Ako neuškodiť svojmu menu "Zdravá školská jedáleň"
Ako neuškodiť svojmu menu "Zdravá školská jedáleň"
Dobrý deň, môžu sa deťom cez školskú jedáleň kupovať napr. Mikulášske balíčky?
Prosím o odborný názor. Ja som proti nákupu sladkostí, peniaze sú určené na stravu a nie sladkosti.
Odpoveď:
V zásade nevzniká problém v poskytnutí "Mikulášskeho balíčka", "Vianočného balíčka" alebo balíčka na" Deň detí", ale problémom je jeho samotný obsah.
Zariadenie školského stravovania podľa § 139 až 141 školského zákona zabezpečuje zdravú výživu detí a žiakov v čase ich pobytu v školách alebo školských zariadeniach.
Na základe uvedeného práve školská jedáleň aj pri poskytovaní akýchkoľvek "doplnkov" k obedu v podobe balíčkov, múčnikov, keksíkov a pod.(hradené z finančného limitu alebo z rozdielu dotácie na stravu), musí napĺňať svoje poslanie a propagovať zdravé stravovanie , ponúkať svojim stravníkom zdravšiu verziu kvalitných produktov. Je potrebné si uvedomiť, že donesené balíčky do domácnosti plnia zároveň výchovný moment pri uplatňovaní zásad zdravej výživy.
Pri príprave balíčka je potrebné myslieť nielen na detskú radosť, ale aj na ich zdravie všeobecne. Prinášame niekoľko rád, ako pripraviť ich zdravší mix maškŕt.
1. Ovocie
Čerstvé ovocie by malo tvoriť hlavnú zložku balíčka. Vybrať môžete viacero druhov. Okrem pomarančov, mandarínok či jabĺčok to môže byť aj kivi, hruška či banán. Nebojte sa do balíčka pridať aj čerstvé ovocné šťavy s vysokým podielom ovocia.
2. Čokoláda
Cukry majú svoje nezastupiteľné miesto, nakoľko pre detský vek je charakteristická potreba tzv. rýchlych kalórií, preto nie je potrebné úplne zakazovať sladkosti. Ak chcete predsa dopriať deťom čokoládu ako príležitostnú maškrtu, tak vyberajte kvalitnú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Ak bude väčšina balíčka zdravá, malá sladkosť neuškodí. Vyberajte však sladkosti typu cereálnych tyčiniek so sušeným ovocím, orieškami , ktoré sú sladké a zároveň zdraviu prospešné.“
3. Oriešky
Výborné sú vlašské orechy, mandle, lieskovce či para orechy. Pozor však dajte na to, aby boli nepražené a nesolené.
4. Sušené ovocie
Vynikajúcim zdrojom prírodnej energie sú rôzne druhy sušeného alebo lyofilizovaného ovocia. Pri výbere ovocia je potrebné prihliadať na zloženie, aby spĺňalo požiadavku 100% ovocia bez oxidu siričitého a pridaného cukru. Pozor na ovocie obaľované v cukre a máčané v napodobeninách čokoládovej polevy.