Ako realizovať „Školský program“ v zariadení školského stravovania
Ako realizovať „Školský program“ v zariadení školského stravovania
Školské mliečne výrobky, školské ovocie a zelenina a školské včelárske výrobky.
Novelou Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 200/2019 Z. z. o poskytovaní pomoci na dodávanie a distribúciu ovocia a zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách v platnom znení (ďalej len „NV č. 200/2019 Z. z.“) s účinnosťou od 1.9.2024 boli do zoznamu výrobkov školského programu zaradené:
„Školské mliečne výrobky, školské ovocie a zelenina a školské včelárske výrobky“.
Zoznam výrobkov a maximálna veľkosť porcií školských mliečnych výrobkov pre jedného žiaka je uvedená v prílohe č. 1.
Zoznam výrobkov a maximálna veľkosť porcií školského ovocia a zeleniny pre jedného žiaka je uvedená v prílohe č. 2.
Zoznam výrobkov a maximálna veľkosť porcií školských včelárskych výrobkov pre jedného žiaka je uvedená v prílohe č. 2a.
Program školské mlieko alebo školské ovocie a zelenina nie je potrebné osobitne predstavovať, tieto programy sa na školách alebo školských zariadeniach realizujú už niekoľko rokov.
Všeobecným cieľom týchto školských programov je prispieť k zvýšeniu spotreby ovocia, zeleniny alebo mlieka a mliečnych výrobkov u zapojených detí, a prostredníctvom sprievodných opatrení vplývať na správne stravovacie návyky detí a vytvárať pozitívny vzťah detí k poľnohospodárstvu.
Novinkou je novozaradený včelársky výrobok, ktorý je v zadefinovaný NV č. 200/2019 Z. z ako poľnohospodársky výrobok v sektore včelárskych výrobkov, na ktorý sa vzťahuje spoločná organizácia poľnohospodárskych trhov.
Oprávnený včelársky výrobok je školský včelársky výrobok, na ktorého dodávanie alebo distribúciu pre žiakov možno poskytnúť pomoc. Uvedený je v zozname včelárskych výrobkov v prílohe č. 2a NV č. 200/2019 Z. z.
Dôležité !
Škola zapojená do Školského programu je povinná zabezpečiť pre svojich zmluvných žiakov sprievodné opatrenia.
Dodávanie alebo distribúcia školského medu pre deti v školách je činnosť spadajúca pod sprievodné vzdelávacie opatrenia (viac v časti Sprievodné opatrenia). V prípade dodávky medu do škôl nejde o samostatné dodávanie alebo distribúciu ďalšieho typu poľnohospodárskych výrobkov popri ovocí, zelenine, mlieku a mliečnych výrobkoch v rámci Školského programu, ale o ochutnávku včelárskych výrobkov pri realizácii sprievodných vzdelávacích opatrení.
Dodávanie výrobkov v rámci Školského programu do škôl je možná výlučne pre ovocie a zeleninu a pre mlieko a mliečne výrobky.
Včelárke výrobky do škôl a školských zariadení môžu dodávať len schválený žiadatelia /dodávatelia. Vzhľadom na to, že schvaľovanie žiadostí o poskytovanie pomoci na dodávanie školských výrobkov bolo ukončené pred účinnosťou novely NV č. 200/2019 Z. z., žiadatelia o schválenie poskytovania pomoci na zabezpečovanie školského programu s cieľom zvyšovať konzumáciu včelárskych výrobkov môžu podávať žiadosti pôdohospodárskej platobnej agentúre až v roku 2025.
Školský program „školský včelársky výrobok“ bude možné realizovať prostredníctvom školy v realizačnom období v školskom roku 2025/2026.
Školské mlieko, školské ovocie a zelenina realizované prostredníctvom zariadenia školského stravovania 2024/2025
Viete, že?
a) Dodávky v rámci Školského programu nemôžu byť hradené z finančného limitu na nákup potravín k príprave pokrmov. Na účely Školského programu a zachovávania pravidiel jeho vykonávania je podstatné to, že distribúcia školských výrobkov deťom alebo žiakom nemôže byť súčasťou školského stravovania. To znamená, že ak má dieťa alebo žiak v rámci školského stravovania v zariadení školského stravovania dostať obed, príp. desiatu, olovrant a v rámci Školského programu má v tom istom zariadení školského stravovania dostať školský výrobok, tak má dostať obed, desiatu, olovrant a školský výrobok.
Obed, desiata a olovrant sa nemá „zmenšovať“ a dopĺňať školským výrobkom, ale sa má poskytnúť riadne podľa školského zákona, odporúčaných výživových dávok a podľa vyhlášky o zariadení školského stravovania, a k tomu v rámci Školského programu navyše poskytnúť aj školský výrobok.
b) Ovocie a zelenina Školského programu nesmie byť použité na prípravu jedál, sú určené výlučne na priamu konzumáciu pre deti a žiakov oprávnených škôl, môžu byť očistené a nakrájané. Tieto výrobky nemožno dochucovať, upravovať, čím by sa zmenil charakter samotného výrobku.
c) Mlieko a mliečne výrobky Školského programu nesmú byť použité na prípravu jedál (napr. ako posyp syra na špagety, rizoto, tvaroh ako plnka do buchiet, koláčov, posýpka na rezance, na prípravu nátierok), sú určené výlučne na priamu konzumáciu pre deti a žiakov oprávnených škôl, výnimkou môže byť nanajvýš ohriatie konzumného mlieka,
d) Mlieko a mliečne výrobky nemôžu byť ochucované. Mliečny nápoj podávaný k pokrmom v rámci školského stravovania nemôže byť nahradený školským mliekom. Školské mlieko nie je prípustné podávať s cereáliami, kakaom alebo inou potravinou, ktorá by zmenila charakter samotného mlieka, resp. jeho chuť (osladenie, zmena konzistencie a pod.).
Poverený zamestnanec zariadenia školského stravovania je povinný
- viesť riadnu evidenciu dodaných a spotrebovaných mliečnych výrobkov v tlačive EVIDENCIA PRÍJMU A VÝDAJA ŠKOLSKÉHO MLIEKA (na stiahnutie). V evidencii je potrebné uvádzať dátumy a množstvá prijatých a spotrebovaných mliečnych výrobkov, ktoré budú kontrolované v kombinácii s dochádzkovým systémom počas kontroly na mieste. V evidencii je veľmi dôležité presne označiť o aký druh mlieka alebo mliečneho výrobku sa jedná (presné znenie aj druh balenia), nestačí len ako mlieko, jogurt alebo tvaroh, nakoľko v programe sa dodáva viacero druhov mlieka, jogurtov, tvarohu, ktoré sú v rôznych baleniach (napr. Jogurt 125 g, Jogurt bezlaktózový 145 g, Plnotučné mlieko UHT 250 ml, Polotučné mlieko pasterizované 1L...).
- viesť evidenciu prijatých a vydaných množstiev dodávok ovocia a zeleniny EVIDENCIA PRÍJMU A VÝDAJA ŠKOLSKÉHO OZ (na stiahnutie). V evidencii je potrebné uvádzať dátumy a množstvá prijatého a spotrebovaného OZ v kombinácii s evidenciou dochádzky žiakov pre prípadné kontroly na mieste.
Výrobky školského programu je potrebné evidovať na oddelených skladových kartách!
Propagácia programu
Ak sa ovocie a zelenina zmluvným žiakom podáva spolu s jedlami poskytovanými v zariadení školského stravovania, škola, resp. splnomocnené zariadenie školského stravovania je povinné zverejniť informáciu o podávanom školskom mlieku a ovocí a zelenine aj na jedálnom lístku. Školská jedáleň na jedálnom lístku v daný deň uvedie pri konkrétnych dávkach hviezdičku (*) čitateľným odkazom v znení:
*Ovocie a zelenina Školského programu s finančnou pomocou Európskej únie.
*Mlieko a mliečne výrobky Školského programu s finančnou pomocou Európskej únie. Do jedálneho lístka nie je povolené dopisovať rukou. Na označenie výrobkov Školského programu v jedálnom lístku možno využiť pečiatku s požadovaným textom.
Miesto distribúcie - výdajné okienko je potrebné označiť formou propagačného plagátu vo veľkosti A4, Výrobky „Školského programu” s finančnou pomocou Európskej únie. Na plagáte musí byť zobrazený znak Európskej únie.
Sprievodné opatrenia
Školský program okrem dodávok a distribúcie výrobkov Školského programu zahŕňa aj sprievodné vzdelávacie opatrenia. Sprievodné opatrenia sú vzdelávacie aktivity a činnosti prepojené s cieľom školského programu zvyšovať konzumáciu mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny a včelárskych výrobkov pre deti a žiakov v materských školách, základných školách a v školách so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v školách.
Cieľom sprievodných opatrení je opätovné vybudovanie vzťahu detí k poľnohospodárstvu a priblížiť im rozmanitosť poľnohospodárskych výrobkov, najmä tých, ktoré sa vypestujú, alebo vyrábajú v ich regióne, a vzdelávanie detí o súvisiacich otázkach, ako sú zdravé stravovacie návyky a ich vplyv na verejné zdravie, vnútroštátne stravovacie odporúčania, miestne potravinové reťazce, ekologické poľnohospodárstvo, udržateľná výroba a spotreba potravín a boj proti plytvaniu potravinami.
Viete, že!
Škola, ktorej pre zmluvných žiakov v príslušnom školskom roku zabezpečuje schválený dodávateľ podľa § 1 písm. a) NV č. 200/2019 Z. z. na základe zmluvy výrobky Školského programu, je povinná zabezpečiť pre svojich zmluvných žiakov sprievodné opatrenia podľa § 1 písm. c) NV č. 200/2019 Z. z.
