+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Aby sme vám uľahčili prácu, pripravujeme pre vás praktické vydanie nových noriem.

Vážené kolegynky, vážení kolegovia, ktorí čakáte na dodanie noriem, prosíme vás o trpezlivosť.
Veľmi sa ospravedlňujeme, že nám to tak trvá, ale neustále nachádzame chyby.
Napr.
18.015 Hrachová kaša, kde je v technologickom postupe uvedené - podávame s udeným m
äsom. Udené mäso bolo ale vyradené.
A pretože Vám nechceme dodať chybné materiály, konzultujeme s odborníkmi a opravujeme.

Ďakujeme vám za pochopenie a trpezlivosť.
Vaša redakcia Jedálne.sk

Ešte ste si neobjednali? Kúpte si praktickú sadu noriem pod  Vianočný stromček :-)

Ďalšie informácie >>

OSOBITNÝ SPÔSOB STRAVOVANIA DETÍ A ŽIAKOV V ŠKOLSKOM ZARIADENÍ

Donaska vlastnej stravy do MS
20.9.2021
Dobry den, dakujem za odpoved. Specifikuje vyhlaska specializacie lekarov, ktori su taketo posudenia zdravotneho stavu dietata pre ucel donasky individualnej stravy opravneni vydavat? Dakujem,
Re: Donaska vlastnej stravy do MS
21.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

§8 ods.2 písm. b) vyhlášky č.527/2007 Z.z. hovorí o posudku lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore.

Mliečna desiata
20.9.2021

Dobrý deň prajem chcela by som sa opýtať či je v nejakom zákone alebo vo vyhláške zakotvené, že desiata či už v Mš alebo na Zš musí byť mliečna desiata??? Dakujem za odpoved

Re: Mliečna desiata
21.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa Prílohy č.1 k vyhláške č.330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania, ktorá ustanovuje zásady na zostavovanie jedálnych lístkov, doplnkové jedlá (desiata, olovrant) obsahujú potravinu okrem mlieka, ktorá je zdrojom bielkovín. Žiadny všeobecne záväzný predpis necharakterizuje „mliečnu desiatu“.

Stravovanie dieťaťa v MŠ
Kristína 29.8.2021
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, moja dcérka nastupuje do MŠ, z náboženských dôvodov nekonzumujeme bravčové mäso a ani výrobky z neho. Môže dieťa dostať naložené na tanier v MŠ v deň keď sa bude podávať bravčové mäso alebo výrobky z neho, iba prílohu (napr. iba ryžu alebo cestoviny, alebo chlieb s maslom)?Ak nemôže, upravuje nejaký všeobecný záväzný predpis takéto ustanovenie, ak je to na žiadosť rodičov?Ďakujem pekne za odpoveď.
Re: Stravovanie dieťaťa v MŠ
10.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa všeobecne záväzných predpisov pre školské stravovanie ( vyhláška 330/2009Z.z.  o zariadení školského stravovania) sa v školskej jedálni  výroba jedál uskutočňuje okrem iného podľa:
- materiálno-spotrebných noriem, kde každá receptúra  uvádza hmotnosť porcie pokrmu podľa vekovej kategórie stravníka, ktorú má dostať;
- odporúčaných –výživových dávok podľa vekových kategórií, ktoré má stravník prijať;
- finančného príspevku od zákonného zástupcu dieťaťa na nákup potravín, na ktoré má dieťa nárok.
Zariadenia školského stravovania zabezpečujú po stránke energetickej a výživovej vhodné stravovanie v súlade s výživovými požiadavkami na stravovanie jednotlivých vekových skupín detí a mládeže a plnia vo významnej miere úlohu výchovy detí k vytvoreniu si správnych stravovacích návykov. V zariadeniach školského stravovania sa zabezpečuje pre deti a žiakov v čase ich pobytu v škole zdravá výživa  pod dozorom príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Školská jedáleň je povinná poskytnúť dieťaťu stravu, na ktorú má nárok, nemôže zabezpečovať stravovanie  na základe individuálnych požiadaviek zákonných zástupcov z iných, ako zdravotných dôvodov. 

