Preradenie do nižšej platovej triedy

Milan Kubina napísal/a 19 júl 2025

Dobrý deň ,chcela som sa opýtať môže ma zamestnávateľ dať z vyššej platovej triedy do nižšej ? Bola som v 3tej a teraz na výplatnej som zas v 2hej ? Môže s tým hýbať ?
A osobný príplatok keď bol 100 a teraz je 50?
Aj s tým sa dá ľubovoľne hýbať ?
Ďakujem za odpoved
Prajem pekný zvyšok dňa

 

Milan Kubina napísal/a 19 júl 2025

Dobrý deň,

Áno, zamestnávateľ môže zmeniť platovú triedu zamestnanca, ale závisí to od viacerých faktorov. Zaradenie do platovej triedy je naviazané na druh práce dohodnutý v pracovnej zmluve.

Zaradenie do platovej triedy: Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorú má zamestnanec vykonávať v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov. Ak sa zmení náplň práce a už nezodpovedá 3. platovej triede, ale len 2. platovej triede, môže zamestnávateľ navrhnúť zmenu.

Je dôležité poznamenať, že ak ide o verejnú správu alebo verejný záujem, platové triedy sa riadia zákonom č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a musia sa dodržiavať stanovené katalógy pracovných činností a kvalifikačné predpoklady.

Zmena pracovnej zmluvy: Akákoľvek zmena podstatných náležitostí pracovnej zmluvy (ako je druh práce, miesto výkonu práce, platové podmienky) si vyžaduje písomnú dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom formou dodatku k pracovnej zmluve. Ak s preradením do nižšej platovej triedy zamestnanec nesúhlasí, zamestnávateľ ho nemôže jednostranne preradiť.
Zamestnávateľ môže navrhnúť preradenie do nižšej platovej triedy z rôznych dôvodov:

Zmena pracovnej náplne/pozície: Ak sa zmenila pracovná pozícia (druh práce) alebo náplň práce tak, že vykonávané činnosti už nezodpovedajú vyššej platovej triede.

Organizačné zmeny: Ak zamestnávateľ ruší pôvodné pracovné miesto a ponúkne iné, ktoré je zaradené do nižšej platovej triedy. V takom prípade si splní ponukovú povinnosť a zamestnanec sa rozhodne, či túto zmenu prijme.

Nesprávne zaradenie: Ak bolo pôvodné zaradenie do vyššej platovej triedy chybné-(druh práce, pracovná činnosť, kvalifikácia).

Nespokojnosť s pracovným výkonom: V niektorých prípadoch môže byť dôvodom nespokojnosť s výkonom zamestnanca, ale pred takýmto krokom by mal zamestnávateľ dať priestor na zlepšenie. Aj v tomto prípade ide o preradenie formou dodatku.

Písomné oznámenie: Zamestnávateľ je povinný písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie funkčného platu pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce alebo pri úprave funkčného platu. Ak neoznámil zmenu platovej triedy písomne, porušuje tým zákon.

Odporúčanie:

Overiť si pracovnú zmluvu a prípadné dodatky, aký druh práce je dohodnutý a aká platová trieda je s ním spojená.Požiadať zamestnávateľa o vysvetlenie, prečo došlo k zmene platovej triedy s odôvodnením. Ak nebol podpísaný dodatok k pracovnej zmluve o zmene platovej triedy, je to dôležité riešiť.

Ak zamestnávateľ predloží dodatok k pracovnej zmluve, ktorý mení platovú triedu, ale zamestnanec nesúhlasí, nemá povinnosť ho podpísať. Ak dodatok nepodpíše, dohoda o zmene pracovnej zmluvy nevznikne.

Ak sa zmena platového zaradenia neobjasní, ak zamestnávateľ nepostupuje správne, je vhodné poradiť sa s právnikom špecializujúcim sa na pracovné právo alebo s odborovou organizáciou, ak u vás pôsobí.

Zamestnávateľ s platovou triedou "hýbať" môže, ale len v súlade so zákonom a so súhlasom zamestnanca, pokiaľ nejde o výnimočné situácie stanovené zákonom (napr. preradenie na odvrátenie mimoriadnej udalosti).

VIS Slonensko

Pridať komentár k diskusii

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
JAZ
Savencia
KRR
VIS
Kema
AG Foods
Robot Coupe
Ailos
Liebherr
Irinox
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Zdravýživka
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Bidfood
Pomôžeme vám nájsť článok