedálne TU.

Príďte alebo vyšlite svojich zástupcov na konferenciu Jedáleň 21. storočia, ktorá Vám predstaví efektívne cesty, ktoré naozaj zafungujú a uvolní Vám ruky na riešenie ďalších problémov, ktoré sa na Vás zo všetkých strán valia.

Zdravá verzia receptúr v školskom stravovaní pod taktovkou občianskeho združenia

Metodika k MSN a jej zásady
7.9.2021

Zamýšľam sa nad novou metodikou pre školské stravovanie. Veľmi ma prekvapila časť zásady pre tvorbu jedálnych lístkov, ktoré sú súčasťou našej vyhlášky 330/2009. A meniť sa môžu len novou vyhláškou. A tá sa doposiaľ nemenila. Čo pre mňa znamená , že sú pôvodné ,,zásady,, sú aj na ďalej platné. V samotných MSN ma prekvapila osobitná časť ,, zverina,, ktorá určite nemá patriť do skupiny,, A,, materské školy/ jasle/. O cene ani nehovorím. Prekvapila ma i receptúra,, napr. Strapačky s bryndzou, kde je ponechaná slanina, / ktorá tak bola zaznávaná a je pri tom veľmi kvalitná surovina/,ale zároveň doplnené olejom.... čo sa ale absolútne nehodí a pokazí chuť samotného jedla, veľmi zlá kombinácia. Je toho o mnoho viac.... toľko kriku, úprav, okolo MSN pre šk. rok 2021. Očakávala som oveľa viac.

Pozdravujem pani Tokárová (alias Marta)
vedúca jedálne 3.6.2021
Pozdravujem Vás pani Tokárová, okrem toho, že by ste sa aspoň mohla podpísať pod článok, ktorý napíšete, Vás chcem poprosiť aby ste prestali zavádzať, dezinformovať a zastrašovať vedúce školských jedálni s týmito klamstvami. V opačnom prípade budem zvažovať trestné oznámenie. Rozumiem, že sa nedokážete zmieriť s tým, že školské stravovanie nie je už (chvalabohu) vo Vašich rukách. Všetko raz skončí, aj Váš "biznis" s predávaním MSN a receptúr skočil.... V tomto momente sa ukázalo, že Vám skutočne nejde o dobro školského stravovania ale len slepo bojujete proti tým ktorí Vás "odstavili" a proti tým ktorí sa snažia posunúť školské stravovanie o krok vpred. Odporúčam Vám prestať zastrašovať a zavádzať vedúce školských jedálni v opačnom prípade budeme musieť zasiahnuť.
zdravá verzia MSN
Marta 4.6.2021
Neviem kto ma pozdravuje - alias, ale určite si ma s niekým mýlite. Ja nie som Tokárová, aj keď moje priezvisko začína na písmeno T, Ja od p. Tokárovej / myslíte tú, ktorá pracovala niekedy na ministerstve školstva/ tak s tou nemám nič spoločné a bývam tak asi od BA 300 km. To že zavádzam a dezinformujem vedúce ŠJ je veľký omyl. Ja píšem z praxe. Robím naozaj dlhodobo vedúcu ŠJ a robila som i v MŠ momentálne v ZŠ a vychádzam z dlhoročných skúseností. Vy sa mi vyhrážate? , a ani ma nepoznáte, ani moju prácu. Neviem a ani nechcem vedieť čo máte spoločné s p. Tokárovou, to je Váš problém. Vyprosím si ja toto urážanie a osočovanie. A nehovorím o trestnom oznámení, ktoré môžem podať ja za krivé obvinenie. Keď nie ste si istý/á/ tak sa presvedčte či je to ten správny pisateľ. Podľa toho čo píšete ,zrejme bojujete s p. Tokárovou takouto formou. Skôr uvažujte a potom píšte. Budem to brať zatiaľ ako omyl adresáta. A verte mi, že mne ide o budúcnosť školského stravovania. Vedúca Marta zo ZŠ.
Re: Pozdravujem pani Tokárová (alias Marta)
4.6.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Vážená pani,
za redakciu portálu musím korigovať Vaše vyjadrenie, že autorkou článku je pani Tokárová.
Tá s portálom nijak nespolupracuje a pokiaľ sa vyjadruje do diskusie, tak to robí ako súkromná osoba a vždy sa podpisuje.
Rovnako reaguje aj na Facebooku.
My sa na stránkach Jedálne.sk snažíme dávať priestor všetkým názorom. Prosím, nerobme z toho priestor pre vybavovanie akýchkoľvek krívd a nenávisti a poďme spoločne hľadať cestu, ktorá je pre budúcnosť školského stravovania dobrá.
Diskutujme otvorene a rešpektujme aj odlišné názory, presne od toho predsa diskusia je.
Velmi Vám za to vopred ďakujem.
Eva Feketová

zdravá verzia v školskom stravovaní
Gabriela 3.6.2021
Dobrý deň, taktiež by som sa priklonila k názorom, ktoré vyjadrila pani Marta. Mne z toho vyplýva len toto: 1. Kedysi sme mali pestovateľské práce, kde sme sadili, okopávali, starali sa o úrodu... Takže nič nové nevymysleli, len sa vraciame späť v dobe, tak ako pri všetkom, čo pred tým zrušili. 2. Kde má tím odborníkov istotu, že v ŠJ nie sú čerstvé ovocie a zelenina a nie sú na takej istej kvalite ako v reštauráciách. Porovnánanie s reštauráciami by som nerobila, pretože každý profesionál vie, ako to tam funguje. 3. Nie som si istá, či sme si sebestačný s dodávkami ovocia, zeleniny, mäsa, mliečnych výrobkov, ... A taktiež treba pripomenúť, že máme v tomto zviazané ruky, pretože tu máme výberové konanie, ktoré nás veľmi obmedzuje, pretože kvalita ide na úkor ceny.
zdravá verzia receptúr v školskom stravovaní
Libuša 1.6.2021
Súhlasím s pani Martou! Ako vedúca ŠJ pracujem iba 20 rokov, ale musím povedať, že som poriadne znechutená, a to zo všetkého! Tých inovácií v posledom čase nám nejak skutočne pribúda. Ako posledné flexi školské stravovanie, ktoré ma teda vôbec neoslovilo a novoobjavené pepitky, mi teda riadne dvihli tlak. MSN, ktoré v súčastnosti platia, sú podľa môjho názoru dobré a dosť pestré. Máme predsa zásady pre zostavovanie JL. Vedúca, ktorá má záujem o zdravé stravovanie detí, na to nepotrebuje žiadne flexi inovácie, ani zdravé verzie MSN. Naozaj by bolo prinajmenšom slušné, zaoberať sa pevným normám personálneho obsadenia, technologického vybavenia a platového ohodnotenia personálu v ŠJ.
Naši partneri