Sprievodné opatrenia zabezpečuje škola (nie zariadenie školského stravovania) prostredníctvom:
- svojho zmluvného dodávateľa,
- iného schváleného žiadateľa na vykonávanie sprievodných vzdelávacích opatrení,
- v rámci uskutočňovanej výchovy alebo vzdelávania, ktoré sú priamo spojené s cieľmi školského programu.
Realizácia sprievodných vzdelávacích opatrení školou
- Exkurzia do ovocného sadu, u pestovateľa zeleniny alebo podniku, kde sa spracováva ovocie, zelenina, exkurziu do chovu hospodárskych zvierat, v ktorom sa produkujú mliečne výrobky, alebo do podniku, v ktorom sa spracúvajú mliečne výrobky. Primárnym cieľom návštev poľnohospodárskych podnikov je zlepšiť povedomie detí o poľnohospodárskej a potravinárskej výrobe a zoznámenie sa detí s pôvodom ovocia a zeleniny/mlieka a ich spracovaním.
- Vzdelávacia aktivita alebo obstaranie vzdelávacích materiálov súvisiacich s cieľmi Školského programu. Za vzdelávaciu aktivitu je považovaná: prednáška, lekcia, divadielko, komentovaná exkurzia, návšteva poľnohospodárskeho múzea; napr. v spojení s významnými dňami ako Svetový deň Matky Zeme; Medzinárodný deň mlieka; Svetový deň výživy; Deň pôvodných odrôd jabĺk – Deň jablka; Svetový deň zdravia; Svetový deň životného prostredia; Svetový deň pôdy; Deň mlieka na školách a iné.
Distribúcia len vzdelávacieho materiálu bez súvisiacej aktivity nie je považovaná za sprievodné vzdelávacie opatrenie. - Súťaž propagujúca spotrebu OZ a výrobkov z nich, mlieka a mliečnych výrobkov. Súťaže môžu byť organizované ako školské súťaže, triedne súťaže, súťaže medzi školami, hry a vzdelávacie kvízy vzťahujúce sa na ovocie a zeleninu alebo mlieko a mliečne výrobky.
- Výsadba rastlín určených na produkciu ovocia a zeleniny vo vonkajších alebo vnútorných priestoroch školy za účasti žiakov (napr. pestovanie jahôd, reďkovky, hrášku v kvetináčoch v triedach), obhospodarovanie týchto rastlín alebo starostlivosť o tieto priestory školy za účasti žiakov.
- Ochutnávkové činnosti - ochutnávka ovocia a zeleniny a mliečnych výrobkov a ich bezlaktózových variácií.
Za ochutnávkovú činnosť nie je považovaná jednoduchá ochutnávka (dodávka) jedného alebo viacerých produktov bez pridanej vzdelávacej hodnoty resp. bez doplnkovej aktivity formou exkurzie, vzdelávania, súťaže, prípadne výsadby. Rovnako za ochutnávku nie je považované ani dodanie ovocia a zeleniny alebo mliečnych výrobkov napr. pri príležitosti MDD, „rozlúčky so škôlkou“ a pod. použité ako občerstvenie pre zúčastnených. Ochutnávku školských výrobkov je povinné kombinovať s ostatnými sprievodnými aktivitami!
Odkedy bude možné vykonávať „včelárske“ sprievodné vzdelávacie opatrenia?
Sprievodné vzdelávacie opatrenia rozšírené o med sa začnú vykonávať až od školského roka 2025/2026. Predpokladá sa, že s výnimkou exkurzií ku včelárom sa budú sprievodné vzdelávacie opatrenia (včelárske) vykonávať najmä na školách tak, že ich tam príde vykonať samotný včelár.
Včelárske sprievodné opatrenia budú vždy zahŕňať ochutnávku medov daného včelára. Sprievodné vzdelávacie opatrenia musia mať v prvom rade vzdelávací rozmer, ochutnávka výrobkov je len niečo extra.
1. exkurzia žiakov u chovateľa včiel medonosných,
2. vzdelávacia aktivita alebo obstaranie vzdelávacích materiálov pre žiakov súvisiacich s cieľmi školského programu,
3. súťaž propagujúca pred žiakmi spotrebu mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny a včelárskych výrobkov,
4. výsadba rastlín určených na produkciu ovocia a zeleniny v priestoroch školy za účasti žiakov, obhospodarovanie týchto rastlín alebo starostlivosť o tieto priestory školy za účasti žiakov, alebo
5. dodanie školských mliečnych výrobkov, školského ovocia a zeleniny a včelárskych výrobkov pre žiakov na ochutnávkové činnosti, kombinované s exkurziou, vzdelávacou aktivitou, súťažou alebo výsadbou rastlín.