Diétne minimum v zariadení školského stravovania

Kuchárka shutterstock_1306637515

Diétne minimum v zariadení školského stravovania

172
15 nov 2024

Diétne stravovanie robí prevádzkovateľom vrásky na čele. Osobitné požiadavky na stravovanie detí a žiakov má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. Každá vedúca školskej jedálne by vedela rozprávať ...

Ako sa píše v Aplikáciách princípov k materiálno-spotrebným normám a receptúram pre školské stravovanie vydaných Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže cieľom školskej jedálne je zabezpečiť deťom a žiakom prístup k nutrične vyváženým pokrmom a výchovu k zdravej výžive. Ostatne, o školskej jedálni sa môžeme dočítať aj v § 140 Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v § 4 Zákona č. 544/2010 o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a okrem iného aj v § 7 Vyhlášky MZ SR č. 75/2023 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

 

V zariadeniach školského stravovania sa zabezpečuje najmä:
  • zdravá výživa detí a žiakov v čase ich pobytu v školách alebo školských zariadeniach,
  • diétne stravovanie detí a žiakov v čase ich pobytu v školách alebo školských zariadeniach.

Práve diétne stravovanie robí prevádzkovateľom vrásky na čele. Osobitné požiadavky na stravovanie detí a žiakov má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. Každá vedúca školskej jedálne by vedela rozprávať ...

Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky vydalo v roku 2023 Materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie č. 2023/12087:1-A2100 určené pre školské stravovanie a pre deti a žiakov, ktorých podľa posúdenia ošetrujúceho lekára si zdravotný stav žiaka alebo dieťaťa a vyžaduje osobitné stravovanie.

Je potrebné, nakoľko prioritou školského stravovania je aj prístup k vyváženým pokrmom, aby sme vedeli/chceli odstravovať aj deti a žiakov s akýmito požiadavkami.

To je možné:

  • prípravou diétneho pokrmu v školskej jedálni
  • donáškou stravy z domu

 

Príprava diétneho pokrmu

v školskej jedálni vyžaduje minimálne oddelenie stavebno-prevádzkového priestoru, vyčlenenie všetkých pracovných pomôcok vrátane kuchynského riadu, dostatočné kapacity ako personálne, tak aj priestorovo-technické. Samozrejmosťou je vypracovaný systém správnej výrobnej praxe HACCP a príprava receptúr podľa platných materiálovo-spotrebných receptúr pre diétne stravovanie.

 

Donáška stravy z domu

sa zdá byť jednoduchšie a finančne menej nákladné riešenie pre všetkých zúčastnených.

Aj keby možno rodičia nesúhlasili, lebo by museli doma variť  :-)

Školská jedáleň ako prevádzkovateľ je zodpovedná za uskladnenie a výdaj pokrmu, musí mať dostatočnú priestorovú kapacitu na uskladnenie prinesenej stravy (aspoň vyhradenou poličkou v chladničke). Aj systém individuálnej donášky pokrmov do školskej jedálne musí byť upravený v systéme správnej výrobnej praxe HACCP.

 

Je dôležité dať do pozornosti fakt, že aj systém zabezpečenia individuálneho diétneho stravovania formou donášky z domu by mal spĺňať určité podmienky:
  • Rodič/zákonný zástupca dieťaťa písomne požiada vedúcu školskej jedálne o súhlas na individuálnu donášku stravy a priloží potvrdenie od lekára.
  • Zákonný zástupca/rodič preberá plnú zodpovednosť za zdravotnú bezpečnosť donesenej stravy do zariadenia školského stravovania a aj za dodržanie nutričnej a energetickej hodnoty jedla. Je vhodné tieto skutočnosti uviesť v čestnom prehlásení rodiča/zákonného zástupcu a priložiť k žiadosti.
  • Pokrmy je vhodné priniesť v prepravných, umývateľných a uzavretých nádobách.
  • Pri preberaní donesených pokrmov je potrebné dodržiavať zákaz vstupu nepovolaným osobám do výrobný aj skladovacích priestorov zariadenia školského stravovania.
  • Zákonný zástupca/rodič prinesie pokrm v deň jeho konzumácie.
  • Prinesené pokrmy v zariadení školského stravovania prevezme poverený/zodpovedný zamestnanec. Je potrebné vypracovať písomné poverenie s pokynmi na manipuláciu s pokrmom.
  • Donesené pokrmy sa uchovávajú v samostatnom chladiacom zariadení, prípadne vo vyčlenenej časti chladničky. Pri skladovaní netreba zabúdať na dodržiavanie skladovacích podmienok (kritických kontrolných limity) podľa HACCP.
  • Pred výdajom sa pokrmy zohrievajú (v mikrovlnnej rúre alebo v inom ohrevnom zariadení). Aj tu je potrebné dodržiavať kritické kontrolné limity na ohrev podľa HACCP.
  • Kritické kontrolné limity podľa HACCP je potrebné dodržiavať aj pri výdaji/servírovaní pokrmu.
  • Zákonný zástupca/rodič zodpovedá za čistotu prinesených nádob.
  • Pri skladovaní, ohrievaní a podávaní donášanej individuálnej stravy musí byť zabezpečená zdravotná bezpečnosť podávaných pokrmov.

Ako je to u vás? Ako riešite stravovanie detí s potrebou osobitného stravovania?

Diskusia (1x)

*Marta napísal/a 18 nov 2024

Individuálnu donášku- potvrdenie od ,,odborného,, lekára, nakoľko obvodný lekár rodičovi vydá potvrdenie aké len chce na vlastnú žiadosť napr, že nemôže mlieko - dôvod rodič doma ponúka len čaj a dieťa si na to navyklo... ďalej určite by bolo doplniť- čestné prehlásenie rodiča, kde by malo byť uvedené, že nádoby donesené so stravou, neumýva kuchárka...dôvod RÚVZ podotkol, že to nemá umývať personál kuchyne, zodpovedný je zákonný zástupca, Znamená to, že nádoby- obedár sa vracia neumytý!

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
KRR
Rational
VIS
Kema
AG Foods
Robot Coupe
Ailos
Granuldisk
LogIQ
Liebherr
Irinox
Scanbox
Metos
Espik
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Zdravýživka
AŠKOS
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Pomôžeme vám nájsť článok