+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Diéty a alergie v školskom stravovaní

Alergia na sóju, pozitívna genetika na celiakiu a stravovanie v skolke
Maja 22.8.2019
Dobrý deň, dcérka nastupuje teraz v septembri do škôlky, takmer od narodenia mala problem s laktozou, striedali sme dojčenské mlieka a postupne do jej prvého roka sa u nej ukázala aj neznášanlivosť na kazein, tak sme na odporúčanie pediatra mlieko a výrobky z neho vylúčili zo stravy. Keďže ja mam potvrdenú celiakiu a alergiu na mlieko, sóju a ďalšie alergény, so zavádzaním lepku do stravy sme boli u dcerky opatrní avšak aj tak sa u nej prejavila aj neznášanlivosť na lepok, takže sme prešli aj na bezlepkovú stravu časom. Kedze nám bolo povedané ze u bábätiek bývajú výsledky testov na potravinové alergie často skreslené, až po dovŕšení 3 rokov sme absolvovali vyšetrenie u alergologicky, ktorá bola oboznámená s priebehom a vývinom potravinovej neznášanlivosti na lepok a mlieko a tak boli dcérke spravené kompletne krvné testy ale teda vzhľadom na to ze dcérka už bola vyše roka na bezlepkovej a bez mliečnej diéte, robila sa jej rovno len genetika celiakie pre potvrdenie neznášanlivosti lepku.Z krvných testov boli silné pozitívne protilátky na sóju a vyšla aj pozitívna genetika na celiakiu. Alergologicka nám dala potvrdenie pre materskú skolku na individuálne diétne stravovanie s vynechanim soje a v lekárskej správe uviedla že testy na genetiku celiakie sú pozitívne.Veduca jedálne v materskej skôlke mi však povedala, že individuálne stravovanie v škôlke môžu mať len deti, ktoré majú diabetes alebo riadne diagnostikovanu celiakiu, že na ostatné potravinové alergie sa to nevzťahuje, ani na sóju, pritom ta je pridávania všade a oni nevedia zabezpečiť pre ňu stravu bez soje a ani mi nepovolia donasanie vlastnej stravy do škôlky kým nebudem mat papier na potvrdenú celiakiu. Chcem sa teda spýtať ako to vlastne je, keď ma dieťa alergiu na sóju, jedáleň v škôlke nevie pripravit stravu bez soje, ale ani nedovolí rodičovi prinášať stravu pre dieťa, tým pádom mi dali len 2 možnosti, bud dcérku nedať do škôlky a byť s ňou doma bez príjmu alebo ju nechať jest stravu v škôlke s obsahom soje, lepku a mlieka a zhoršiť jej tak zdravotný stav... Ďakujem krasne za odpoveď.
Odpoveď
Jedalne.sk 5.8.2019

Vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov
Ak zdravotný stav dieťaťa alebo žiaka vylučuje konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom odbore, vyžaduje osobitné stravovanie.

V prípade, že dieťaťu bola indikovaná laktózová intolerancia - neznášanlivosť laktózy (mliečny cukor), je dôležité vedieť koľko mlieka a mliečnych výrobkov dieťa toleruje. Tolerancia množstva mlieka a mliečnych výrobkov je individuálna. Syry, maslo, jogurty, smotana, ktoré sú dennou súčasťou prípravy pokrmov, sú zvyčajne tolerované dobre. Ak sa intolerancia týka len mlieka na pitie, je možné poskytovať dieťaťu bezlaktózové mlieko.

V prípade alergie na mlieko - neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka, dieťa nemôže konzumovať kravské mlieko a výrobky z neho v akejkoľvek forme (ani v jedle). Neodporúča sa pripravovať pokrmy v zariadení školského stravovania bez použitia kravského mlieka a mliečnych výrobkov s náhradou za iný druh mlieka. Jedná sa osobitný spôsob stravovania, pre ktorý nie sú vydané receptúry v materiálno-spotrebných normách. Pri alergii na kravské mlieko a mliečne výrobky sa odporúča vydať rozhodnutie o individuálnej donáške stravy do zariadenia školského stravovania.

Pri individuálnej donáške stravy je potrebné vypracovať hygienou schválené postupy, kde sú určené podmienky skladovania pokrmu, spôsob ohrevu pokrmu (nie v mikrovlnnej rúre) a výdaj ohriateho pokrmu dieťaťu na stolovom inventári.

odpoved
dunajova 5.8.2019
Dakujem za odpoved. Prosim viete mi este upresnit, na aku normu sa mam odvolat ohlaodm toho, aby jedlo nebolo ohrievane v mikrovlnke?
stravovanie alergika v skolke
Dunajova 5.8.2019
Dobry den, mam otazku. Mam dcerku 5 rokov, ktora bude este rok chodit do skolky. Ma alergiu na mlieko a soju. V skolke mi povedali, ze jej nemozu poskytovat stravu s vylucenim tychto potravin z jedalnicka, lebo potom nesplnia normy a mali by problem u hygienika. Musime jedine doniest papier-potrvdenie od lekara, odhlasit ju zo stravy a nosit si vsetku stravu. Denne 3 jedla to je dost a hlavne v malych porciach varit. Plus sa mi nepozdava, ze moje dieta bude jest denne z plastu a ohrievane jedlo z mikrovlnky. Je toto naozaj pravda a je to jedina moznost ako prestravovat alergika na Slovensku? Je to velka zataz pre rodica. Zda sa mi to nefer. Plus je zvlastne, ze v case ked alergii pripuda, mame s tymto stale u nas este problem. Viete mi pripadne poradit kam sa mam obratit? Dakujem
Naši partneri