rodič dieťaťa v materskej škole požaduje od školskej jedálne vylúčenie mäsa a mäsových výrobkov
Jedálne.sk napísal/a 05 sep 2024
Ako postupovať v prípade, že rodič dieťaťa v materskej škole požaduje od školskej jedálne vylúčenie mäsa a mäsových výrobkov zo stravy z dôvodu alternatívneho spôsobu stravovania-(vegetariánstvo)?
Jedálne.sk napísal/a 05 sep 2024
Podľa §7 ods. 3 písm. b) vyhlášky č. 75/2023 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež sa v zariadení pre deti do šesť rokov veku doplnkové stravovanie môže zabezpečiť len prostredníctvom zariadení spoločného stravovania. V zariadení pre deti a mládež, v ktorom prebieha výchova a vzdelávanie detí a žiakov do 18 rokov veku, sa stravovanie zabezpečí tak, aby sa do zariadenia školského stravovania deťom a žiakom individuálne nedonášala strava; to neplatí, ak dieťaťu alebo žiakovi lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria alebo lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore určil diagnózu, ktorá si vyžaduje osobitné stravovanie,
Zariadenia školského stravovania zabezpečujú po stránke energetickej a výživovej žiadúce stravovanie v súlade so špecifickými požiadavkami na stravovanie jednotlivých vekových skupín detí a mládeže a plnia vo významnej miere úlohu výchovy detí k vytvoreniu si správnych stravovacích návykov.
V otázke usmerňovania výživy detí a mládeže vychádza rezort školstva zo štátnej výživovej politiky, ktorej gestorom je MZ SR a Úrad verejného zdravotníctva SR.
„Výživová politika štátu je založená na vedeckých poznatkoch renomovaných autorov, publikujúcich svoje práce v recenzovaných odborných publikáciách a berie do úvahy najmä riziká, spojené s vegánskym a vegetariánskym stravovaním od útleho detstva. Zdravotné riziká vegetariánstva spočívajú v príjme bielkovín a tukov, ktorých kvalita je nie vždy vyhovujúca a v príjme nedostatočného množstva vitamínov a minerálnych látok. V období rastu a vývinu dieťaťa je príjem výhradne rastlinných bielkovín nedostatočný. Nedostatok plnohodnotných bielkovín v strave dieťaťa môže spôsobiť pomalší rast a zhoršený rozvoj kostrového svalstva a aj zhoršené hojenie rán. Môže nasledovať vyššia chorobnosť dieťaťa, edémy, úbytok svalovej hmoty a v extrémnych prípadoch až spomalenie fyzického a duševného vývoja dieťaťa.“
V školských stravovacích zariadeniach je poskytovaná deťom a mládeži optimálna, správna a vyvážená zdravá strava, ktorá spĺňa energetické a nutričné požiadavky jednotlivých vekových kategórií stravníkov a je založená na základe vedeckých poznatkov, odporúčaných výživových dávok a poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácie. Nemožno preto súhlasiť s vytvorením školských stravovacích zariadení s vegetariánskym, resp. vegánskym stravovaním, nakoľko v prípade argumentov pre takéto stravovanie nejde o vedecké zdôvodnenie.
Vzhľadom na uvedené odporúčame:
1.. Ak zákonný zástupca dieťaťa predloží od lekára stanovenú diagnózu, zabezpečí stravovanie dieťaťa individuálnou donáškou do zriadenia školského stravovania (dotácia na stravovanie sa na základe žiadosti vyplatí zákonnému zástupcovi dieťaťa).
2. Ak dieťa nemá od lekára stanovenú diagnózu, a je prítomné v čase desiaty a obeda v MŠ, odoberie desiatu a obed poskytovaný školským zariadením (§7, ods. 2 písm. b) vyhláška č. 75/2023).
3. Ak dieťa nemá od lekára stanovenú diagnózu, je prijaté na poldennú predprimárnu výchovu a vzdelávanie, odoberie desiatu poskytovanú v školskom zariadení a v čase výdaja obeda odchádza domov, avšak v tomto prípade nemá nárok na dotáciu na stravu (podmienkou je odobratie obeda).
Dôležité je poznamenať: Zákonný zástupca dieťaťa pri nástupe dieťaťa do materskej školy bol oboznámený so školským poriadkom, v ktorom sú zahrnuté aj podmienky školského stravovania a svojim podpisom potvrdzuje, že školský poriadok berie na vedomie.