Stravovanie ukrajinských utečencov v školských jedálňach
Stravovanie ukrajinských utečencov v školských jedálňach
Dnes sme sa pozreli bližšie na to, ako sa školské jedálne vysporiadavajú s varením pre ukrajinských utečencov. K aktuálnej téme sa vyjadrovala pani Irena Mišíková, ktorá pôsobí ako vedúca školskej jedálne na Strednej športovej škole v Košiciach.
Táto škola zabezpečuje stravovanie počas pracovného týždňa pre študentov svojej školy vo forme obedov a pre internátnych študentov vo forme raňajok, obeda a večere. V súčasnej dobe však zamestnanci ostávajú pracovať v jedálni aj počas víkendov, kedy pripravujú obedy a večere pre utečencov prichádzajúcich z Ukrajiny.
Podľa slov pani Mišíkovej je tento stav pre zamestnancov kuchyne pomerne náročný, pretože na každodenné varenie treba vynakladať úsilie a energiu, no žiaľ priestor pre načerpanie zdrojov energie zamestnancom jedální momentálne uniká. Častokrát cítia, že od únavy padajú z nôh, no majú v sebe ochotu pomôcť tým, ktorí to práve potrebujú.
Jedáleň Strednej športovej školy pripravuje stravovanie pre ukrajinských prišelcov na základe požiadavky niektorej ďalšej školy, konkrétne v tomto prípade sa jedná o školy Gymnázium Opatovská a Stredná odborná škola automobilová v Košiciach. Na základe nimi stanovených kritérií týkajúcich sa počtu stravníkov pripravuje jedáleň športovej školy obedy a večere počas soboty a nedele. Keďže nejde o presne stanovenú dĺžku pobytu jednotlivých ľudí a z dôvodu prehľadnejšej organizácie - tieto konkrétne školy vedia presne, koľko ľudí príde, koľko ich ostáva na viac dní a koľko ľudí prespí len jednu noc, pripravujú raňajky práve tieto školy.
Nadčasy za prácu v jedálni finančne ohodnotené nie sú, pretože pri podpisovaní zmluvy bola možnosť takejto situácie uvedená a jedná sa o náplň vedúceho pracovníka. Nikto však v časoch pokoja a mieru nerátal s takouto situáciou, ktorá je dnes realitou. Za súčasného stavu to vyzerá tak, že zamestnanci školskej jedálne nebudú mať ani možnosť dovolenky a sviatkov. Pevne stanovené obdobie v tejto situácii neprichádza do úvahy a tak sa musia zamestnanci stravovcích zariadení popasovať so situáciou sami, najlepšie, ako vedia.
Na to, aby dokázali ukrajinskí utečenci vôbec trafiť do školskej jedálne, je potrebné, aby im bol zabezpečený aj doprovod, čo je taktiež v náplni práce zamestnancov školy. Vekovo je zloženie stravníkov veľmi rozmanité, ide o ľudí starších, mladých, ale aj ženy s deťmi. Podľa vyjadrenia pani Mišíkovej varia pre ukrajincov to, čo v bežné dni pre svojich žiakov a keďže sami majú už niekoľko rokov ukrajinských študentov, tak vedia, čo im chutí a čo nie. Zaujímavosťou je, že ukrajinci nemajú radi jedlá z kapusty. Z klasického obeda, knedlík, mäso, kapusta sú im kapusta a knedlík nie veľmi známe a nie veľmi po chuti.
Počas týždňa musí školská jedáleň dodržiavať stanovený rebríček kalorických a energetických hodnôt pre svojich žiakov, no cez víkendy sa kuchyňa snaží vyhovieť chuti ukrajincov a používajú sa suroviny, ktoré sú im viac známe, ako napríklad ryža, cestoviny, pohánka a iné. Keďže sa ľudia striedajú pomerne rýchlo, takmer každý víkend sú tu noví a noví stravníci, ktorí odchádzajú z jedálne nasýtený a s vďakou na perách.
Zo slov pani Mišíkovej bolo cítiť, že aj napriek únave je ich snahou podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí to práve potrebujú. Odmenou za ich prácu, ktorú vykonávajú nielen rukami, ale aj srdcom sú im vďační stravníci, ktorí v týchto neľahkých časoch nájdu apoň kúsok útočiska aj u nás.
Autor: Julia Szekely