Sušené nápoje sú vhodné pre všetky vekové kategórie stravníkov

kids-eating-fruits-drinking-juice

Sušené nápoje sú vhodné pre všetky vekové kategórie stravníkov

535 14 jún 2023

Sušené potraviny ako mäso, ovocie alebo korenie majú svoj pôvod už v dávnej histórii, keď neexistoval iný spôsob, ako zachovať kvalitu a výživovú hodnotu potravín.

Vďaka vysušeniu sa v potravinách nedokážu rozmnožovať žiadne mikroorganizmy a dajú sa preto uchovávať po dobu niekoľkých mesiacov až rokov, čo má nespornú výhodu pri skladovaní a preprave. Vhodné balenie tiež nepotrebuje náročné alebo drahé skladovacie podmienky, ako je teplota, vlhkosť alebo svetlo, čo znižuje náklady v porovnaní s čerstvými alebo tekutými potravinami.

Existuje niekoľko typov sušenia, ako je sprejové sušenie (použitie horúceho vzduchu až do 230 °C), sušenie zamrazením (materiál sa zmrazí na teplotu -20 až -50 °C a voda sa pri zníženom tlaku sublimáciou mení na paru, ktorá sa odparuje), aglomerované alebo instantizované sušenie (sušenie horúcou parou). Pri pomalom sušení sa zachováva aróma, ale dochádza k strate vitamínov a minerálnych látok. Naopak, pri rýchlym sušení sú straty vitamínov a minerálnych látok nižšie, ale aróma sa vytráca.

V dôsledku koncentrácie pri sušení je výživová hodnota usušených potravín, vrátane energetických hodnôt, obsahu tukov, bielkovín, sacharidov a vlákniny, niekoľkonásobne vyššia ako u potravín v čerstvom alebo tekutom stave. Zmena výživovej hodnoty závisí od obsahu vody v pôvodnej potravine. Napríklad pri ovocí sa výživová hodnota zvýši sušením priemerne 5-krát (pri banáne s nízkym obsahom vody len 3-krát a pri vodnom melóne s vysokým obsahom vody takmer 10-krát). Pri mlieku sa výživová hodnota zvýši sušením, v závislosti na druhu, 8-10-krát a u srvátky dokonca 14-krát.

Sušené nápoje, známe tiež ako instantné alebo rozpustné, majú svoje špecifické výhody. Sú ľahko manipulovateľné, ich jednoduchá príprava urýchľuje chod školskej kuchyne.

Vďaka obsahu ovocných a zeleninových štiav sú tiež vhodné na zahrnutie do stravy v školských jedálňach. To znamená, že školy môžu využiť sušené nápoje ako praktickú a jednoduchú možnosť ponúknuť výživné a chutné nápoje svojim študentom. Dve hlavné rady sušených nápojov sú rad Vitamaxima a Agiberia s ovocným a zeleninovým podielom. Nízkokalorické nápoje Vitamaxima sú založené na srvátke, obsahujú vitamín D a sú bez aditív. Nápoje Agiberia sú založené na sušených ovocných a zeleninových šťavách, napríklad v jednej porcii nápoja Mrkvíku nájdete 10 g mrkvy a 4 g jabĺk alebo v Agiberia Mango & Pomaranč po 5 gramoch manga aj pomaranča.

AG FOODS je česká spoločnosť, ktorá sa už viac ako 30 rokov zaoberá vývojom, výrobou a predajom sušených nápojových zmesí pre veľkokapacitné stravovanie. Spoločnosť je certifikovaná IFS FOOD na najvyššej úrovni, čo zaručuje absolútnu bezpečnosť a špičkovú kvalitu vyrábaných produktov. Ich nápoje sú založené napríklad na srvátke alebo sušených ovocných a zeleninových šťavách, čo je vhodné pre všetky vekové kategórie stravníkov.

AG FOODS ponúka kompletné riešenie nápojov od A po Z. S výdajníkom nápojov Cofrimell budete mať zabezpečený rýchly a hygienický výdaj chladených nápojov. Vírivý výdajník Cofrimell sa vyznačuje jednoduchou obsluhou, údržbou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. V závislosti od počtu pripravovaných nápojov si môžete vybrať zariadenie s jedným, dvomi alebo tromi zásobníkmi o objeme 12 l.

AG FOODS vám pomôže vybrať nápoje, ktoré sú vhodné pre vaše deti, ako aj kompletnú technológiu, zaškolenie personálu a servis v prípade neočakávaných problémov.

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu k vhodným nápojom pre stravníkov alebo potrebujete vybrať ideálnu nápojovú technológiu priamo pre Vašu jedáleň?

Objednať nezáväznú konzultáciu

Zdroj úvodného obrázku: Image by <a href="https://www.freepik.com/free-photo/kids-eating-fruits-drinking-juice_9469786.htm#query=children%20with%20drinks&position=30&from_view=search&track=ais">Freepik</a>

Cofrimell1Cofrimell2Cofrimell4Image1Image0Image3IMG_2037pro-61qPO2vlpro-IyQUttr7IMG_2042

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok