Vedùca jedalne
Jedálne.sk napísal/a 17 júl 2024
Pekný deň! Chcela by som sa opýtať na jednu taku vec: ak pracujem v malej škôlke ako kuchárka a varím pre 20 detí plus dve učiteľky, môžem viesť kuchyňu aj ako vedùca jedalne? Pokiaľ viem potrebujem mať ùplnè strednè vzdelanie,ale ja màm iba akreditovaný kurz kuchárky a nemàm maturitu ale predošlà vedùca ma vie zaškolit.
Jedálne.sk napísal/a 17 júl 2024
Napriek tomu, že budete vykonávať činnosti vedúceho zamestnanca zariadenia školského stravovania, zamestnávateľ Vás môže zaradiť do platovej triedy podľa dosiahnutého vzdelania a to do 2.PT alebo do 3.PT.
Je naozaj zložité obsadiť pracovné miesta v školskej jedálni s takým malým počtom stravníkov. Vytvárajú sa tzv. kumulované funkcie, kde kuchárky za plat " kuchárky" zabezpečujú činnosti vedúceho zamestnanca , ktorý je podľa katalógu pracovných činností zaradený do činností s prevahou duševnej práce do 5.PT. Stráca sa vzájomná kontrola, hmotná zodpovednosť za potraviny a zverené predmety, zodpovednosť za finančné prostriedky a kontrola správnej výrobnej praxe pri príprave pokrmov.
Marta napísal/a 17 júl 2024
Jedálne.sk napísal/a 13 aug 2024
Podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce § 42 (1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ak tento zákon neustanovuje inak. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. § 43 Podstatné náležitosti pracovnej zmluvy (1) Pracovná zmluva obsahuje identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce a jeho stručná charakteristika, b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec, c) deň nástupu do práce, d) mzdové podmienky.
Zaradenie zamestnanca do platovej triedy je v kompetencii zamestnávateľa. Len zamestnávateľ vie a môže posúdiť náročnosť a zložitosť pracovnej činnosti vykonávanej zamestnancom a rozhodnúť o jeho zaradení. Preto je zamestnávateľ plne zodpovedný za správne uplatňovanie zákona. V prípade, že skutočnosti uvedené v otázke sú pravdivé, možno konštatovať, že zamestnávateľ pri uplatňovaní zákona nepostupoval v súlade s jeho ustanoveniami. Najzávažnejším rozporom je porušenie ustanovenia § 5 zákona č. 553/ 2003 Z. z. Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov, t. j. zásady zaradenia do platovej triedy podľa najnáročnejšej vykonávanej pracovnej činnosti. Pri zistení zamestnanec upozorní zamestnávateľa na jeho nesprávny postup pri uplatňovaní zákona a požiada ho o nápravu. V prípade, že zamestnávateľ mal zamestnanca v závislosti od náročnosti vykonávaných pracovných činností zaradiť do vyššej platovej triedy, môže požiadať o spätné doplatenie rozdielu tarifného platu. Podľa § 101 Občianskeho zákonníka nárok možno uplatniť do troch rokov. Lehota plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.
Ak zamestnávateľ nevyhovie oprávnenej požiadavke, v súlade s § 14 Zákonníka práce sa zamestnanec môže obrátiť na súd, ktorý rozhodne o nárokoch z pracovnoprávneho vzťahu.
Poznámka: Vedúci zamestnanec stravovacieho zariadenia sa podľa zložitosti a náročnosti vykonávanej pracovnej činnosti a podľa dosiahnutého stupňa vzdelania zaraďuje do platovej triedy podľa časti 01. Spoločné pracovné činnosti katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorý tvorí prílohu č. 1 nariadenia vlády SR č. 341/2004 Z. z.
Pracovné činnosti vykonávané vedúcim zamestnancom zariadenia školského stravovania s požadovaným kvalifikačným predpokladom vzdelania: 05. PLATOVÁ TRIEDA Úplné stredné vzdelanie (bez špecifikácie odboru) 01 „Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení“. |
Marta napísal/a 17 júl 2024
Jedálne.sk napísal/a 13 aug 2024
Podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce:
- Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ak tento zákon neustanovuje inak. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
- Zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou.
- Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania najmenej v rozsahu týchto údajov, ak ich neobsahuje pracovná zmluva:
a) spôsob určovania miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce,
b) ustanovený týždenný pracovný čas, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas,
c) výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia,
d) splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
e) pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru,
f) právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
- Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi.