Bajkal bol na jeden deň Mliečnym kráľovstvom

07

Bajkal bol na jeden deň Mliečnym kráľovstvom

636 19 máj 2022

V utorok 17.05. 2022 sa Základná škola Bajkalská v Prešove premenila na Mliečne kráľovstvo Bajkal. Už pri vstupe do budovy vítali hostí po stranách školskej brány vejúce vlajky s označením kráľovstva a milé privítanie naznačovalo, že to bude skutočne príjemné poobedie. A skutočne príjemným aj bolo.

Na malom školskom pódiu sa odohrávalo predstavenie o Mliečnom kráľovstve Bajkal, kde sa v hlavnej úlohe predstavila kráľovná Smotana, ktorá bola na sklonku svojho vládnutia a chystala sa žezlo odovzdať jednému zo svojich detí. O tom, či trón získa dcéra Laktóza, alebo synovia Vápnik a Kazeín sa malo rozhodnúť na základe toho, ako splnia zadané úlohy kráľovnej. Vápnik predstavoval dobro, lásku, srdečnosť, kým Kazeín pri bažení po tróne zabudol na šľachetné vlastnosti a spadol do rúk ježibaby Nivy. Ako to už v rozprávkach býva, dobro väčšinou zvíťazí a tak tomu bolo aj v tejto rozprávke, kedy Laktóza úlomkom zo zázračnej mliečnej čokolády prinavrátila Kazeínovi do srdca dobro a Vápnik sa rozhodol pre spoluvládu všetkých troch súrodencov. V hre boli vtipné slovné zvraty, ako aj momenty na zamyslenie a žiaci stvárňujúci jednotlivé postavy sa svojich úloh zhostili tak šikovne, až mal divák pocit, že sú to budúci študenti konzervatória. Do deja boli veľmi kreatívne a s ľahkosťou zapojené aj oceňovania žiakov, ktorí sa zúčastnili školských aktivít súvisiacich s témou mlieka a vyrobili kreatívne výtvory z obalových materiálov mliečnych výrobkov. Réžia predstavenia, ako aj celej akcie, bola veľmi príjemná priateľská, hravá a nenútená, no napriek tomu v sebe niesla dôležité posolstvo. V istých momentoch bolo prelínanie také plynulé, že sa strácala hranica medzi tým, či je hlavnou témou deja mlieko, alebo otázka ľudskosti, alebo, či je to naopak.

Po odohraní predstavenia boli odovzdané ceny tvorcom víťazných kulinárskych výtvorov materských a základných škôl prešovského kraja. Medzi víťazov sa zaradili dobroty, ako pirohy, Pavlova torta, mliečna torta a iné lahôdky, z ktorých bolo možné po skončení predstavenia ochutnať. Na elegantne dekorovanom stole stáli krásne vyzdobené misy plné slaných aj sladkých dobrôt, ktoré pripravili jedálne materských a základných škôl prešovského kraja. Nechýbali nátierky, šaláty, slané pečivo, pirohy, mačanka a samozrejme sladké koláče, krémy, peny, pudingy a nádherná tematická torta Mliečneho kráľovstva Bajkal.

Z celého podujatia sálala priateľská atmosféra a bolo cítiť, že slová, ktoré boli vyslovené na pódiu sa na tejto škole zjavne, aj žijú: „...dnes už nemôžeme stavať školu len na vedomostiach. Musíme deti učiť láske, porozumeniu a praktickému životu v danom okamihu, pretože kým si robíme plány do budúcnosti, život nám uteká pred očami...“ V ušiach mi znejú tieto slová a na jazyku ešte cítim chuť pomazánkových jednohubiek. Bol to skutočne príjemný zážitok a touto cestou by sme radi, v mene našej redakcie, zablahoželali organizátorom, ako aj výhercom, ktorí sa zapojili do aktivít súvisiacih s danou akciou.

Prajeme vám krásne mliečne dni.

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok