VÝDAJ POKRMOV DO OBEDÁROV

VÝDAJ POKRMOV DO OBEDÁROV
Môže či nemôže sa v školskej jedálni vydávať obed do obedárov? Má rodič, keď dieťa neodhlási zo stravy nárok prísť si po obed? Za akých podmienok sa môžu stravovať v jedálni cudzí stravníci?
Výdaj hotových pokrmov do prepravných nádob musí byť zabezpečený a vykonávaný hygienicky vyhovujúcim spôsobom tak, aby nedošlo k narušeniu kvality a zdravotnej bezpečnosti pokrmov, v súlade s §5 vyhlášky č.533/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania.
Zariadenie školského stravovania (ďalej len ZŠS) musí mať vo svojom Prevádzkovom poriadku ako prílohu vypracovaný SYSTÉM ZABEZPEČENIA VÝDAJA POKRMOV DO PREPRAVNÝCH NÁDOB. Prevádzkový poriadok, vrátane jeho príloh, schvaľuje príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva so zreteľom na výdaj do prepravných nádob len vo výnimočných a odôvodnených prípadoch.
ČO MÁ OBSAHOVAŤ UVEDENÁ PRÍLOHA?
1. KOMU JE MOŽNÉ POSKYTNÚŤ POKRM DO PREPRAVNÝCH NÁDOB
Výdaj pokrmov do prepravných nádob sa poskytuje:
- Deťom a žiakom (ďalej len žiak) - prvý deň choroby, keď sa nezúčastnili výchovno-vzdelávacích aktivít a neodhlásili sa zo stravovania. Rodičia uhradia príspevok na stravovanie v plnej výške.
- Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu v rámci pracovnej zmeny na svojom obvyklom pracovisku a zo závažných dôvodov nemôžu si odobrať obed v školskej jedálni. Podľa zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytovať stravovanie svojím zamestnancov a pokiaľ má svoju jedáleň tak poskytuje stravovanie v danej jedálni. Zamestnávateľ predpokladá, že zamestnanci obed skonzumujú v školskej jedálni, alebo v časti jedálne, určenej pre stravovanie zamestnancov.
- Iným fyzickým osobám - cudzím stravníkom.
Výdaj pokrmov do prepravných nádob sa neposkytuje:
· Žiakom, ktorí sa nezúčastnili výchovno-vzdelávacích aktivít v škole.
· Žiakom, ktorí nie sú stravníkmi školskej jedálne.
Stravníkom ZŠS je žiak, ktorého na stravu rodič prihlási Zápisným lístkom stravníka a stravuje sa v školskej jedálni.
2. AKO POSKYTNÚŤ POKRM DO PREPRAVNÝCH NÁDOB
Podmienky individuálneho výdaja pokrmov do prepravných nádob:
- Výdaj pokrmov do prepravných nádob v školskej jedálni je priestorovo aj časovo oddelený od stravovania detí a žiakov.
- Prepravné nádoby si zabezpečí stravník, ktorý zodpovedá aj za ich hygienickú bezpečnosť - čistotu. Nádoby musia byť zo zdravotne neškodného materiálu, umývateľné a uzatvárateľné.
- Na príjem a výdaj prepravných nádob je učený vyhradený priestor.
- Na naberanie pokrmov do prepravných nádob je vyhradený vyhradený samostatný pracovný priestor alebo vyhradený pracovný stôl.
- Časový harmonogram výdaja obedov do prepravných nádob je určený podľa podmienok zariadenia a zverejnený na nástenke v jedálni alebo na inom prístupnom mieste, napr. :
a) od 11 hod – do 11,30 hod. – žiaci
b) od 13,30 hod.-14,00 hod.- zamestnanci a cudzí stravníci. - Prepravné nádoby je potrebné prevziať v stanovenom čase výdaja, po uvedenom čase školská jedáleň nemôže zodpovedať za zdravotnú bezpečnosť pripravovaných pokrmov.
- Po prevzatí pokrmu v prepravnej nádobe stravník / zákonný zástupca preberá plnú zodpovednosť za ďalšiu manipuláciu s odobratým pokrmom (prenos, skladovanie a ohrev).
- Stravníci sú povinní dodržiavať zákaz vstupu nepovolaným osobám do výrobných a skladovacích priestorov.
Každý výdaj pokrmov do prepravných nádob je legislatívne, prakticky aj ľudsky náročný a nesmie nahrádzať klasický výdaj v školskej jedálni. Školská jedáleň je zriadená na prípravu, výdaj a konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole. Priama konzumáciia jedál v školskej jedálni žiakov vychováva k spoločenskému správaniu, hygiene a kultúrnemu stolovaniu.
Diskusia (31x)
Anička napísal/a 08 feb 2025
Jedálne.sk napísal/a 13 feb 2025
Podľa §6 ods. 8) písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov obec vo veciach výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach, ktorých je zriaďovateľom môže kontrolovať kvalitu podávaných jedál v školských jedálňach.
Samozrejme kontrolu vykonáva zamestnanec poverený na vykonanie kontroly a za prítomnosti vedúceho zamestnanca kontrolovaného subjektu, ktorý zodpovedá za "Koordinovanie a organizovanie stravovacej jednotky"
Pri výkone kontroly musia byť zabezpečené hygienické požiadavky tak, aby nebola narušená zdravotná bezpečnosť pripravovaných pokrmov. Pri kontrole hmotnosti porcie podávaných pokrmov je potrebné postupovať v zmysle Aplikácie princípov k MSN pre školské stravovanie- revízia 2024 a zohľadniť rozdiel v hmotnosti porcie podľa stanovej tolerancie.
Aby kontrola spĺňala požiadavku objektívnosti, k písomnému výsledku kontroly sa vyjadruje vedúci zamestnanec, ktorý zodpovedá za kontrolovaný subjekt a v prípade preukázaných nedostatkov zodpovedá za ich odstránenie, prijatie opatrení a určenie zodpovedných osôb.
Kvetoslava napísal/a 07 sep 2021
napísal/a 10 sep 2021
Odpoveď Jedálne.sk
Školská jedáleň v zmysle školského zákona je zriadená na prípravu , výdaj a konzumáciu jedál pre deti, žiakov a zamestnancov školy. Konzumáciu jedál, myslí sa tým konzumáciu v školskom zariadení, nie individuálne stravovanie v domácom prostredí.
Zariadenia školského stravovania zabezpečujú po stránke energetickej v súlade s výživovými požiadavkami hmotnosť porcie podľa jednotlivých vekových skupín detí a plnia vo významnej miere úlohu výchovy detí k vytvoreniu si správnych stravovacích návykov. Ich povinnosťou je vydať dieťaťu obed tak, ako je uvedený na jedálnom lístku, na ktorý má nárok, nemôže zabezpečovať individuálne stravovanie detí na základe požiadaviek zákonných zástupcov. Výdaj jedla do obedára je na základe kritickej epidemiologickej situácie neprípustný.
Gabriela Vargová napísal/a 28 sep 2021
napísal/a 06 okt 2021
Odpoveď Jedálne.sk
Podľa §140 zákona č. 245/2008 Z.z. Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa Školská jedáleň zriaďuje na prípravu, výdaj, konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole alebo v školskom zariadení.
Školská jedáleň je účelové zariadenie, ktoré zabezpečuje prioritne stravovanie detí a žiakov v čase ich pobytu v škole. Ak to kapacita zariadenia umožňuje, môže poskytovať aj stravovanie zamestnancov školy a školského zariadenia. Povinnosťou školskej jedálne je jedlá na konzumáciu pripraviť a vydať v súlade so zásadami správnej výrobnej praxe. Pripravené pokrmy školská jedáleň poskytuje na kompletnom zdravotne bezpečnom, nepoškodenom stolovom inventári.
V prípade ochorenia dieťaťa je možné v prvý deň pri neodhlásení vydať jedlo v jednorazovej nádobe (vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu používanie „obedárov“ úrad verejného zdravotníctva zakázal).
Zamestnanci školy pripravené jedlo konzumujú na stolovom inventári v školskej jedálni. Vo výnimočných situáciách si zamestnanec môže svoj obed zobrať do vlastných nádob ( to im zakázať nemôžete) , avšak ak sa jedná o balenie do jednorazových nádob, o tejto službe pre zamestnancov musí rozhodnúť riaditeľ školy. Pri tejto činnosti vzniknú finančné náklady na nákup jednorazových obalov , ktoré navýšia aj cenu stravného pre zamestnancov. Objednávanie balených obedov a vyhradený čas ich výdaja musí byť stanovený v prevádzkovom poriadku školskej jedálne. Nesmieme zabudnúť, že služba balenia obeda do prepravných nádob musí byť prístupná pre všetkých zamestnancov školy a školského zariadenia, vrátane zamestnancov školskej jedálne.
Gabriela Vargová napísal/a 09 okt 2021
Dávid napísal/a 13 apr 2021
napísal/a 15 apr 2021
Odpoveď Jedálne.sk
Zriadená školská jedáleň poskytuje stravovanie pre deti, žiakov a zamestnancov škôl v čase ich pobytu v škole alebo v školskom zariadení. Ak sú kapacity školskej jedálne nepostačujúce, v prvom rade musí zabezpečiť stravovanie detí a žiakov, až na druhom mieste sú zamestnanci a prípadne iné fyzické osoby. Školská jedáleň v zriaďovateľskej pôsobnosti obce je financovaná z výnosu dane z príjmov fyzických osôb na základe počtu potencionálnych stravníkov. Podiel poukázaného výnosu dane obci na školskú jedáleň sa neodvíja od počtu prihlásených skutočných stravníkov (tento počet sa neustále mení) , ale pri určovaní výnosu dane sa sleduje potencionálny stravník ( každý žiak školy), ktorý zahŕňa aj nestravujúcich sa žiakov, nepravidelných stravníkov a umožňuje obci vyfinancovať stravovanie aj novoprijatých žiakov.
Odporúčame vám požiadať o zabezpečenie stravovania dieťaťa formou Zápisného lístka stravníka, na základe ktorého riaditeľ školy musí písomne rozhodnúť o jeho prijatí, resp. neprijatí s uvedením dôvodu.
Anna napísal/a 29 jan 2021
napísal/a 04 feb 2021
Odpoveď Jedálne.sk
Podmienkou pre vyplatenie dotácie na obed je účasť dieťaťa na vyučovaní v škole a odobratie obeda. Ak je prerušené vyučovanie v základnej škole a dieťa odoberie obed, podmienka účasti na vyučovaní sa považuje za splnenú. Ak však dieťa nemôže odobrať diétne jedlo, lebo ho školská jedáleň nepripravuje, dotácia sa vyplatí rodičovi dieťaťa.
§4 ods.6 zákona č. 544/2010 Z.z. - Dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa sa poskytuje v sume 1,20 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovania v základnej škole a odobralo stravu. Ak dieťa neodobralo stravu z dôvodu, že zriaďovateľ nezabezpečil diétne jedlo podľa osobitného predpisu dieťaťu, u ktorého podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, poskytnutú dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, zriaďovateľ vyplatí rodičovi dieťaťa alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu.
§2 NV 130/2020 - Ak je z dôvodu krízovej situácie prerušená výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole alebo prerušené vyučovanie v základnej škole a dieťa odobralo obed alebo iné jedlo, podmienka účasti na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole alebo vyučovaní v základnej škole podľa § 4 ods. 6 zákona sa považuje za splnenú.
xxxx napísal/a 25 jan 2021
napísal/a 28 jan 2021
Odpoveď Jedálne.sk
Ak je stavovanie detí a žiakov zabezpečované zmluvným vzťahom medzi dvomi školami, podmienky prepravy vrátane prepravných nádob je potrebné upraviť v zmluve o zabezpečení stravovania. Školská jedáleň - dodávateľ zvyčajne zabezpečuje prípravu pokrmov a ich naloženie do prepravných termoportov ( várnic). Prevoz strav, obstaranie termoportov a výdaj pokrmov si zabezpečuje odberateľ stravy – výdajná školská jedáleň. Z vašej otázky nie je jasné prečo materská škola požaduje baliť pokrmy do jednorazových obalov?
monika napísal/a 14 okt 2020
dobrý deň ak matka nedá dite na obedy škole je možné aby riditelka školy poskytla dieťa do družiny je na to nejaký zákon???ďakujem za odpoveď na email lebo mu to nechuti tak nám to oznámila riditelka školy dakujem
napísal/a 19 okt 2020
Odpoveď Jedalne.sk
Žiadny všeobecne záväzný právny predpis neustanovuje povinnosť žiaka odoberať stravu v čase jeho prítomnosti na vyučovaní v škole, alebo na výchovnom procese v školskom klube.
Maria napísal/a 03 mar 2020
napísal/a 13 mar 2020
Podľa ustanovenia §140 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) je školská jedáleň zriadená nielen na prípravu a výdaj jedál ale aj na konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole.
Výdaj obeda do prepravných nádob je možné akceptovať v prípade ochorenia dieťaťa, ak nie je prítomné na vyučovaní. Aj tento výdaj pokrmov do prepravných nádob ( spôsob a čas výdaja) určuje prevádzkovateľ v prevádzkovom poriadku školského zariadenia.
Andrea napísal/a 20 dec 2019
Jedálne napísal/a 20 dec 2019
Oľga napísal/a 17 dec 2019
Jedálne.sk napísal/a 17 dec 2019
Odpoveď jedálne: V súlade s ustanovením vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež v §8 prevádzkovateľ musí zabezpečiť, aby sa do školského stravovacieho zariadenia žiakom a deťom individuálne nedonášala strava okrem žiakov a detí, pri ktorých podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore zdravotný stav žiaka alebo dieťaťa predškolského veku vyžaduje osobitné stravovanie.
Olga napísal/a 24 feb 2020
napísal/a 13 mar 2020
Podmienky prihlasovania resp. odhlasovania z obeda v čase neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní určuje zriaďovateľ školského zariadenia všeobecne záväzným nariadením. Podobne určí aj podmienky odobratia obeda v prvý deň ochorenia dieťaťa. Vo všeobecnosti platí, ak dieťa nie je prítomné na vyučovaní, nemá nárok na dotáciu na obed a zákonný zástupca nemohol odhlásiť dieťa z obeda, v prvý deň ochorenia dieťaťa mu umožní prevziať obed do prepravnej nádoby spôsobom určeným vo VZN alebo interným usmernením školskej jedálne.
Simona napísal/a 11 sep 2019
JEDÁLNE.sk napísal/a 11 sep 2019
Podľa ustanovenia vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach na zariadenia pre deti a mládež v § 8 ods. 3 písm. b) v zariadení pre deti a mládež musí prevádzkovateľ (riaditeľ školy) zabezpečiť, aby do školského stravovacieho zariadenia sa žiakom a deťom individuálne nedonášala strava okrem žiakov a detí, pri ktorých podľa posúdenia lekára všeobecnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore zdravotný stav žiaka alebo dieťaťa predškolského veku vyžaduje osobitné stravovanie.
elenka napísal/a 07 máj 2019
silvia tokarova napísal/a 07 máj 2019
Božena napísal/a 09 dec 2018
Sisa napísal/a 09 dec 2018
Mária napísal/a 11 okt 2018
Ľubena napísal/a 11 okt 2018
Pridať komentár k článku