Prvý obed detí z Ukrajiny v školskej jedálni
Prvý obed detí z Ukrajiny v školskej jedálni
Čo im chutí a čo nie? Ako sa prispôsobili systému slovenského školského stravovania? Odpovede sme hľadali priamo v praxi.
Po zaradení ukrajinských detí do škôl a školských jedální sa najviac diskutovalo o tom, kto ich stravu zaplatí. Postupom času sa však objavujú aj nové otázky. Čím sa líši slovenská kuchyňa od tej ukrajinskej? Ako si deti zvyknú na našu stravu, na systém školského stravovania, ako sa dohovoria, objednajú stravu a porozumejú jedálnym lístkom?
Kontaktovali sme školské jedálne a zisťovali skúsenosti z prvých dní stravovania malých Ukrajincov. Ukazuje sa, že problémy s cudzím jazykom a cyrilským písmom sú veľké na obidvoch stranách. Nie všade je možné pri komunikácii ukrajinských skupín žiakov využívať tlmočníkov. Výhodou je, ak žiak ovláda ruštinu, či angličtinu alebo využíva pomoc ukrajinských spolužiakov, ktorí žijú na našom území už dlhšiu dobu.
Podľa vyjadrení vedúcich školských jedální na komunikáciu s ukrajinskými žiakmi a ich rodičmi, či opatrovníkmi využívajú mobilnú hlasovú aplikáciu. Na pochopenie systému slovenského školského stravovania mnohé školské jedálne pre žiakov z Ukrajiny zaviedli v ukrajinskej cyrilike jedálny lístok, zápisný lístok stravníka, čestné vyhlásenie a vypracovali pokyny k objednávke stravy, odhlasovaniu, úhrade a pod..
Dorozumievanie sa a preklad názvov jedál do ukrajinčiny sú pre nich zaujímavou a častokrát aj zábavnou skúsenosťou.
STRAVOVANIE – XАРЧУВАННЯ
INFORMÁCIE - ІНФОРМАЦІЯ
Veľkou výhodou, ba až nutnosťou je tvorba jedálnych lístkov v ukrajinčine a ich zverejňovanie na webovom sídle školy. Dôležitá je spolupráca vedúceho jedálne s triednym učiteľom, vychovávateľom. Aj keď sa v začiatku, a to z dôvodu nedostatku informácií, nedodržiavali formality, odporúčame viesť aj u týchto stravníkov písomnú dokumentáciu – dvojjazyčnú prihlášku a rozhodnutie o zaradení stravníka na stravovanie.
Odlišnosti v stravovacích zvyklostiach
ukrajinských detí, žiakov aj študentov hlavne na začiatku prejavujú nedôveru k našim jedlám. Niektoré pokrmy nepoznajú, nevedia identifikovať názov pokrmu, nevyhovuje im skladba obeda. Prvé odozvy sú proti kysnutým knedliam, sladkým jedlám zaraďovaným ako hlavné jedlo, ale aj k globálnym jedlám ako špagety a pizza.
Nedivme sa, aj naše slovenské deti konzumujú len to, čo poznajú z domu, ťažko ich „napraviť“ na niečo nové, ale ochutnajú ich a nedôvera zmizne. Vedúce jedální z vlastnej skúsenosti vedia, že než deti všetko „okoštujú“ a zvyknú si na naše chute, bude to trvať dlhšiu dobu možno aj niekoľko mesiacov.
Je naozaj ťažké hneď na začiatku zistiť, či dieťa našim jedlám nedôveruje, jednoducho mu neznámy pokrm nechutí alebo naopak. Poznáme to zo správania našich detí.
Jedny normy, jedny receptúry, rovnaké zásady a v jednej jedálni si stravníci jedlo chvália, inde sa po krátkom čase odhlasujú, nevedia si zvyknúť na slovenské jedlo. Aj medzi nimi vidieť rozdiely. Niektorí naozaj utiekli pred vojnou a nemajú žiadne prostriedky, niektorí sú v rodine, ktorá tu už pracuje a peniaze na stravu majú.
Podľa najčastejších odpovedí vedúcich jedální, tak ako naši žiaci, aj ukrajinský nechcú polievky. Na rozdiel od našich, majú radi strukoviny, zeleninové šaláty a k hlavnému jedlu - mäsu s prílohou konzumujú chlieb a pečivo. Nechápu, že buchty na pare, ryžový nákyp alebo rezance s makom sú hlavné jedlo a nie múčnik za obedom.
V jedálňach kde je možnosť výberu jedál (na stredných školách), vyhráva mäsový pokrm s ryžou alebo zemiakmi, mleté mäso, dusená zelenina, strukoviny a chlieb.
Ukrajinské školské stravovanie
Tak ako u nás, pravidlá školského stravovania sú dané legislatívou, kde sa kladie dôraz na kvalitu a kvantitu poskytovaných pokrmov. Pri príprave pokrmov sú používané školské receptúry, obed sa skladá z viacerých chodov - predjedlo, polievka, hlavné jedlo, nápoj, šalát, ovocie, múčnik a chlieb. Školské jedálne pripravujú viac druhov jedál na výber, a dieťa si dokonca môže vybrať len jeden z chodov, napr. polievka s chlebom a ovocie.
Podobne, ako slovenská legislatíva vymedzuje zakázané potraviny a jedlá, ktoré sa nesmú používať v školskom stravovaní, aj ukrajinské jedálne majú svoj zoznam zakázaných potravín napr. jedlo pripravené deň vopred, mäso a vajcia vodných vtákov, mäso, ryby a hydina bez veterinárnej kontroly, mlieko a výrobky priamo z farmy, zákvas, majonézové šaláty, nedostatočne tepelne opracované vajcia, vyprážané jedlá, potraviny donesené z domu, huby a pod..
Zásady - ukrajinský jedálny lístok
Desiata - teplý chod a horúci nápoj, so zaradením zeleniny a ovocia.
Obed - predkrm, polievka, hlavný chod (teplé jedlo z mäsa, rýb alebo hydiny) a posledný chod (kompót alebo šalát, nápoj, želé alebo múčnik). Odporúčajú sa kompóty pripravované z čerstvého ovocia, jednoduché šaláty z varenej alebo surovej zeleniny (uhorky, paradajky, čerstvá alebo nakladaná kapusta, mrkva, červená repa, s pridaním čerstvých byliniek).
Olovrant - 200 ml nápoja (mlieko, kyslé mliečne výrobky, džúsy) s chlebom alebo pečivom. Večera - prvý chod - zeleninové (tvarohové) jedlo alebo rôzne kaše (pohánková, ryžová a pod.).
Večera - druhý chod - mäso, ryba alebo hydina, nápoj (čaj, džús kyslomliečny výrobok), ovocie a pekárske výrobky bez náplne.
Spoznajte bližšie pokrmy a suroviny používané v ukrajinskej kuchyni
Boršč - vývar z bravčového mäsa, do ktorého sa pridáva cibuľa, mrkva, paradajky, zemiaky, hlávková kapusta, kôpor a smotana.
Soljanka - hustá, korenená a kyslá polievka. Existujú z nej tri hlavné druhy, podľa prevažujúcej ingrediencie.
Juška – rybia polievka pripravovaná z najrôznejších druhov rýb, sumca alebo šťuky.
Holubci – závitky plnené zmesou koreneného mäsa a ryže (pohánky) dusené v rajčiakovej omáčke.
Pirižky – tradičný pokrm z kysnutého cesta plneného mäsom, vajcami, zemiakmi, kapustou, hubami, tvarohom a inými rôznymi náplňami.
Čebureky – v oleji smažené závitky plnené mletým jahňacím mäsom a cibuľou, náplň je obalená jediným kusom cesta a vytvarovaná do polmesiaca..
Deruny – ukrajinské zemiakové placky, na ktoré sa pridáva kyslá smotana.
Šašlik – marinované kúsky masa grilované na ihle.
Kotleta po kiivski – kuracie mäso „po kyjevsky“ sú kuracie prsia zjemnené maslovou plnkou, obalené v trojobale a vysmažené.
Pampúšiky - v oleji vyprážané bochníky potreté cesnakom.
Varenyky - hlavné jedlo, cestovinové taštičky v tvare štvorca alebo polmesiaca, sú plnené mletým mäsom, dusenou kapustou, tvarohom alebo ovocím a poliate kyslou smotanou.
Kručenyky - hovädzie alebo bravčové závitky s rozličnými náplňami: slivky, slanina so špenátom, huby, syr.
Sičenyky - placky z mletého mäsa zmiešaného s vajcom, cibuľou, chlebovými drobkami a mliekom vyprážané v oleji.
Mlynci - palacinky plnené mäsom, syrom, kaviárom alebo hubami a podávajú sa so zakysankou.
Diskusia (2x)
Marcela Rohárová napísal/a 20 máj 2022
Anna napísal/a 04 máj 2022
Pridať komentár k článku