Jedáleň, ako dôležitá súčasť školy / škôlky

výdej_

Jedáleň, ako dôležitá súčasť školy / škôlky

1331 06 feb 2023

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako lepšie zviditeľniť, predstaviť, poukázať na vašu každodennú prácu v kuchyni? Ako zaradiť jedáleň do vnímania okolia tak, aby predstavovala pozitívnu zložku školského / škôlkarského dňa?

Školská jedáleň je dôležitou súčasťou školy / škôlky a tí, ktorí v nej dennodenne pracujú sa podieľajú na jej bezproblémovom chode... aj keď, kdesi pod pokrievkou až taký bezproblémový často nie je.

Vo výsledku sa však deťom každý deň dostane na stôl teplé jedlo, za čo sú vďační mnohí rodičia. Nájdu sa však aj prípady, kedy o jedálni rodičia, prípadne žiaci netušia vôbec nič a to napriek tomu, že prichádzajú každý deň ku výdajnému okienku a vezmú si odtiaľ svoju porciu obeda.

Predstavte sa svojmu okoliu

Môžete si spraviť v jedálni nástenku (v prípade školy), v prípade škôlky na viditeľnom mieste pre rodičov, kde vyvesíte svoje dobre naladené fotky s popisom. Ako popis môžete použiť jednoduché a milé slová, ako napríklad:

  • O vašu radosť z dobrého jedla sa starajú: pani kuchárka..., pani vedúca kuchyne...
  • Každodenné prípravy obedov majú v tejto jedálni na starosti: pani kuchárka...., pani vedúca kuchyne...
  • V tejto kuchyni pre vás s láskou varia tieto kuchárky: ...
  • Táto kuchyňa používa pri každodennom varení, okrem zdravých surovín, ešte aj lásku, pohodu a dobrú náladu. O všetko toto sa starajú: ...

V popise vašej jedálne môžete použiť taký popis, ktorý vyhovuje a sedí práve na vašu konkrétnu jedáleň. Popis by však mal byť výstižný, milý a mal by osloviť.

Jedálny lístok

Okrem klasického jedálneho lístka je možné týždenný rozpis jedál napísať tak, aby bol o čosi zaujímavejší. Môžete do šablóny vložiť malé obrázky, aktuálne pre dané obdobie (jeseň – listy, zima – snehuliak, jar – kvietky, leto – slnko). Oživiť jedálny lístok je možné aj textom, ktorý bude okrem klasických informácií poskytovať aj milú vetu navyše:

  • Tento týždeň potešíme vaše detičky nasledovným jedálnym lístkom...
  • Tento týždeň si môžete pochutnať na nasledujúcich jedlách...
  • Tieto teplé obedy sa na vás tešia tento týždeň...
  • S láskou pripravované jedlá tohto týždňa sú....

Spätná väzba

Je dôležité mať informácie o tom, čo deťom chutilo a čo chutilo menej, s čím sú rodičia spokojní a kde by privítali zmenu, prípadne vylepšenie. Dajte možnosť žiakom, prípadne rodičom, vyjadriť sa, ako sa im pozdával „ten dnešný obed“. Môžete vyrobiť krabicu na lístočky, kam by svoje postrehy mohli vhadzovať, prípadne pripraviť knihu odkazov, kam môžu svoje názory žiaci, alebo rodičia priamo zapísať. Formu spätnej väzby môže mať aj ochutnávka, ktorú pre rodičov môžete pripraviť. Takto budú mať lepšiu predstavu, o tom, čo sa skrýva pod názvom „pomazánka z treščej pečene“ a budú mať možnosť presvedčiť sa, že jedlá varené v jedálni sú skutočne chutné.

V čom varíte, podávate jedlo

Cítiť sa príjemne a pekne je skutočne dôležité a preto by bolo pozitívne, ak by bolo vaše pracovné oblečenie pohodlné, čisté a príjemné. Pri podávaní jedál môžete mať na sebe napríklad zásteru so svojím menom, oblečenie samozrejme nezabudnite dozdobiť úsmevom na tvári.

Ako varíte, podávate jedlo

Prístup ku práci je jedným z kľúčových bodov v celkovom pôsobení pracoviska, jedálne nevynímajúc. Ak sa do práce chystáte so zlou náladou a nechuťou, opakovane, ba až každý deň, táto energia sa istým spôsobom prenesie aj do celkového výsledku vašej práce. Nie je každý deň prechádzka rozkvitnutou alejou čerešňových stromov, ale ťaživý prístup k práci by mal byť skôr výnimkou, ako pravidlom. Ak máte nepríjemné a negatívne pocity, podeľte sa s nimi s kolegyňami, rozprávajte sa a snažte sa spraviť si svoj pobyt na pracovisku čo najpríjemnejším dobrou hudbou, kúskom čokolády, príjemným úsmevom. Vítajte deti milým slovom a úsmevom. Energia, ktorú do svojej práce dáte sa vám určite vráti.

Jedáleň, ako príjemné miesto

Vytvorte z jedálne príjemné miesto, kam budú chodiť žiaci s láskou a radosťou. Výzdoba jedálne nemusí byť vôbec nákladnou záležitosťou. Vyzdobte ju kvetmi, farebnými závesmi, výkresmi žiakov a dbajte aj na pekné stolovanie. Žiaci sa do jedálne nechodia len najesť, ale chodia si sem aj odpočinúť po celom dni v školskej lavici, v prípade škôlky, po celom doobedí skákania a šantenia.

Vzdelávanie sa, zapájanie sa do programov

Vzdelávanie sa v každej oblasti je určite prínosom. Venujte sa svojej práci s láskou a odbornosťou. Ak máte možnosť, zapájajte sa do vzdelávacích kurzov, navštevujte rozličné prednášky, zapájajte škôlky do programov, ktoré sú vám sympatické a svoje informácie šírte aj ďalej.

Informovanosť rodičov o zdravom stravovaní

Ak máte možnosť, buďte súčasťou informovanosti rodičov ohľadne zdravej a výživnej stravy. Zdieľajte, či už na stránke školy / škôlky, prípadne na školskej / škôlkarskej nástenke pripravované kurzy, prednášky a programy týkajúce sa kvalitnej výživy detí. S rodičmi môžete zdieľať taktiež kvalitné a overené články týkajúce sa výživy detí.

Podeľte sa o svoje recepty

Máte vo svojom jedálnom lístku jedlá, o recepty ktorých by ste sa s láskou podelili aj s ostatnými? Pridávajte recepty na stránku školy, prípadne na školskú / škôlkarskú nástenku napíšte recept, o ktorý sa chcete podeliť. Rodičia určite ocenia recepty na jedlá, ktoré by si deti radi dali aj doma.

Povedzte svoje nápady nahlas

Máte nápad, ktorému veríte a myslíte si, že má budúcnosť? Podeľte sa o svoje nápady, povedzte ich nahlas a majte odvahu realizovať kroky k ich uskutočneniu. Ak si myslíte, že by sme vám s niektorým z vašich nápadov dokázali pomôcť aj v našej redakcii, neváhajte nás kontaktovať a my sa budeme snažiť, z našej pozície, spraviť kroky, aby sme vám pomohli previesť váš nápad do reálnych rozmerov.

Veríme, že sme vás v niektorom z bodov inšpirovali a budeme sa tešiť vašej spätnej väzbe :-).

 

 

 

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok