Diskusia
Stratili sa problémy v školskom stravovaní?
Nestratili!
Vraťme ich do reality a vyjadrime svoj názor a potreby.
Pomáhajme si navzájom v dobrej diskusii.
ŠJ zaradenie do siete (7x)
Jedálne.sk napísal/a 03 dec 2024
Pri zaraďovaní škôl a školských zariadení do Siete škôl a školských zariadení SR postupuje zriaďovateľ podľa zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
v § 16 Zaraďovanie škôl a školských zariadení do siete
(1) Žiadosť o zaradenie školy alebo školského zariadenia do siete predkladá zriaďovateľ ministerstvu do 31. marca kalendárneho roka, ktorý predchádza roku, v ktorom má byť škola alebo školské zariadenie zriadené. Žiadosť obsahuje
a) názov, adresu a identifikačné číslo zriaďovateľa, štatutárny orgán a právnu formu, ak je zriaďovateľ právnická osoba; meno a priezvisko, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a rodné číslo zriaďovateľa, ak je zriaďovateľ fyzická osoba,
b) názov a adresu školy alebo školského zariadenia vrátane jeho súčastí, (*označené tučným písmom sa vzťahuje na školskú a výdajnú školskú jedáleň)
c) predpokladaný počet všetkých detí alebo žiakov,
d) predpokladaný počet všetkých tried,
e) vyučovací jazyk alebo výchovný jazyk,
f) školský vzdelávací program alebo výchovný program, podľa ktorého sa bude v škole alebo školskom zariadení uskutočňovať výchova a vzdelávanie,
g) predpokladaný dátum, v ktorom sa má škola alebo školské zariadenie vrátane jeho súčastí zriadiť,
h) doklad o zabezpečení priestorov,
i) doklad príslušných orgánov štátnej správy, že priestory školy alebo školského zariadenia sú v súlade s hygienickými požiadavkami a predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a predpismi o ochrane pred požiarmi (príslušný RÚVZ a BOZP oPO)
j) predpokladaný rozpočet školy alebo školského zariadenia,
k) vyjadrenie obce, ak ide o materské školy, základné školy alebo školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je regionálny úrad, alebo vyjadrenie samosprávneho kraja, ak ide o stredné školy, ktorých zriaďovateľom je regionálny úrad,
l) súhlas obce pre zriaďovateľov podľa § 19 ods. 2 písm. d) a e), ak ide o materské školy,30b) jazykové školy, základné umelecké školy a školské zariadenia pre deti, žiakov a poslucháčov do 15 rokov veku a základné školy, základné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na území obce,
m) súhlas samosprávneho kraja pre zriaďovateľov podľa § 19 ods. 2 písm. d) a e), ak ide o jazykové školy, základné umelecké školy a školské zariadenia okrem škôl v prírode pre deti, žiakov a poslucháčov nad 15 rokov veku a stredné školy, školy v prírode, stredné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno--vzdelávacími potrebami, odborné učilištia a praktické školy na území samosprávneho kraja,
n) vyjadrenie príslušného orgánu školskej samosprávy,(Rada školy)
o) stanovisko príslušného ústredného orgánu štátnej správy a inštitúcie podieľajúcej sa na koordinácii odborného vzdelávania a prípravy pre trh práce,38) ak ide o strednú odbornú školu,
p) vyjadrenie príslušného regionálneho úradu k požiadavkám podľa odseku 7, ak ide o školy, v ktorých vzdelávanie sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie, ak nie je zriaďovateľom.
(2) Ak je zriaďovateľom fyzická osoba, ktorá má oprávnenie podnikať,54) alebo iná právnická osoba, musí spĺňať tieto podmienky:
a) nie je v konkurze alebo v likvidácii,
b) nebol proti nemu zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku,
c) nemá evidované nedoplatky voči daňovému úradu, colnému úradu, evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a zdravotná poisťovňa neeviduje voči nej pohľadávky po splatnosti podľa osobitných predpisov54aa) v Slovenskej republike alebo v krajine jeho sídla,
d) je bezúhonný, a ak je zriaďovateľom právnická osoba, je bezúhonný aj jej štatutárny zástupca alebo člen štatutárneho orgánu, a ani sa proti nemu nezačalo trestné stíhanie.
(3) Ak je zriaďovateľom fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie podnikať, vzťahujú sa na ňu ustanovenia odseku 2 písm. c) a d).
(4) Preukázanie splnenia podmienok uvedených v odsekoch 2 a 3 žiadateľ doloží
a) v písm. a) a b) potvrdením súdu, že sa proti nemu nevedie konkurzné konanie alebo vyrovnávacie konanie; ak má žiadateľ sídlo v Slovenskej republike, splnenie podmienok overuje podľa osobitného predpisu33b) ministerstvo,
b) v písm. c) potvrdením príslušného úradu nie starším ako tri mesiace, ak nemá sídlo v Slovenskej republike; ak žiadateľ má sídlo v Slovenskej republike, splnenie podmienok overuje podľa osobitného predpisu33b) ministerstvo,
c) v písm. d) údajmi potrebnými na vyžiadanie výpisu z registra trestov, a ak ide o právnickú osobu, aj údajmi štatutárneho zástupcu alebo členov štatutárneho orgánu potrebnými na vyžiadanie výpisu z registra trestov.
(5) Účastníkom konania vo veci zaradenia do siete je zriaďovateľ. Ministerstvo o zaradení do siete rozhodne do 60 dní od doručenia žiadosti o zaradenie. V rozhodnutí ministerstvo vyznačí termín začatia činnosti. Termín začatia činnosti školy alebo školského zariadenia je 1. september kalendárneho roka, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom bola žiadosť doručená, okrem prípadov, v ktorých minister povolil iný termín pri zaradení do siete podľa odseku 8, ktorých termín začatia činnosti určí ministerstvo.
(6) Po zaradení školy alebo školského zariadenia do siete vydá zriaďovateľ zriaďovaciu listinu školy, školského zariadenia, strediska praktického vyučovania alebo pracoviska praktického vyučovania.
(7) Ministerstvo pri rozhodovaní o zaradení do siete zohľadňuje miestne a regionálne požiadavky, a to najmä
a) účelné a komplexné rozmiestnenie škôl a školských zariadení,
b) formy organizácie výchovy a vzdelávania škôl a školských zariadení,
c) vyučovací jazyk alebo výchovný jazyk,
d) počet detí, žiakov alebo poslucháčov zriadených škôl a školských zariadení a
e) priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl a školských zariadení.
(8) Minister môže, najmä ak zriadenie školy alebo školského zariadenia nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, povoliť iný termín podania žiadosti podľa odseku 1. Pri povolení iného termínu podania žiadosti minister môže určiť aj podmienky, za ktorých bude škola alebo školské zariadenie vykonávať činnosť v prvom roku.
(9) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona považuje ten, kto nebol odsúdený za úmyselný trestný čin. Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov. Na účel preukázania bezúhonnosti poskytne osoba údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov. Údaje podľa tretej vety ministerstvo bezodkladne zašle v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej komunikácie Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky na vydanie výpisu z registra trestov.
Sladkosti (2x)
Jedálne.sk napísal/a 21 nov 2024
Vyhláška č. 75/2023 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež v §7 ustanovuje, že podávaná strava (strava vo všeobecnosti je zostava jedál, pokrmov a všetky potraviny, ktoré dieťa skonzumuje) v zariadení pre deti a mládež je zdravotne neškodná a výživovo hodnotná, doplnkové stravovanie sa môže zabezpečiť len prostredníctvom zariadenia školského stravovania a do zariadenia pre deti do šesť rokov veku sa nemôže individuálne donášať strava.
Napriek zavedeným zvyklostiam, odporúčame donesené cukrovinky do školského zariadenia nepodávať deťom na konzumáciu počas pobytu v škole, ale bezpečne uložiť do osobnej skrinky, kedy zákonný zástupca dieťaťa rozhodne, či ich dieťa bude alebo nebude konzumovať.
Odobratie obeda v prípade nepritomnosti dieťaťa (2x)
Jedálne.sk napísal/a 20 nov 2024
Podľa §140 zákona č. 245/200/ Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v z.n.p.
Sa školská jedáleň zriaďuje na prípravu, výdaj, konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole alebo v školskom zariadení.
Škola a školské zariadenie si určuje podmienky prihlasovania resp. odhlasovania zo stravy v čase neprítomnosti dieťaťa v škole, s ktorými je zákonný zástupca oboznámený a svojim podpisom ich berie na vedomie.
Zákonný zástupca je povinný dieťa zo stravy odhlásiť ( u vás deň vopred) pokiaľ predpokladá, že dieťa (už z akýchkoľvek dôvodov ) nepôjde do školy.
Vzhľadom na to, že ochorenie dieťaťa sa nedá predpokladať, a platí odhlasovanie deň vopred, zariadenie školského stravovania by malo umožniť v prípade ochorenia dieťaťa odhlásiť obed v daný deň ráno. Pokiaľ toto neumožňuje, obed, ktorý si zákonný zástupca musí zaplatiť, si môže aj odobrať.
Problém môže nastať, ak by zákonný zástupca dieťaťa, chcel odoberať obedy počas celého obdobia ochorenia dieťaťa ( týždeň, mesiac a pod.).
EXKLUZÍVNE: POLOŽTE NÁM OTÁZKU (124x)
Jedálne.sk napísal/a 19 nov 2024
Podľa nášho názoru, sa nejedná o priamu manipuláciu s pokrmom a pri dodržaní zásad osobnej hygieny môže vypomáhať pri obsluhe detí s výdajom už naservírovaných pokrmov. Môže, ale nemusí. Otázne je, či chce.
Diéty v zariadení školského stravovania (1x)
*Marta napísal/a 18 nov 2024
Individuálnu donášku- potvrdenie od ,,odborného,, lekára, nakoľko obvodný lekár rodičovi vydá potvrdenie aké len chce na vlastnú žiadosť napr, že nemôže mlieko - dôvod rodič doma ponúka len čaj a dieťa si na to navyklo... ďalej určite by bolo doplniť- čestné prehlásenie rodiča, kde by malo byť uvedené, že nádoby donesené so stravou, neumýva kuchárka...dôvod RÚVZ podotkol, že to nemá umývať personál kuchyne, zodpovedný je zákonný zástupca, Znamená to, že nádoby- obedár sa vracia neumytý!
Zavárky do polievok (2x)
Jedálne.sk napísal/a 08 nov 2024
Samostatné tekvicové jadierka sa v pokrmovej skupine závarky nenachádzajú. Opražené tekvicové jadierka sa v kuchyni využívajú prevažne ako posýpka do krémových polievok na doplnenie vlákniny, nemožno ich považovať za klasickú závarku, ktorá sa varí alebo zavarí do polievky.
V kategórii polievok receptúra 5.126 - Polievka z tekvice hokkaidó obsahuje tekvicové jadierka.
Samozrejme stravu detí možno obohatiť o tekvicové, slnečnicové či ľanové semienka, ale keďže sa jedná o detských stravníkov je potrebné pristupovať pri ich zaraďovaní do jedálnička s rozumnou mierou. Vzhľadom na to, že obsahujú vlákninu, bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny a pod., u detí majú laxatívne a močopudné účinky.
skladovanie načatých zásob (4x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Postup zaokrúhľovania vynormovaných potravín pri výdaji zo skladových zásob stanovuje Aplikácia princípov k MSN pre školské stravovanie (revízia 2024). 3 PRINCÍPY APLIKÁCIE 3.1 Všeobecné princípy 1. Pri príprave jedál a nápojov dodržiavať skladbu potravín a technologické postupy podľa receptúr MSN. Jednotlivé potraviny normovať presne a pri výdaji vynormovaných potravín je možné zohľadniť v preukázateľných prípadoch toleranciu zaokrúhľovania + do 10% okrem tukov, soli a cukru. Pri výdaji vynormovanej hmotnosti mäsa podľa receptúry MSN je možné zohľadniť toleranciu zaokrúhľovania - v zariadení školského stravovania do 200 stravníkov +3%; nad 200 stravníkov +1%.
Výnimkou sú konzervované potraviny, ktoré je potrebné po otvorení spotrebovať podľa pokynu výrobcu ( napr.po otvorení ihneď spotrebovať, spotrebovať do troch dní a pod.).
Vedúca ŠJ nemá nárok na obedy (2x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
1. Podľa §152 ods.2 Zákonníka práce: "Nárok na zabezpečenie stravovania alebo poskytnutie finančného príspevku na stravovanie má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny".
