Požiadavky rodičov
Požiadavky rodičov
Každoročne, pri prvom nástupe detí do materskej školy sa opakujú požiadavky rodičov na „individuálne“ stravovanie detí vznesené voči zariadeniu školského stravovania.
Poznáte to? Ako riešite tieto požiadavky vo vašom zariadení?
1. Podávať dieťatku suchý chlebík, lebo má neznášanlivosť na nátierky zo školskej jedálne.
Požiadavka rodičov podávať dieťaťu suchý chlieb, alebo iba chlieb s maslom, podľa vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva SR č. HDM/3596/9062/2017, je z odborného a zdravotného hľadiska absolútne neakceptovateľná. Systém stravovania detí v materskej škole je nastavený tak, aby vzhľadom na pestrosť skladby podávanej stravy bolo zabezpečené plnenie odporúčaných výživových dávok pre vekovú skupinu predškolských detí. Pri podávaní jednostrannej monotónnej stravy postupne dôjde; u detí k malnutríciám v zmysle deficitu vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré sú pre fyzický a mentálny vývin dieťaťa v tomto období extrémne dôležitý.'
2. Poskytnúť druhú alternatívu nátierky na výber.
Na základe požiadavky výberu z dvoch nátierok dieťaťom uvádzame, že vzhľadom na pestrú ponuku podávanej stravy v rámci týždňa nie je dôvod ponúkať dve nátierky a navyše hrozí, že dieťa bude trvalo preferovať' iba jeden typ podávanej desiatej.
Neodporúča sa ani podávať samostatne suchý chlieb a nátierku, hrozí riziko malnutrície, teda nedostatočného stavu výživy organizmu, ako je uvedene vyššie.
3. Nepodávať mliečko na pitie.
Ak zdravotný stav dieťaťa alebo žiaka vylučuje konzumáciu kravského mlieka a mliečnych výrobkov, zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka predloží doklad lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom odbore s uvedením diagnózy, ktorá si vyžaduje osobitné stravovanie.
V prípade, že dieťaťu alebo žiakovi bola indikovaná laktózová intolerancia - neznášanlivosť laktózy (mliečny cukor), je dôležité vedieť koľko mlieka a mliečnych výrobkov dieťa toleruje. Tolerancia množstva mlieka a mliečnych výrobkov je u každého individuálna. Syry, maslo, jogurty, smotana, ktoré sú dennou súčasťou prípravy „školských“pokrmov, sú zvyčajne tolerované dobre. Ak sa intolerancia týka len mlieka na pitie, dieťaťu je možné poskytovať bezlaktózové mlieko.
Súhlasné stanovisko na zámenu kravského mlieka za mlieko bezlaktózové a spôsob obstarania a manipulácie potvrdzuje Informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa/žiaka v zmysle §2 písm. y) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ak dieťa netoleruje mlieko a mliečne výrobky v tepelne upravovaných pokrmoch a pri príprave pokrmu je použitý iný druh potravín (bezlaktózové výrobky) alebo je použitý iný technologický postup prípravy, jedná sa o osobitný spôsob stravovania formou bezlaktózovej diéty. Vzhľadom na to, že bezlaktózová diéta nie je zaradená v registri MSN pre diétne stravovanie, ktorý vydáva ministerstvo školstva, odporúčame vydať Rozhodnutie o prijatí na stravovanie s individuálnou donáškou pokrmov do zariadenia školského stravovania.
V prípade alergie na mlieko - neznášanlivosti na bielkovinu kravského mlieka, dieťa nemôže konzumovať kravské mlieko v akejkoľvek forme (ani v tepelne upravenom pokrme). Ide o prípad, keď chorobne – alergicky, zareaguje na mliečnu bielkovinu, zväčša na kazeín. Alergia sa môže prejaviť kŕčmi v bruchu, vracaním, nechuťou, nafukovaním, hnačkami, žihľavkou i ekzémom, ale takisto aj zápalom stredného ucha či dokonca astmou. Neodporúča sa upravovať pokrmy v zariadení školského stravovania bez použitia mlieka a mliečnych výrobkov. Jedná sa osobitný spôsob stravovania a školská jedáleň v prípade „amatérskej“prípravy bezlaktózovej diéty preberá plnú zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa a odber vzoriek z takto pripraveného jedla. Školská jedáleň je povinná z upravovaného pokrmu odobrať vzorku jedla v zmysle §11 ods.3 vyhlášky MZ č. 533/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania.
Poznámka: Náklady za odobratú vzorku znáša prevádzkovateľ školskej jedálne v zmysle §58 ods.2 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene zákonov.
Pri alergii na kravské mlieko a mliečne výrobky sa odporúča vydať Rozhodnutie o prijatí na stravovanie s individuálnou donáškou pokrmov do zariadenia školského stravovania.
Ak podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom odbore je dieťaťu alebo žiakovi indikovaná potravinová alergia, vyžaduje osobitné stravovanie s vylúčením alergénu.
Pri potravinovej alergii je potrebné nežiadúci alergén (med, orechy, arašidy, sója, kôrovce a ryby) vylúčiť z jedálneho lístka. Dieťaťu je možné poskytovať stravovanie podľa vopred dohodnutých podmienok s Informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa/žiaka. V stravnom dni, kedy nie je možné potravinový alergén vylúčiť z pripravovaného pokrmu v školskej jedálni, zákonný zástupca zabezpečí stravovanie dieťaťu individuálnou donáškou - Rozhodnutie o prijatí na kombinované stravovanie.
4. Nepodávať na pitie čistú vodu, len so sirupom alebo džúsik.
Cieľom školského stravovania je zabezpečiť stravníkom energeticky a nutrične vyvážené pokrmy a nápoje predovšetkým bez pridaného cukru. K hlavnému jedlu podávať čistú pitnú vodu, vodu ochutenú ovocím a bylinkami, vodu ochutenú prírodným koncentrátom alebo nesladené čaje.
V tejto súvislosti zdôrazňujeme, že výživové správanie detí je podmienené zložitými faktormi a rozhodujúcim spôsobom ho ovplyvňujú stravovacie návyky v rodine. A práve tolerovanie zvláštnosti chuťových preferencií malého dieťaťa je v jeho neskoršom veku aj v domácom prostredí ťažké zmeniť alebo ovplyvniť.
Úlohou školského zariadenia pri vytváraní správnych stravovacích návykov dieťaťa potrebné, aby si dieťa konzumáciu určitých potravín spájalo s prijemnými pocitmi. Pri vytváraní postojov k potravinám, alebo ich chuťovým vlastnostiam, má význam aj efekt sociálnej podobnosti, kedy sa dieťa prispôsobuje svojim rovesníkom.
Deti majú tendenciu preberať preferencie svojich rodičov, preto výchovná úloha rodiča, spočívajúca v príprave pestrej stravy je nezastupiteľná. Je potrebné rodičom vysvetľovať, že nie je správne ustupovať dieťaťu pri výbere preferovaných potravín, ale ho postupne vychovávať k rešpektovaniu pestrej stravy, pokiaľ' nemá iné zdravotné obmedzenia.
Dôležité je poukázať na pedagogické skúsenosti zamestnancov, ktorí vedia pristupovať k potrebe dieťaťa individuálne a snažia sa pomalými krokmi zvykať dieťa na príjem zdravej stravy. Ponúkať náhradné individuálne riešenie stravovania zdravému dieťaťu tejto vekovej skupiny nie je možné, nakoľko deti v tomto veku sú ľahko ovplyvniteľné, čo môže viesť k extrému neprijímania stravy viacerými deťmi.
Ďalší extrém je požiadavka odoberania dvoch porcií dieťaťom, čo odporuje zasadám zdravej výživy a európskemu programu prevencie obezity. Jednotlivé stravné jednotky sú normované tak, aby vyhovovali potrebám vyvíjajúceho sa detského organizmu. Školské stravovanie obsahuje dostatočné množstvo mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, ktoré je možné konzumovať bez toho, aby hrozilo riziko vzniku nežiadúcej nadhmotnosti a obezity.
Pokiaľ' ide o vydávanie potvrdení pediatrami o tzv. „neznášanlivosti“ nátierok, či mlieka bez určenej diagnózy dieťaťa, ide o ničím nepodložené vyjadrenie, ktoré rešpektuje iba prianie rodičov a nemá žiaden odborný základ, pokiaľ' nejde o laboratórne potvrdenú intoleranciu na konkrétne potraviny a ich zložky (napr. intolerancia lepku, laktózy, histamínu a pod.).
V prípade, že rodič neakceptuje žiadny z uvedených argumentov a trvá na svojich požiadavkách, má možnosť individuálnej výchovy a vzdelávania dieťaťa v domácom prostredí.
Zdroj obrázku: https://img.freepik.com/free-photo/funny-caring-european-father-holding-hugging-cute-little-son-with-vitiligo-pointing-frowning-making-faces_176420-24863.jpg?uid=R18689068&ga=GA1.1.323374998.1662451065
Diskusia (0x)
Pridať komentár k článku