Zakaz nosenia vlastneho jedla.
Katarina 24.8.2021
Podla nasej pani veducej sk. jedalne, od septembra 2021, nie je mozne nosit dietatu vlastnu stravu. Ani v pripade, ak vseobecny lekar doporucuje domacu stravu. Vraj existuje nejaka nova vyhlaska, podla ktorej sa zakazuje aj vydavat vegetarianska strava v sk. jedalni. Narok na individualnu, vlastnu stravu ma dieta iba v pripade dvoch zdravotnych tazkosti, potvrdenych specialistom. Prosim Vas, je toto pravda, existuje takato diskriminacna vyhlaska? Je zriadovatel povinny nam vyhoviet v noseni vlastnej stravy, ak vseobecny lekar tuto doporucuje? Este upresnim, ze ide o matersku skolku. Dakujem.
Re: Zakaz nosenia vlastneho jedla.
10.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa §8 ods.3 písm. b) vyhlášky č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež prevádzkovateľ zariadenia pre deti a mládež musí zabezpečiť , aby sa do zriadenia deťom a žiakom individuálne nedonášala strava.

Ak zákonný zástupca predloží  posudok lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou, že dieťa alebo žiak vyžaduje osobitné stravovanie, zariadenie mu umožní na základe zápisného lístka individuálnu donášku pokrmov do zariadenia. 
 

 
Balenie príborov od 2.9.2021 v ŠJ
Hela 18.8.2021
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na pokyny školských zariadeniach od septembra, pretože sa o jedálňach nepíše napr. balenie príborov, či žiak si môže sám naberať polievku, nápoj šalát........ po skupinách chodiť do jedálne.... Ďakujem
Re: Balenie príborov od 2.9.2021 v ŠJ
20.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Pre organizáciu prevádzky zariadení školského stravovania k dnešnému dňu stále platí Usmernenie hlavného hygienika zo dňa 11.6.2020  číslo SOPZŠČ/4317/98672/2020.
Výdaj príborov hygienickým spôsobom, bez dotyku ostatných stravníkov, výdaj pokrmov bez možnosti samoobsluhy,  zvýšená dezinfekcia, vypracovaný dodatok k prevádzkovému poriadku.

Vegetariánska strava v školskej jedálni
7.7.2021

Som vegetariánka a naša školská jedáleň ponúka väčšinou mäso. Nemali by mať aj učitelia - vegetariáni možnosť stravovať sa v školskej jedálni alebo dostať stravné lístky? Súčasný stav považujem za diskriminačný.

Re: Vegetariánska strava v školskej jedálni
7.7.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa zákonníka práce (§152) je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie zamestnancom, najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja v priebehu pracovnej zmeny, a to vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov poskytnutím finančného príspevku (stravného lístka). O spôsobe zabezpečenia stravovania rozhoduje zamestnávateľ. Ak sa zamestnanci školy rozhodnutím zamestnávateľa stravujú vo vlastnom stravovacom zariadení, teda v školskej jedálni,  musia akceptovať  spôsob organizácie a prevádzky zariadenia školského stravovania vrátane výroby jedál podľa zásad na zostavovanie jedálnych lístkov podľa prílohy č. 1 k vyhláške č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania

Histamín
12.5.2021

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to so stravovaním v škôlke ak má môj syn potvrdenú histaminovu intoleranciu imunologičkou . Je možné nosiť vlastné jedlo do škôlky? Alebo nejaké produkty? Napríklad ak majú deti na olovrant čokoládový jogurt môžem doniesť vlastný alebo by mi mohli vyjsť v ústrety aspoň s tým,že môjmu dieťaťu dajú vanilkový? Existuje nejaký zákon, vyhláška čím sa môže rodič ohradiť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Re: Histamín
14.5.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Histamínová intolerancia sa prejavuje u každého dieťaťa s touto diagnózou individuálne. Reakcie na druh a množstvo  potraviny,  ktoré dieťa nemôže konzumovať, sú veľmi rozdielne. Zariadenia školského stravovania histamínovú diétu nepripravujú práve z uvedeného dôvodu, každé dieťa má individuálny zoznam potravín  na vylúčenie z jedálneho lístka, ktoré sú súčasťou aj pripravovaných jedál. 