2. Zákonník práce pracovný čas definuje ako časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.Pracovný čas je povinnou súčasťou každej pracovnej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Podpisom pracovnej zmluvy ste prejavili súhlas s podmienkami v nej ustanovenými- dĺžka pracovného času a pracovná doba.
Zamestnávateľ Vám určil v pracovnej zmluve základný pracovný čas kedy musíte byť na pracovisku a plniť svoje povinnosti, nemôže však od Vás požadovať povinnosti mimo Vášho pracovného času ( kontrola kvality pripraveného obeda) a teda nemôžete byť zodpovedná za tieto činnosti.
So zamestnávateľom si môžete dodatočne dohodnúť voliteľný pracovný čas, kedy si zamestnanec môže vybrať kedy bude prítomný na pracovisku.
3. Pri určení úväzku vedúceho zamestnanca postupoval zamestnávateľ v súlade s vyhláškou č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania; príloha č. 2.
zákonné možnosti zvýšenia platu (2x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Zamestnanci ZŠS sú pri výkone práce odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie.
Pracovné činnosti sú uvedené v Katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme alebo v katalógu pracovných činností remeselných, manuálnych alebo manipulačných s prevahou fyzickej práce pri výkone práce vo verejnom záujme.
Zamestnancom ZŠS za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom zamestnávateľ určí :
Tarifný plat (§7) - Zamestnancovi zaradenému do platovej triedy podľa § 5 patrí tarifný plat v sume platovej tarify ustanovenej pre platovú triedu a platový stupeň, do ktorých je zaradený, podľa základnej stupnice platových taríf.
Príplatok za riadenie (§8)- Vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie. Percentuálny podiel príplatku je uvedený v prílohe č. 6 k zákonu č. 553/2003 Z. z.
Príplatok za zastupovanie (§9)- Zamestnancovi, ktorý zastupuje vedúceho zamestnanca v celom rozsahu činnosti nepretržite dlhšie ako štyri týždne.
Príplatok za zmennosť (§13) - Zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ v dvojzmennej prevádzke, trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke rozvrhol pracovný čas tak, že prácu vykonáva striedavo vo všetkých zmenách.
Zamestnancom ZŠS za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom zamestnávateľ môže priznať :
Osobný príplatok (§10) -Zamestnancovi na ocenenie mimoriadnych osobných schopností, dosahovaných pracovných výsledkov alebo za vykonávanie práce nad rámec pracovných povinností.
Výkonnostný príplatok (§14a)- Zamestnancovi, ktorý vykonáva pracovné činnosti remeselné, manuálne alebo manipulačné s prevahou fyzickej práce, mesačne výkonnostný príplatok podľa množstva a kvality práce.
Na Vašu otázku Vám môže dať odpoveď len Váš zamestnávateľ.
Požiadavky na vedúcu ŠJ (4x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Pracovné činnosti požadované pri výkone práce vedúceho zamestnanca zaradeného v 5. platovej triede, podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutej v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie sú uvedené v Katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme (Nariadenie vlády 341/2004 Z.z.).
Najnáročnejšou činnosťou vedúceho zamestnanca zariadenia školského stravovania podľa katalógu, je Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení.
T. z., že vedúci zamestnanec školskej jedálne riadi činnosť stravovacej prevádzky a jej organizácie odborných prác, zabezpečuje a kontroluje výrobu jedál a nápojov v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov platných pre zariadenia školského stravovania.
Na základe uvedeného vedúci zamestnanec, ktorý koordinuje a kontroluje výrobný proces pokrmov, mal by tento proces aj sám ovládať, musí poznať receptúry MSN- zloženie surovín, technologický postup prípravy a zohľadňovať minimálne požiadavky na kvalitu používaných potravín.
Zabezpečuje organizáciu stravovacej prevádzky, v prípade výpadku pracovných síl napr. z dôvodu chorobnosti zabezpečí plynulý chod školskej jedálne.
Vzhľadom na to, že v pracovnej zmluve dojednaný druh práce spravidla vyžaduje bližší popis pracovných úloh, je pre zamestnávateľa efektívne vymedziť konkrétne úlohy jednotlivým zamestnancom v rámci ich pracovného zaradenia v pracovnej náplni, ktorú môže kedykoľvek zmeniť.
Pracovná náplň vedúceho zamestnanca
1. Zabezpečuje školský výživový program tak, aby zodpovedal režimu stravovania podľa veku a fyzickej záťaži detí a žiakov.
