Zdravá verzia receptúr v školskom stravovaní pod taktovkou občianskeho združenia

deti so zeleninou shutterstock_242478283

Zdravá verzia receptúr v školskom stravovaní pod taktovkou občianskeho združenia

1744
31 máj 2021

Pochováme naše dlho budované školské stravovanie?

Pracujem ako vedúca školskej jedálne už 40 rokov vo veľkej základnej škole na juhu Slovenska. Za ten čas som bola svedkom rozličných aktivít skupín (občianskych združení) alebo jednotlivcov (výživových poradcov), ktorí prinášajú zaručene „dobré nápady pre ozdravenie školského stravovania“ (napr. naposledy FLEXI receptúry), avšak každá zmena v školskom stravovaní stojí a padá na tom, či bude žiakom jedlo v školskej jedálni chutiť alebo nie.

Veľmi ma zaujala ,,inovácia,, MSN „veľmi“ zdravá verzia receptúr. Treba sa zamyslieť, či vyhovuje celému Slovensku, Slovensko nie je len BA.

To, že chcete pripravovať obedy ako sú strapačky s bryndzou bez slaniny, podávať deťom kozie, ovčie mlieko, keď už rodičia sa týmito zdravými potravinami nestotožňujú a stravovacie návyky detí idú z domáceho prostredia. To, že by mali kuchárky kváskovať, zavárať kompóty, či pripravovať džemy v školskej jedálni je poriadne pritiahnuté za vlasy. Vyraďovanie mäsových výrobkov ako šunka, párky, či slanina, ktoré dodávajú tradičným slovenským receptom chuť a používame ich v minimálnom množstve, zníži počet receptúr, ktoré sú u detí obľúbené.

Nepočujeme, ani nevidíme verejnú diskusiu, k tomuto projektu. Predsa pri tak veľkej revízii MSN by mali byť prizvaní odborníci, pediatri, zástupcovia za prevádzky ŠJ, ktorí najlepšie vedia, čo majú deti radi a čo môžu konzumovať. Ďalej zástupcovia ZMOSu, však oni zastrešujú jedálne a hlavne financujú. Keď už inovovať, ako sa prezentujete, tak potom dať výber pre školské jedálne, aby samotní stravníci/ rodičia/ vybrali čo chcú mať na tanieri, inováciu alebo pôvodné jedlá z MSN, nech si školy odsúhlasia. Navrhujeme zaradiť do registra receptúr kategóriu „zdravých jedál“ pre stravníkov na výber.

Teraz platné MSN sú dobré, sú vypracované na vysokej odbornej úrovni a overené v praxi. Školská jedáleň si má z čoho vybrať.

Najprv sa treba zamyslieť a dohodnúť platy zamestnancov s novou pracovnou náplňou, ktorú od nich žiadate, nad rámec. Upraviť normatív zamestnancov vo vyhláške o školskom stravovaní z odporúčaného na minimálny počet zamestnancov a zabezpečiť hlavne materiálno-technické podmienky (tak ako v reštauráciách).

Znova sa mi natíska otázka, čo so stravníkmi z nevýhodného prostredia, ktorý majú počas dňa len 1x teplý obed. Tam sa musí jedálny lístok prispôsobiť ich zvyklostiam a návykom, ktoré OZ zdravá škola odmieta. Tieto deti sa potrebujú skutočne najesť, tieto deti netrpia obezitou a nepotrebujú experimenty v stravovaní. Ďalšou skupinou sú zamestnanci školy, ktorí už teraz požadujú väčšie porcie, ako im môže šj vydať. Keď je bezmäsitý „zdravý“ obed, tak sa radšej vyhlásia. Najlepšie, keby boli vyprážané rezne každý deň. No a čo sa týka finančného limitu, ten rozhodne nepokryje zvýšené nároky na potraviny a bude nepostačujúci. Nie všetci rodičia sú ochotní si viac priplatiť a nie je ich málo.

Máte súkromné MŠ či ZŠ, nech sa páči. Zrejme tam chodia deti podnikateľov, ktorí si môžu dovoliť úhradu stravy navyše, dotovať školské obedy. V našom regióne rodič, ktorý je bez práce alebo pracuje len jeden z rodičov, má nízky príjem, si to nemôže dovoliť. Sú rodiny, kde príjem nepresiahne ani 500-,€ mesačne. Nedovolí si stravovať svoje dieťa v ŠJ, ak dieťa tie vaše zdravé jedlá nezje, radšej vyhlási dieťa zo stravy. My stratíme stravníkov a môžeme prepúšťať. Toto je realita. Už teraz máme problém, nakoľko je nesolventnosť obyvateľstva a zasa sa vrátim k tomu, že neposudzujte Slovensko podľa BA. Napr. žiak má zaplatiť režijné náklady podotýkam na mesiac jednorazovo 3,-€ a nemá na to. Tým pádom, podľa vášho návrhu inovácie, pochováme naše dlho budované školské stravovanie takýmito nezmyslami. Robíte to od ,,zeleného,, stola. Prosím, zložte si tie ružové okuliare a nepokazte to čo je dobré a čo nám iní závidia.

S pozdravom vedúca Marta, ďakujem.

