Normy, jedálny lístok, finančné zabezpečenie ako pevné hranice pri tvorbe jedálnička
Normy, jedálny lístok, finančné zabezpečenie ako pevné hranice pri tvorbe jedálnička
Našou snahou je, aby bolo verejné stravovanie skutočne kvalitné a preto sa snažíme o neustály rozvoj, vzdelávanie, modernizáciu postupov a v neposlednom rade nám záleží aj na tom, ako sa pri svojej práci cítite Vy.
Vy, zamestnanci školských jedální, ktorí každý deň prichádzate do priameho kontaktu s radou strastí, týkajúcich sa prípravy a zabezpečenia stravy kvalitnej a chutnej stravy, plnenia noriem a plus máte na starosti ďalšie záležitosti spojené s organizovaním chodu kuchyne. Preto sme sa opýtali priamo vás, kde by ste privítli zmenu týkajúcu sa jedálneho lístka a škôlkarského stravovania. Tu sú niektoré z odpovedí, ktoré zazneli z radov vedúcich jedální materských škôl.
„Dnes, zorganizovať chod jedálne nie je také jednoduché. Príprava jedál musí sedieť podľa metodiky, nutričných hodnôt, ako aj finančného ropočtu. Tieto tri zložky by mali byť v súlade, často nám však vyskakuje jedna, alebo druhá položka a zladiť ich do jedného uceleného celku je niekedy naozaj majstrovské dielo.“
„Normy sú zbytočne zaťažené mliekom a múkou. Dnes je mnoho detí, ktoré majú problémy s laktózovou intoleranciou, ale je skutočne ťažké nájsť nejaký recept napríklad na pomazánku, ktorá by neobsahovala mlieko, tvaroh, alebo syr. Pýtam sa prečo. Mám dostatok nápadov, dostatok surovín, aby som pripravila pomazánku, aj inak, ako len z mliečneho základu. Moja predstava pri nástupe do práce bola taká, že si spravím jedálny lístok, kde zahrniem aj svoje inovatívne recepty, zašlem tento svoj návrh hygiene, tám mi ho schváli a môžem variť. Žiaľ, takto to nefunguje a moja kreativita sa tu nemôže uplatniť.“
„Počet detí sa denne mení. Keď v pondelok nastúpi do škôlky 30 detí, to neznamená, že ich toľko príde aj v stredu. Návrh, aby som si zaobstarala tovar, zásoby na varenie až mesiac v predstihu je v praxi úplne nereálny. Väčšinou pripravujem jedálniček v piatok na základe toho, čo mi ostalo, ako zvyšok z celého týždňa, podľa toho sa pripravujem na pondelok a až v pondelok môžem „štartovať“ svoj jedálničkový týždeň. Niekedy sa nám mení jedálníček denne a to, čo sme vyvesili, ako jedálny lístok pre informáciu rodičom sa môže zo dňa na deň zmeniť. Rodičia možno ani netušia, že pre ich deti varíme za cca 1,50 (desiata, obed, olovrant) a netušia, ako vlastne funguje školská jedáleň. Zmeny v jedálnych lístkoch nemajú radi, často chcú vedieť presne, čo ich deti jedli a budú jesť. Pre nás je meniť jedálny lístok na nástenke a aj elektronicky práca navyše a niekedy ju nestíhame. Prijala by som, aby rodičia vedeli, ako to v kuchyni funguje. Možno by pre nich bolo ľahšie prijať prípadné zmeny, ktoré sa nám denne dejú.“
„Potraviny a zvyklosti v oblasti kuchyne sa líšia v závislosti od krajov, ale základom pre každý kraj by malo byť zdravie dieťaťa, aj napriek tomu, že metodiky sa líšia podľa miest. Základ by však mal byť úplne rovnaký – zdravé, nepresladené dieťa. Trikrát týždenne v škôlke sladké jedlo nepovažujem za najlepší prístup k pestovaniu zdravých stravovacích návykov. Privítali by sme aj lepšiu spoluprácu rodičov so škôlkárskou jedálňou. Nejaké zábavné programy, kde by sa mohli nejakým nenásilným a zábavným spôsobom zúčastniť chodu škôlky, jedálne. Dnes však nikto nemá na nič čas a to je smutné. Na život si treba nájsť čas vždy, pretože utečie ani nevieme, kedy, ako a kde.“
Napíšte nám do redakcie aj vy, ak máte návrh na zlepšenie, milú príhodu, prípadne vás niečo mrzí. Budeme otvárať diskusie na Vaše témy na patričných miestach a snažiť sa prispieť k zlepšeniu situácie.
Júlia Székely
Diskusia (4x)
Miriam napísal/a 24 apr 2023
Jedálne.sk napísal/a 09 máj 2023
Podľa §140 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
V školskej jedálni sa môžu pripravovať diétne jedlá pre deti a žiakov, u ktorých podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie podľa materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre diétne stravovanie vydané ministerstvom školstva.
V súlade s uvedeným usmernením vydalo ministerstvo školstva Materiálno-spotrebné normy a receptúry (ďalej MSN) pre diétny stravovací systém v školskom stravovaní pre tri druhy diét:
• šetriaca diéta (ochorenie tráviaceho traktu),
• diabetická diéta (pri zvýšenej hladine cukru v krvi – cukrovka),
• bezgluténová, bezlepková diéta (porucha vstrebávania lepku z pokrmov).
Ak zariadenie školského stravovania zabezpečuje pre deti a žiakov, u ktorých na základe lekárskeho potvrdenia je indikovaná laktózová intolerancia - vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov, je možnosť pri príprave pokrmov z receptúr MSN (pre bežné stravovanie) použiť bezlaktózové mlieko a bezlaktózové mliečne výrobky.
Aj takto upravené jedlo musí spĺňať požiadavky pre školské stravovanie uvedené v školskom zákone- odporúčané výživové dávky, MSN, zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov, finančné podmienky na nákup potravín.
Zemiaky poliate olejom, ako hlavné jedlo, sa nenachádzajú v registri MSN pre školské stravovanie.
vedúca Marta napísal/a 14 nov 2022
Anna napísal/a 14 nov 2022
Pridať komentár k článku