2. Spolupracuje pri tvorbe rozvojových projektov podpory zdravia a koordinuje podporné aktivity diferencovaného stravovania v rámci prevencie obezity.
3. Spolupracuje pri realizácii Celospoločenských programov podpory zdravia a ich sprievodných aktivít a realizácii pitného režimu detí a žiakov v rámci školského stravovania.
4. Samostatne spracúva podklady na čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie a iných verejných zdrojov v rámci Celospoločenských programov podpory zdravia.
5. Koordinuje činnosť stravovacej prevádzky a jej organizácie odborných prác.
6. Zabezpečuje výrobu jedál a nápojov v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov platných pre zariadenia školského stravovania.
7. Samostatne navrhuje technologické procesy a receptúry podľa najnovších poznatkov v oblasti výživy a diferencovaného režimu stravovania.
8. Mesačne vyhodnocuje nutričné hodnoty podávaných jedál a plnenie odporúčaných výživových dávok podľa vekovej skupiny stravníkov a druhov osobitného stravovacieho režimu s použitím špecializovaných odborných metód informačných technológií.
9. Denne sleduje stav čerpania finančného limitu na nákup potravín.
10. Zabezpečuje dodávateľsko-odberateľské vzťahy podľa zákona o verejnom obstarávaní a zásad pre bezpečnosť a kvalitu nakupovaných potravín.
11. Vedie evidenciu faktúr a objednávok, zabezpečuje včasnú úhradu podľa rozpočtových pravidiel, resp. finančných pravidiel alebo vnútorných predpisov.
12. Vykonáva vstupnú kvalitatívnu a senzorickú kontrolu dodávok potravín.
13. Zodpovedá za dodržiavanie systému HACCP pri výrobe jedál a nápojov, za monitoring dodržiavania kritických kontrolných bodov a stanovuje nápravné a preventívne opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.
14. Vypracováva prevádzkový poriadok zariadenia školského stravovania, vrátane jeho doplnkov a zmien.
15. Samostatne rozpočtuje, zúčtováva a spravuje finančné prostriedky zákonných zástupcov detí a žiakov a dospelých stravníkov určených na úhradu nákladov na stravovanie.
16. Vedie evidenciu majetku, finančných prostriedkov, vykonáva celoročné a mimoriadne inventarizácie, vrátane plnej hmotnej zodpovednosti za tieto hodnoty.
17. Zabezpečuje personálnu politiku, vzdelávanie odborných zamestnancov a ich odborný rast, vyhotovuje podklady mzdovej agendy zamestnancov.
18. Zabezpečuje vstupné, pravidelné a mimoriadne školenia, školenia k systému HACCP, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ostatných právnych predpisov platných pre zamestnancov zariadenia školského stravovania, vedie písomnú evidenciu o vykonanom školení.
19. Zodpovedá za evidovanie, tvorbu, ukladanie, ochranu registratúrnych záznamov, prístup k nim a ich vyraďovanie podľa registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu školy alebo školského zariadenia.
20. Zabezpečuje dodržiavanie predpisov o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a predpisov na ochranu pred požiarmi.
21. Zabezpečuje vedenie štatistiky a výkazníctva v súlade s príslušnými predpismi.
22. Uplatňuje záujmy stravníkov vo vzťahu k činnosti zariadenia školského stravovania.
23. Ďalšie:
a) zodpovedá za plnenie úloh súvisiacich s dohodnutým druhom práce priamo podriadených zamestnancov;
b) zodpovedá za dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, za plnenie povinností vyplývajúcich z pracovného poriadku zamestnávateľa, za plnenie úloh uložených internými predpismi, informačnými listami, príkazmi, nariadeniami a opatreniami uloženými vedúcimi zamestnancami a kontrolnými orgánmi;
c) zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní verejnej služby a ktoré v záujme zamestnávateľa nie je možné oznamovať iným osobám, a to aj po skončení pracovného pomeru.
Zaradenie veducej sj do platovej triedy (2x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Vedúci zamestnanci zariadení školského stravovania sa do platových tried zaraďujú podľa najnáročnejšej vykonávanej pracovnej činnosti a podľa dosiahnutého stupňa vzdelania podľa časti 01. Spoločné pracovné činnosti katalógu pracovných činností s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorý tvorí prílohu č. 1 nariadenia vlády SR č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a doplnení v znení neskorších predpisov.
Pracovné činnosti vykonávané vedúcim zamestnancom zariadenia školského stravovania s požadovaným kvalifikačným predpokladom vzdelania:
05. PLATOVÁ TRIEDA Úplné stredné vzdelanie (bez špecifikácie odboru)
01 „Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky s plnou hmotnou zodpovednosťou, starostlivosť o zamestnancov v stravovacej jednotke a starostlivosť o technickú úroveň zariadení“ so zaradením do 5. platovej triedy prílohy č. 1 nariadenia vlády; alebo
06. PLATOVÁ TRIEDA Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
01 Samostatné zabezpečovanie ekonomiky práce.
02 Samostatné zabezpečovanie rozpočtovania alebo financovania.
07 Vypracúvanie analýz a plánovanie procesov vo verejnom obstarávaní so zaradením do 6. platovej triedy prílohy č. 1 nariadenia vlády;
Na základe uvedeného pre zaradenie do platovej triedy musí zamestnanec spĺňať kvalifikačné požiadavky a musí vykonávať činnosť z platovej triedy.
Pokiaľ nezabezpečujete činnosti z 6.PT, zaradenie do 5. PT aj napriek vysokoškolskému vzdelaniu je správne.
Zamestnanci ZŠS sú pri výkone práce odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Tarifný plat (§7) - Zamestnancovi zaradenému do platovej triedy podľa § 5 patrí tarifný plat v sume platovej tarify ustanovenej pre platovú triedu a platový stupeň, do ktorých je zaradený, podľa základnej stupnice platových taríf v prílohe č. 2 k zákonu č. 553/2003 Z. z. .
Platová trieda ( §5 )- Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z hľadiska jej zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže a psychickej záťaže, ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie.
Platový stupeň (§ 6 ) - Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného zo 14 platových stupňov . Započítaná prax podľa tohto zákona je odborná prax a prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.
Príplatok za riadenie (§8)- Vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie. Percentuálny podiel príplatku je uvedený v prílohe č. 6 k zákonu č. 553/2003 Z. z.
Osobný príplatok (§10) -Zamestnancovi môže poskytnúť na ocenenie mimoriadnych osobných schopností, dosahovaných pracovných výsledkov alebo za vykonávanie práce nad rámec pracovných povinností.
Odmena (§ 20)- Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi odmenu za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce.
Plat za prácu nadčas ( § 19).
varenie cez prázdniny (2x)
Jedálne.sk napísal/a 05 nov 2024
Podľa §140 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) školská jedáleň môže poskytovať svoje služby pre deti, žiakov a zamestnancov škôl aj v čase školských prázdnin so súhlasom zriaďovateľa a regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Vyhláška č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania ustanovuje spôsob organizácie a prevádzky, kde v §2 ods. 1 písm. g) dopĺňa, že počas školských prázdnin stravovanie zabezpečuje pre deti, žiakov a zamestnancov, ktorí sa zúčastňujú na výchovno-vzdelávacích aktivitách.
Náhradné voľno (3x)
Marta napísal/a 10 okt 2024
Konvektomat (2x)
Jedálne.sk napísal/a 04 okt 2024
Dobrý deň,
Dovoľujeme si zaslať stručnú odpoveď.
Dňa 01. 08. 2024 nadobudla účinnosť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá zvýšila finančné limity pre VO. Ustanovenie § 1 ods. 14 zákona o verejnom obstarávaní tak po novele znie nasledovne: „Tento zákon sa nevzťahuje na zákazku, ktorej predpokladaná hodnota je nižšia ako 50 000 eur v priebehu kalendárneho roka alebo počas platnosti zmluvy, ak sa zmluva uzatvára na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok.“ Upozorňujeme, že konkrétna inštitúcia môže mať na základe vnútorných smerníc alebo metodiky upravené výberové konanie, ktoré jej stanovuje nadriadený orgán aj s iným finančným limitom. V uvedenom prípade sa však nejedná o verejné obstarávanie ak zákazka nedosahuje vyššie stanovenú hodnotu. Pre získanie bližších informácii sa môžete obrátiť na spolupracujúceho odborného garanta spoločnosť AIOLOS Consulting s.r.o. a to mailom na office@aiolos.sk.