SLANINA. Ako to s ňou vlastne je?
SLANINA. Ako to s ňou vlastne je?
Mnohými zatracovaná a niektorými velebená. I takto by sme mohli charakterizovať tento živočíšny produkt, ktorý má v slovenskej kuchyni nezastupiteľné miesto.
Hľadáme odpovede na otázku, či má tento produkt miesto aj v školskom stravovaní?
Ako je možné, že sa na internete objavujú protichodné informácie?
Existujú dva tábory názorov na slaninu… Ktorá z týchto skupín má pravdu? Obhajcovia slaniny, alebo jej odporcovia? Sú často spomínané negatíva slaniny naozaj opodstatnené? Alebo, nájde sa vôbec niečo pozitívne na štandardnej bravčovej slanine?
Slanina je jediný mäsový výrobok, ktorý má v sebe okolo 150 rôznych látok. Čerstvá slanina má veľmi slušné výživové hodnoty. 100 g obsahuje 37 g vysoko kvalitných živočíšnych bielkovín, 0,44 mg vitamínu B1 (tiamín, aneurín), 0,16 mg vitamínu B2 (riboflavín), 0,35 mg vitamínu B6 (pyridoxín), 0,50 mg vitamínu E (tokoferol), tiež minerály – 13 mg vápnika, 0,8 mg železa, 108 mg fosforu a podobne.
Mastné kyseliny v bežnom type slaniny obsahujú približne 50% mononasýtených, 40% nasýtených a 10% poly nasýtených mastných kyselín. Zaujímavou látkou v slanine je kyselina arachidonová, ktorá pôsobí ako regulátor metabolizmu cholesterolu v tele. To znamená, že táto kyselina čiastočne rozloží cholesterol, ktorý konzumujeme s jedlom.
Jeden deň je jedna potravina dobrá a druhý deň je zase zlá.
Keby sme sa pozreli na svetové odborné časopisy, tak tam sa tieto informácie nemenia. Nasýtené mastné kyseliny (obsiahnuté aj v slanine) nie sú zdraviu prospešné. Podľa vedeckých výskumov nadmerná konzumácia nasýtených mastných kyselín zvyšuje hladinu LDL-cholesterolu a tým zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení v dôsledku aterosklerózy. V každom skonzumovanom jedle sa nachádza určité množstvo nasýtených mastných kyselín. Ich množstvo preto treba znižovať obmedzovaním konzumácie jedál s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, ako sú napríklad jedlá rýchleho občerstvenia, vyprážané pokrmy, ale aj tučné mäso a údeniny, masť, slanina, šľahačka alebo maslo.
Tieto by sme nemali jesť na dennej báze, skôr príležitostne.
Ako to teda s tou slaninou vlastne je? Máme ju z receptúr školských jedální vyradiť alebo nie?
Slanina je v slovenskej kuchyni naozaj obľúbenou potravinou, ktorá obsahuje veľké množstvo kvalitných bielkovín a tukov, no zároveň so sebou prináša aj určité zdravotné riziká.
Avšak je otázne, či škodí, ak sa použije v množstve pár gramov ako doplnenie chuti do regionálnych receptov.
Ako pri všetkom ostatnom aj tu platí – všetko s mierou.
Napíšte nám a vyjadrite svoj názor.
Ktoré receptúry MSN je možné nahradiť zdravšou verziou pokrmu bez slaniny?
Ktoré jedlá s pridanou slaninou budú / nebudú stravníkom školskom stravovaní chýbať?
Zdroj obrázku: <a href='https://www.freepik.com/photos/food'>Food photo created by Racool_studio - www.freepik.com</a>