Motivujú nás maličkosti, ktoré potešia
Motivujú nás maličkosti, ktoré potešia
Keď sa školská jedáleň zapája do projektov, môže vždy len získať.
Pozrite sa na príbeh školskej jedálne Gymnázia v NItre.
Naša škola
Gymnázium, Golianova 68, Nitra
Gymnázium má 3 formy štúdia – 4-ročné, 5-ročné, 8-ročné. Školu navštevuje 810 žiakov, stravuje sa 611 žiakov, čiže cca 75% všetkých žiakov školy.
Škola podľa externého hodnotenia nezávislým inštitútom INEKO získala v roku 2024 celkové hodnotenie 8,00: „Škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov“, čím sa umiestnila na druhom mieste v rámci gymnázií Nitrianskeho kraja.
V roku 2024 škola oslavuje 105. výročie založenia, v roku 1994 sa presťahovala do nových ale rozostavaných priestorov na Golianovej ulici v Nitre, v roku 1997 bola dobudovaná a otvorená aj školská kuchyňa.
Naša jedáleň
Už v čase otvorenia bola kuchyňa moderne vybavená antikorovými stolmi, kotlami, smažiacimi panvicami, cukrárenskými pecami, sporákmi, kuchynskými robotmi, škrabkou na zemiaky, či krájačom na chlieb, a v tom čase pokrokovo aj dvoma konvektomatmi. Nechýbali mrazničky, chladničky na mäso a vajcia.
Kuchyňa má stavebne oddelené priestory na prípravu mäsa, múčnikov, stavebne odčlenené priestory na prípravu vajec, hrubú prípravovňu zeleniny a tiež chladiaci box.
Vo veľkej priestrannej jedálni s dvoma výdajnými miestami je 150 miest na sedenie, jedáleň je vybavená klimatizáciou.
V ŠJ vykonal RÚVZ 2 audity, v roku 2010 a 2018. Obidva audity boli bez pripomienok. Fotodokumentácia z našej ŠJ bola často využívaná v prezentácii RÚVZ ako vzor, ako by mali vyzerať priestory školskej kuchyni. V našej kuchyni nechýbajú vývesky a upozornenia ohľadom dodržiavania osobnej a prevádzkovej hygieny, farebne odlíšené pracovné pomôcky, farebne odlíšené pracovné dosky, či taká drobnosť ako je kefka na umývanie rúk pre každú pracovníčku samostatne.
Varíme v 2. finančnom pásme, suroviny odoberáme väčšinou od lokálnych dodávateľov, resp. výrobcov a sprostredkovateľov.
Starší žiaci od 15 rokov majú možnosť výberu z dvoch jedál.
Zapájame sa do rôznych projektov, z dvoch sme získali finančné prostriedky.
1.projekt – rok 2009 – revitalizácia školských jedální
Z tejto výzvy sme získali najväčšie finančné prostriedky a pomohli sme zmodernizovať prevádzku – nakúpili sme farebné pracovné dosky podľa požiadaviek HACCP, vymenili sme klasické batérie za batérie so sprchou, dokúpili sme podnosy do jedálne, nápojový automat – stravníci majú k dispozícii vždy čistú voda, prípadne v druhom zásobníku citrónovú vodu alebo ovocnú šťavu. Každý si bezdotykovo môže nabrať ktorýkoľvek nápoj v akomkoľvek množstve.
Najväčšiu položku z projektu tvorilo zakúpenie IT techniky pre vedúcu ŠJ a administratívnu pracovníčku – počítače, monitory, klávesnice, tlačiarne a program na stravné a sklad spolu s čipovým systémom. Spoľahli sme sa na už v tom čase jedinú zabehnutú firmu VIS Plzeň, takže prechod na nový systém bol plynulý a viac-menej bezproblémový. Odbúralo sa vydávanie stravných lístkov na obedy, čím sa ušetrili nemalé finančné prostriedky na nákup papierových stravných lístkov, zjednodušila sa tlač poštových poukážok a postupne sme úplne odstránili poštové poukážky. Opäť s veľkou úsporou finančných prostriedkov.
Súčasťou projektu bol 1.ročník medzitriednej súťaže v príprave zdravých jedál. Od tohto roku sa v spolupráci s koordinátorkou zdravej školy ku dňu výživy koná takáto súťaž vždy s inou tematikou. V rámci 1.ročníka zástupcovia jednotlivých tried starších ročníkov pripravovali zdravé šaláty, z projektu sa nakúpili suroviny, ceny pre víťazov aj všetkých účastníkov. Šaláty hodnotila porota ale taktiež súčasťou súťaže bola degustácia pre všetkých žiakov a zamestnancov školy.
Mladší žiaci mali prednášku o cereáliách spojenú so súťažami a ochutnávkou.
Mladší žiaci tiež súťažili v tvorbe plagátu na školské mlieko. Víťazný plagát označoval školu zapojenú do projektu Školské mlieko, ostatné plagáty boli vystavené v školskej jedálni.
Po celý čas trvania projektu sa hodiny výtvarnej výchovy tematicky venovali stravovaniu. Najlepšie práce boli následne vystavené v škole, aby propagovali zdravé stravovanie aj po skončení projektu.
2.projekt - rok 2012 – Zdravie na tanieri
Projekt bol zameraný na pitný režim. V rámci projektu sa konala beseda o vode. Do projektu boli zapojení opäť žiaci a na spolupráci boli prizvaní aj žiaci odbornej školy gastronómie a cestovného ruchu. Žiaci pripravovali rôzne ovocné a zeleninové nápoje, žiaci odbornej školy pripravili ukážky prípravy rôznych nealkoholických miešaných nápojov.
Z prostriedkov projektu bol zakúpený profesionálny odšťavovač, ktorý mohli využiť súťažiaci a následne ho využívajú stravníci aj naďalej. Ak sa k obedu podáva ovocie a stravník ho nechce zjesť, jednoducho si ho priamo v jedálni odšťaví a získa tak chutnú, zdravú a hlavne čerstvú šťavu
Náš tím
V školskej jedálni pracujú 3 kuchárky, 5 prevádzkových pracovníčok, vedúca ŠJ a administratívna pracovníčka.
V poslednom období sa kolektív častejšie mení, pretože nám odchádzajú pracovníčky do dôchodku a musíme hľadať nové sily. Súčasné finančné ohodnotenie pracovníkov v školských jedálňach je nízke a nie je veľký priestor na finančné motivovanie. Motiváciou môže byť 7,50 hodinový pracovný čas, ktorý vyhovuje hlavne matkám s deťmi, 5 dní dovolenky navyše. Dúfame, že o tieto motivátory neprídeme.
Pri našej práci nás teší, keď dostaneme pochvalu, keď sa nám prihlásia na stravu noví žiaci, ktorí sa v predchádzajúcej škole nestravovali, keď prídu deti na dupľu. To sú tie maličkosti, ktoré potešia.
Neteší nás, ak hlavne mladší žiaci 11-15 roční, ktorí majú dotované obedy, nejedia polievky, nejedia šaláty a často si nezoberú ovocie, jogurt, cereálnu tyčinku. Mrzí nás, keď vidíme, že zjedli len polovicu kuracieho stehna, zapekanej cestoviny so zeleninou alebo ryby.
Súťaž o najlepší školský obed
Cestu do súťaže vyrozprávam z pohľadu vedúcej ŠJ. V školskom stravovaní robím 38 rokov, z toho 20 rokov na gymnáziu. Ako členka AŠKOS-u často navštevujem ich stránky a nové poznatky a postrehy aj z iných škôl zbieram tiež na stránke Jedálne.sk. Tu som našla aj vyhlásenie súťaže o Najlepší školský obed. Spontánne som išla hneď za kuchárkami, či sa nezapojíme a tie tiež spontánne odpovedali, že áno. Svoj zámer sme prezentovali pani riaditeľke, tá nám účasť odobrila. Až následne sme si uvedomili, že nebude ľahké vybrať obed, ktorý majú naši stravníci najradšej a súčasne bude vyhovovať kritériám súťaže.
Do stanoveného termínu sme pripravili všetku dokumentáciu a do súťaže sme sa nakoniec prihlásili. S malou dušičkou sme dúfali, že hádam oslovíme porotu. A stalo sa. Vybrali nás do finále 15.augusta počas výstavy Agrokomplex. Veľký záväzok, hoci sme netušili, koľko škôl sa prihlásilo, len to sme vedeli, že nás bude 10, že budeme súťažiť viac-menej na domácej pôde. Keďže zabodovať mohlo aj oblečenie, spôsob prípravy, prezentácia na vlastnom inventári, pripravili sme si oblečenie s logom našej školy, vlastný inventár, spísali sme si všetky pomôcky, ktoré si musíme priniesť, aby sme nezabudli na žiadnu maličkosť. Samozrejme sme si rozdelili úlohy, ktorá bude čo robiť, aj keď pravdu povediac, táto časť prípravy pri samotnej realizácii prebehla úplne inak, lebo sa samozrejme bolo treba prispôsobiť aktuálnej situácii.
Keď nám na spoločnej večeri deň pred súťažou povedali, že ideme variť ako prvé, zostali sme v miernom šoku a chytila nás trochu panika. V deň súťaže sme si ale uvedomili, že to bolo vlastne najlepšie, čo sa nám mohlo stať. Mali sme najviac priestoru na prípravu, po prezentovaní menu sme už mohli len celý deň bez stresu sledovať, ako si počínajú ostatní a ochutnávať, ako sa varí v iných školách. Mierna nervozita ešte vládla pred samotnou prezentáciou, predsa len, nie som zvyknutá rečniť pred veľkým publikom, odbornou porotou a cudzími ľuďmi. Ale akosi to zo mňa automaticky opadlo, rozrečnila som sa a podľa reakcií poroty a známych, ktorí nás prišli povzbudiť som prezentáciu zvládla a podľa ohlasov po degustácii sme zvládli aj prípravu menu.
Až na konci súťaže sme sa dozvedeli, že sa prihlásilo 68 jedální, takže dostať sa do finále bol veľký úspech. A samozrejme sme stále v kútiku duše verili, že sa nám ujde aj nejaká cena. Pozorne sme sledovali rozhodovanie poroty ako sa pozerajú na naše menu, ako sa detský porotca stále vracia k našim tanierom. No nakoniec z hlavných cien sa nám neušla ani jedna, ale ako bolo zdôraznené, víťazi sme boli všetci. A tak sme sa aj cítili.
Okrem množstva darčekov sme si odniesli skvelý zážitok. Veľkým prínosom pre nás bolo používanie najnovšej varnej technológie. Hoci naša kuchyňa je dobre vybavená, ale stroje sú už staršie, preto bolo pre nás veľkým osviežením, že sme si mohli vyskúšať tie novšie a porovnať, ako sa varí na nich. Veľkú pomoc a rady sme získali aj od kuchárov, ktorí nám s obsluhou strojov pomohli a vysvetlili ich fungovanie.
A ešte jeden prínos nám súťaž dala. Stretli sme pracovníkov školského stravovanie zo všetkých kútov Slovenska, z rôzne veľkých kuchýň, väčšinou základných škôl, od rôznych zriaďovateľov. Mali sme možnosť porozprávať sa, ako to funguje inde, ako postupujú v iných zariadeniach ale aj o problémoch, ktoré máme a tie sú väčšinou rovnaké – málo financií na modernizáciu a platy zamestnancov a tiež nedostatok zamestnancov. Milo nás prekvapilo, koľko mužov – kuchárov pracuje v školských jedálňach. V Nitre takú školu nepoznám. A možno je to aj na škodu.
Naše súťažné menu
Keď sme sa odhodlali súťažiť o najlepší školský obed, tak sme sa rozhodli, že každý týždeň vyberieme z jedálnička jedno jedlo, ktoré našim stravníkom najviac chutilo. Nazbierali sme ich 12. Lenže ako z nich vybrať najlepší? Napadlo nám zapojiť do súťaže aj našich žiakov. Vypísali sme anketu, ktorému z ponúknutých menu by dali najviac hlasov. Po jej vyhodnotení sa nám potvrdili naše skúsenosti že:
- Deti uprednostňujú ryžu, cestoviny, halušky pred zemiakmi.
- Deti uprednostňujú hydinu pred bravčovým alebo hovädzím mäsom.
- Deti nepreferujú rybacie pokrmy.
- Deti majú radi krémové a mliečne polievky.
Tesný súboj zvádzali medzi našimi žiakmi špenátové halušky so syrovou omáčkou a kuracie prsia v jogurte s ryžou a šalátom. Keďže výživnejšie a súťažným podmienkam viac vyhovujúcejšie sa nám zdali kuracie prsia, prihlásili sme do súťaže naše menu:
Zemiakovo-mrkvový krém , krutóny s medvedím cesnakom
Kuracie prsia v jogurte
Ryža dusená s kukuricou
Ľadový šalát s paradajkami a bazalkou
Oproti receptúre sme v zemiakovo-mrkvovom kréme miesto zemiakovej kaše s mliekom použili klasické zemiakové pyré. Kuracie prsia sme pripravovali, a tiež v škole pripravujeme v konvektomate, nevysmážame.
A čo na záver ?
V prvom rade sa chceme poďakovať organizátorom za takúto perfektnú akciu a dúfame, že sa podarí zorganizovať aj ďalšie ročníky.
V našej školskej jedálni si želáme hlavne veľa spokojných stravníkov. Želáme si, aby sa ustálil pracovný kolektív. Aby sme si všetci rozumeli, lebo sme na jednej lodi, všetci máme v práci rovnaké radosti aj rovnaké starosti. Želáme si, aby sa nám po 27 rokoch podarilo v spolupráci so zriaďovateľom obnoviť aspoň čas strojového zariadenia.
Pre školské stravovanie želáme svetlú budúcnosť. Aby sa na Slovensku zachovalo školské stravovanie v tej podobe, ako je teraz. Aby sa nám darilo do školského stravovanie zavádzať nové prvky v nadväznosti na relevantné odborné poznatky z oblasti výživy. A hlavne, aby sme mali veľa spokojných stravníkov. Pre pracovníkov v školskom stravovaní želáme, aby neboli na chvoste záujmu štátu, zriaďovateľov, škôl, aby za svoju prácu boli spravodlivo a dobre ohodnotení a mali dobré pracovné podmienky.
Všetkých školským jedálňam odporúčame, aby sa zapájali do podobných akcií, ako bola súťaž o Najlepší školský obed a aby sa do tejto konkrétnej súťaže na budúci ročník zapojilo nie 68 jedální, ale aspoň 168, aby porota mala z čoho vyberať.
Prajeme všetkým veľa zdravia a síl v krásnej ale nesmierne náročnej práci.
Monika Polonecová, vedúca ŠJ, Gymnázium Golianova, Nitra