Pre deti a žiakov, u ktorých na základe lekárskeho potvrdenia je indikovaná histamínová intolerancia, odporúčame  v súlade s §8 ods.3 písm. b) vyhlášky č.527/2007 Z.z.  o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež zabezpečiť individuálnu donášku stravy zákonným zástupcom dieťaťa. 
 

histaminova intolerancia
Monika 22.9.2021
Súhlasím ako ste písali, že HIT je u každého individuálne problémová záležitosť, ale doniesla som do škôlky lekárske potvrdenie kde je indikovaná histamínová intolerancia so zoznamom potravín, ktoré mu lekár vylúčil z jedálnička a na určité obdobie mu aj prikázali naozaj prísnu histaminovú dietu, lebo jedenie niektorých potravín ho dostalo na týždeň do nemocnice, no dnes som sa stretla s riaditeľkou v škôlke, ktorá tvrdí, že takéto diety nevedia zabezpečiť, z jedálnička mu tieto potraviny nedokážu, či teda nevedia vylúčiť z rôznych príčin a teda má dieťa zostať hladné a asi aj smädné, lebo citronády a nápoje s citrónom sú každodennou ich realitou. Dnešná skúsenosť, doniesla som mu vlastný obed, natretý rožok a informovala som ich, že môj syn nemôže ich obed ani olovrant konzumovať, lebo sa v každom jedle nachádzajú paradajky, ich odpoved bola, ma zostať hladný, lebo oni sa riadia hlavnym hygienikom, ktorý im nosenie vlastnej stravy zakazuje a oni sa boja pokút. Prosím o vyjadrenie, ako postupovať a umožniť dieťaťu sa najesť, kedže je predškolák a plní povinnú predškolskú dochádzku a teda nie je mu umožnené ani sa doma naobedovať!!! Čo môžem urobiť, načo sa odvolať, aby mu bolo umožnené priniesť si vlastnú stravu a v jedálni dostať aspoň niečo z jedálnička, napríklad suchý chleba bez tuniakovej, droždovej atd nátierky, aby nebol prípadne celý deň hladný.... Naozaj dnes okrem bezlepkovej a laktozovej intolerancii deti inými chorobami netrpia a teda nemajú právo sa v jedálni najesť?
Re: histaminova intolerancia
22.9.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa §8 ods.3 písm.b) musí prevádzkovateľ zariadenia zabezpečiť aby sa do školského stravovacieho zariadenia žiakom a deťom individuálne nedonášala strava okrem žiakov a detí, pri ktorých podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore zdravotný stav žiaka alebo dieťaťa predškolského veku vyžaduje osobitné stravovanie.

V texte zdôrazňujeme slovo OKREM, čo znamená, že pokiaľ školská jedáleň nevie alebo nemôže zabezpečiť dieťaťu osobitné stravovanie, musí prevádzkovateľ umožniť individuálnu donášku stravy do zariadenia tak, aby dieťaťu bola táto strava podaná v súlade so zásadami správnej výrobnej praxe - uskladnenie, ohriatie a servírovanie.

Ani protiepidemiologické opatrenia nebránia donáške  diétneho pokrmu pre dieťa, ktoré sa zúčastňuje výchovno-vzdelávacieho procesu v škole, samozrejme pri zabezpečení základných podmienok pre zabránenie kontaminácie. Určený zamestnanec prevezme zabalený pokrm, ktorý uskladní vo vyhradenej časti chladiaceho zariadenia, po každej manipulácii s obalom si dôkladne umyje a vydezinfikuje ruky a dotknutý priestor.  

 

osobitné stravovanie
Marcela 30.4.2021
Prosím Vás, ak si dieťa, alebo aj zamestnanec /s diétou, ktorú mi neposkytujeme/ prinesie vlastnú stravu a nevyžaduje od nášho zariadenia nič iné, len ju chce skonzumovať v školskej jedálni spolu s ostatnými stravníkmi, môžeme mu to umožniť? My mu to nebudeme ani ohrievať, ani nijakým spôsobom neprídeme do styku s jeho nádobami. Ďakujem za odpoveď
Re: osobitné stravovanie
30.4.2021

Odpoveď Jedálne.sk

V tomto prípade žiak nie je stravníkom školskej jedálne a preto odporúčame  predložiť  Informovaný súhlas rodiča (zákonného zástupcu dieťaťa) v zmysle § 2 písm. y) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,  s uvedením súhlasného stanoviska rodiča s podmienkami konzumácie vlastného obeda v školskej jedálni. V závere súhlasu je potrebné uviesť, že rodič plne zodpovedá za zdravotnú bezpečnosť donesenej stravy.

osobitné stravovanie
Marcela 30.4.2021
A čo v prípade zamestnanca školy, ktorý má diétu - môže skonzumovať svoj donesený obed v školskej jedálni?
Re: osobitné stravovanie
6.5.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Školská jedáleň je zriadená na konzumáciu jedál pre deti, žiakov a zamestnancov školy. Zamestnanec, ktorý si donesie vlastný obed, ho samozrejme môže skonzumovať v kultúrnom prostredí školskej jedálne. Na požiadanie, mu školská jedáleň môže poskytnúť aj stolový inventár. 

vydávanie stravy pre zamestnancov do obedárov
Eva 27.4.2021
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako to je s vydávaním stravy pre zamestnancov do obedárov. Ja a manžel pracujeme u rovnakého zamestnávateľa ja ako vychovávateľka a manžel ako dielenský učiteľ kt. vzhľadom k povahe svojho povolania pracuje v prašnom a pomerne špinavom prostredí - pracuje v monterkách. Vedenie školy vzdalo nariadenie zákazu výdaja stravy do obedárov. Môj manžel kebz chcel ísť na obed by musel ísť v zašpinených monterkách, alebo sa dva krát prezliekať, nakoľko jeho práca pokračuje i po obede. Nie je v právomoci zamestnávateľa vydať v tomto prípade výnimku, alebo je možné si vzdaný obed svojpomocne dať si obed v priestoroch školskej jedálne do obedára.
Re: vydávanie stravy pre zamestnancov do obedárov
28.4.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu spojenú s ochorením COVID19, vydal hlavný hygienik usmernenie, v ktorom  stanovil  vykonávať balenie stravy len do jednorazových nevratných obalov, pre obmedzenie kontaktu zamestnancov  so zdrojmi vonkajšej kontaminácie (obedármi) . Povinnosťou zariadenia školského stravovania je vydať obed zamestnancom na tanier, prípadne v jednorazovom obale.  Zamestnanec po prebratí obeda na tanieri, si tento môže preložiť do vlastných prepravných nádob.

vydávanie stravy pre zamestnanca v školskej jedálni
Marta- vedúca 29.4.2021
A vtedy môže byť už prepravná nádoba / obedár/ v jedálni. Tak si učitelia zhŕňajú obedy v jedálni pri stole do obedárov. To je to isté. I p. uč. dielenský nie je 8 hod v montérkach , ale skôr v pracovnom plášti, ktorý si vie v čase obeda vyzliecť. Skôr ide o to, aby si mohli obedy brať domov..... program HCCP hovorí, že sa jedlo stoluje na tanier s komp. príborom
vydávanie stravy pre zamestnancov do obedárov
Meno 29.4.2021
Skôr je tam podľa mňa myslené, že obedár sa nesmie nachádzať v kuchyni kvôli kontaminácii, takto ale s obedárom bude narábať len stravník, čo by malo byť v poriadku.
Nosenie stravy v čase Covid krízy
Slavka Hosová 16.4.2021
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kde by som našla nejaké nariadenie k tomu, že v čase aktuálnej krízy nie je môžné dieťaťu s bezlepkovou diétou ohrievať stravu, ktorú si prinesie z domu. Dostala som informáciu, že to momentálne nie je možné, nakoľko momentálne majú zakázané skladovať donesené jedlo. Ďakujem za odpoveď.
Re: Nosenie stravy v čase Covid krízy
16.4.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Žiadny legislatívny predpis, ktorý bol vydaný v čase mimoriadnej situácie COVID 19, nezakazuje donášku diétnych pokrmov do zariadenia školského stravovania. Dieťaťu, ktoré je prítomné na prezenčnom vzdelávaní a spĺňa podmienky osobitného spôsobu stravovania, školská jedáleň zabezpečí výdaj individuálne donesenej stravy.
Každé zariadenie školského stravovania, ktoré zabezpečuje výdaj diétnych pokrmov musí mať  prílohou k prevádzkovému poriadku vypracované Podmienky výdaja individuálne donesených pokrmov do zariadenia školského stravovania. 
Podľa nariadenia hlavného hygienika, v čase mimoriadnej situácie COVID19, všetky zariadenia školského stravovania majú povinnosť vypracovať aj  Dodatok k prevádzkovému poriadku, v ktorom okrem podmienok pre výdaj pokrmov v školskej jedálni, je potrebné  zapracovať aj :
 
Príjem a výdaj individuálne donesených diétnych pokrmov:
individuálne donášať diétne pokrmy do zariadenia je možné len deťom a žiakom, ktorí už boli rozhodnutím riaditeľa prijatí na stravovanie a spĺňajú podmienky stravníka s diétou (potvrdenie od ošetrujúceho lekára, prihláška na diétne stravovanie a informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa);
zákonný zástupca dieťaťa s diétnym stravovaním prinesie do zariadenia školského stravovania hotový diétny pokrm v jednorazových prepravných nádobách alebo v umývateľných uzatvorených nádobách, ktoré je možné pred uskladnením vydezinfikovať;
zákonný zástupca dieťaťa dodržiava zákaz vstupu nepovolaným osobám do výrobných priestorov, používa prekrytie horných dýchacích ciest, rešpektuje minimálny kontakt, preukazuje negatívnym testom na COVID 19;
poverený zamestnanec preberie v jednorazových rukaviciach prepravnú nádobu, očistí ju dezinfekčným prostriedkom a uloží vo vyhradenej chladničke;
výdaj diétneho pokrmu sa ďalej zabezpečuje bežným spôsobom s dodržiavaním hygienických požiadaviek a zásad správnej výrobnej praxe. 

Bezlepková diéta
15.4.2021

Chcel by som sa informovať na možnosti stravovania v školskej jedálni pri bezlepkovej diéte: - je školská jedáleň, na základe potvrdenia od lekára POVINNÁ pripravovať diétnu stravu ?? čo to nariaďuje / umožňuje.. - v prípade že ŠJ nezabezpečuje bezlepkovú stravu - aké sú možnosti donášky, resp. zabezpečenia stravy pre dieťa s diétou.. napr. donáška stravy z domu, ohrev stravy... Ďakujem

Re: Bezlepková diéta
15.4.2021

Odpoveď Jedálne.sk

Podľa §140 ods. 5 zákona č.245/2008Z.z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) sa v školskej jedálni môžu pripravovať diétne jedlá pre deti a žiakov, u ktorých podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie. O tom, či školská jedáleň bude zabezpečovať diétne jedlá rozhoduje zriaďovateľ zariadenia na základe počtu prijatých žiadostí na konkrétny druh poskytovanej diéty, podľa materiálno-technických možností zariadenia, personálneho obsadenia  a pod..
Pokiaľ zriaďovateľ nerozhodne o príprave diétnej stravy v školskej jedálni, riaditeľ školy rozhodne o prijatí dieťaťa do zariadenia s individuálnou donáškou diétneho jedla zákonným zástupcom dieťaťa. Podrobnosti k donáške stravy do školskej jedálne nájdete v našom článku  OSOBITNÝ SPÔSOB STRAVOVANIA DETÍ A ŽIAKOV V ŠKOLSKOM ZARIADENÍ z 2.10.2019.

Naši partneri