Diskusia (6x)

napísal/a 07 sep 2021

Zamýšľam sa nad novou metodikou pre školské stravovanie. Veľmi ma prekvapila časť zásady pre tvorbu jedálnych lístkov, ktoré sú súčasťou našej vyhlášky 330/2009. A meniť sa môžu len novou vyhláškou. A tá sa doposiaľ nemenila. Čo pre mňa znamená , že sú pôvodné ,,zásady,, sú aj na ďalej platné. V samotných MSN ma prekvapila osobitná časť ,, zverina,, ktorá určite nemá patriť do skupiny,, A,, materské školy/ jasle/. O cene ani nehovorím. Prekvapila ma i receptúra,, napr. Strapačky s bryndzou, kde je ponechaná slanina, / ktorá tak bola zaznávaná a je pri tom veľmi kvalitná surovina/,ale zároveň doplnené olejom.... čo sa ale absolútne nehodí a pokazí chuť samotného jedla, veľmi zlá kombinácia. Je toho o mnoho viac.... toľko kriku, úprav, okolo MSN pre šk. rok 2021. Očakávala som oveľa viac.

vedúca jedálne napísal/a 03 jún 2021

Pozdravujem Vás pani Tokárová, okrem toho, že by ste sa aspoň mohla podpísať pod článok, ktorý napíšete, Vás chcem poprosiť aby ste prestali zavádzať, dezinformovať a zastrašovať vedúce školských jedálni s týmito klamstvami. V opačnom prípade budem zvažovať trestné oznámenie. Rozumiem, že sa nedokážete zmieriť s tým, že školské stravovanie nie je už (chvalabohu) vo Vašich rukách. Všetko raz skončí, aj Váš "biznis" s predávaním MSN a receptúr skočil.... V tomto momente sa ukázalo, že Vám skutočne nejde o dobro školského stravovania ale len slepo bojujete proti tým ktorí Vás "odstavili" a proti tým ktorí sa snažia posunúť školské stravovanie o krok vpred. Odporúčam Vám prestať zastrašovať a zavádzať vedúce školských jedálni v opačnom prípade budeme musieť zasiahnuť.

napísal/a 04 jún 2021

Odpoveď Jedálne.sk

Vážená pani,
za redakciu portálu musím korigovať Vaše vyjadrenie, že autorkou článku je pani Tokárová.
Tá s portálom nijak nespolupracuje a pokiaľ sa vyjadruje do diskusie, tak to robí ako súkromná osoba a vždy sa podpisuje.
Rovnako reaguje aj na Facebooku.
My sa na stránkach Jedálne.sk snažíme dávať priestor všetkým názorom. Prosím, nerobme z toho priestor pre vybavovanie akýchkoľvek krívd a nenávisti a poďme spoločne hľadať cestu, ktorá je pre budúcnosť školského stravovania dobrá.
Diskutujme otvorene a rešpektujme aj odlišné názory, presne od toho predsa diskusia je.
Velmi Vám za to vopred ďakujem.
Eva Feketová

Marta napísal/a 04 jún 2021

Neviem kto ma pozdravuje - alias, ale určite si ma s niekým mýlite. Ja nie som Tokárová, aj keď moje priezvisko začína na písmeno T, Ja od p. Tokárovej / myslíte tú, ktorá pracovala niekedy na ministerstve školstva/ tak s tou nemám nič spoločné a bývam tak asi od BA 300 km. To že zavádzam a dezinformujem vedúce ŠJ je veľký omyl. Ja píšem z praxe. Robím naozaj dlhodobo vedúcu ŠJ a robila som i v MŠ momentálne v ZŠ a vychádzam z dlhoročných skúseností. Vy sa mi vyhrážate? , a ani ma nepoznáte, ani moju prácu. Neviem a ani nechcem vedieť čo máte spoločné s p. Tokárovou, to je Váš problém. Vyprosím si ja toto urážanie a osočovanie. A nehovorím o trestnom oznámení, ktoré môžem podať ja za krivé obvinenie. Keď nie ste si istý/á/ tak sa presvedčte či je to ten správny pisateľ. Podľa toho čo píšete ,zrejme bojujete s p. Tokárovou takouto formou. Skôr uvažujte a potom píšte. Budem to brať zatiaľ ako omyl adresáta. A verte mi, že mne ide o budúcnosť školského stravovania. Vedúca Marta zo ZŠ.

Gabriela napísal/a 03 jún 2021

Dobrý deň, taktiež by som sa priklonila k názorom, ktoré vyjadrila pani Marta. Mne z toho vyplýva len toto: 1. Kedysi sme mali pestovateľské práce, kde sme sadili, okopávali, starali sa o úrodu... Takže nič nové nevymysleli, len sa vraciame späť v dobe, tak ako pri všetkom, čo pred tým zrušili. 2. Kde má tím odborníkov istotu, že v ŠJ nie sú čerstvé ovocie a zelenina a nie sú na takej istej kvalite ako v reštauráciách. Porovnánanie s reštauráciami by som nerobila, pretože každý profesionál vie, ako to tam funguje. 3. Nie som si istá, či sme si sebestačný s dodávkami ovocia, zeleniny, mäsa, mliečnych výrobkov, ... A taktiež treba pripomenúť, že máme v tomto zviazané ruky, pretože tu máme výberové konanie, ktoré nás veľmi obmedzuje, pretože kvalita ide na úkor ceny.

Libuša napísal/a 01 jún 2021

Súhlasím s pani Martou! Ako vedúca ŠJ pracujem iba 20 rokov, ale musím povedať, že som poriadne znechutená, a to zo všetkého! Tých inovácií v posledom čase nám nejak skutočne pribúda. Ako posledné flexi školské stravovanie, ktoré ma teda vôbec neoslovilo a novoobjavené pepitky, mi teda riadne dvihli tlak. MSN, ktoré v súčastnosti platia, sú podľa môjho názoru dobré a dosť pestré. Máme predsa zásady pre zostavovanie JL. Vedúca, ktorá má záujem o zdravé stravovanie detí, na to nepotrebuje žiadne flexi inovácie, ani zdravé verzie MSN. Naozaj by bolo prinajmenšom slušné, zaoberať sa pevným normám personálneho obsadenia, technologického vybavenia a platového ohodnotenia personálu v ŠJ.

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok