Histamínová intolerancia

girl-with-rash-suffering-from-pain

Histamínová intolerancia

2151 25 máj 2021

Stravovanie dieťaťa s histamínovou diétou v školskej jedálni je asi najväčší kameň úrazu, keďže zoznam potravín, ktoré sú pri tejto diéte povolené, je pomerne stručný.

Je menej známou chorobou, ktorou trpí 2 až 3 % populácie. Histamín je úplne prirodzená, v tele sa vyskytujúca molekula, ktorá je dôležitá pre naozaj veľké množstvo telesných funkcií. V imunitnom systéme je dôležitý pri alergických reakciách a pri poranení, v mozgu ovplyvňuje prenos signálov a v žalúdku spúšťa uvoľnenie žalúdočnej kyseliny, dôležitej pre trávenie. Ak ho je veľa - škodí. Zvýšené množstvo histamínu sa môže prejaviť ako alergická vyrážka, v mozgu zase môže spôsobiť útlm prejavujúci sa únavou a v žalúdku zvýšenou produkciou kyseliny, teda pálením záhy a s ním spojenou bolesťou brucha.

Ako to že ho je veľa?

Histamín sa nachádza vo veľkom množstve potravín. Naše telo si však za normálnych podmienok reguluje hladinu histamínu v tele a zabraňuje jeho zvýšeným hladinám pomocou špeciálnych enzýmov, najmä diaminooxidázy (DAO), ktoré ho odbúravajú. Histamínová intolerancia vzniká, keď tieto enzýmy nefungujú správne a hladina histamínu sa tak môže zvyšovať. Dôvodov poruchy ich funkcie môže byť viacero. Problém nastáva, keď telo histamín nedokáže odbúrať a v tele sa hromadí.

Nízko histamínová diéta je náročná na individuálnosť, nielen na druh ale aj na množstvo potravín, ktoré dieťa nemôže jesť. Reakcia pri histamínovej intolerancii nevzniká v dôsledku zjedenia konkrétnej potraviny (ako u alergie), ale v prekročení kritickej hranice hladiny histamínu v organizme.

Základ úspechu? Kvalitná čerstvá strava!

Pri histamínovej intolerancii je základom vyhýbať sa všetkým spracovaným, ohrievaným jedlám, polotovarom, sladkostiam. Základom je konzumovanie čerstvej stravy, keďže množstvo histamínu skladovaním a spracovaním v potravinách narastá. Pri tejto diagnóze je neprijateľné ohrievanie pokrmov.

Vhodné potraviny pri nízkohistamínovej diéte

ZELENINA: čerstvá zelenina (povolené druhy) – šaláty z nich a šťavy, napr. cuketa, mrkva, zeler, cesnak, zemiaky (biele), batáty, karfiol, cuketa, šošovica, brokolica, cvikla, hrach, petržlen.

OVOCIE: hrušky, banány, biele hrozno, melón.

PEČIVO: ryžové, kukuričné, ovsené, z výrobkov napr. čerstvé biele rožky

MLIEKO A MLIEČNE VÝROBKY: (maslo, jogurt, maslo) – iba čerstvé pasterizované, ideálne doma pripravené, syr typu ricotta, cottage

MLIEČNE NÁHRADY: kokosové mlieko

OBILNINY: quinoa, proso, pšeno, kuskus

CESTOVINY: z povolených surovín

MӒSO: hovädzie, teľacie, jahňacie, morčacie, králičie – nemleté, nebalené, nemrazené...

VAJÍČKO: žĺtok (tepelne upravený)

OLEJE: za studena lisované, z povolenej zeleniny, maslo ghee

BYLINKY: bazalka, mäta, pažítka, žerucha

SOĽ: morská, bez jódu

CUKOR: repný, melasa, javorový sirup

MARMELÁDA,DŽEM, SIRUP: iba domáca výroba

 

Nevhodné potraviny pri nízkohistamínovej diéte

ZELENINA: baklažán, špenát, olivy, avokádo, huby, rukola, chren, kapusta, morské rasy, štipľavá paprika, paradajky, kyslá kapusta i uhorky, cibuľa, sója

OVOCIE: žiadne prezreté a sušené ovocie (kvôli možnej prítomnosti kvasiniek), drobné ovocie ako jahody, maliny, ríbezle, egreše; tropické ovocie – pomaranče, mandarínky, ananás, limetka, pomelo, kivi, broskyne, avokádo...

ORECHY A SEMIAČKA KONZERVOVANÉ VÝROBKY: kečup, pretlak, konzervy, horčica, margarín, džem, sirup

OBILIE: jačmeň, klíčky, vločky...

PEKÁRENSKE VÝROBKY: kupované – kvôli prídavkom droždia, umelých sladidiel, príchutí a „E-čiek“

MLIEČNE VÝROBKY – s prídavkom umelých sladidiel, mlieko a výrobky s dlhou trvanlivosťou, smotana, syry (najmä plesňové a dlho zrejúce), kyslomliečne výrobky

MӒSO: mrazené, marinované, údené, vnútornosti, kuracie, bravčové; mäsové výrobky (údeniny, slanina, salámy, klobásy, šunka, párky...)

RYBY, PLODY MORA

VAJÍČKA: najmä bielok

VӒČŠINA KORENÍN, majonézy, želatíny

SLADKOSTI: najmä kvôli prídavným látkam (aditíva) – umelé farbivá, konzervanty, stabilizátory.

Stravovanie dieťaťa s histamínovou diétou v školskej jedálni je asi najväčší kameň úrazu, keďže zoznam potravín, ktoré sú pri tejto diéte povolené, je pomerne stručný. Jedlá musia byť z čo najčerstvejších surovín, tepelne upravované minimálne. Pri príprave jedál nie je možné používať potraviny mrazené, konzervované, kvasené a tie, ktoré rýchlo podliehajú skaze. S dĺžkou skladovania množstvo histamínu v potravinách narastá.

Ak podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom odbore je dieťaťu indikovaná histamínová intolerancia, vyžaduje osobitné stravovanie. Vzhľadom k tomu, že pokrmy pre dieťa nemožno pripraviť vopred a na druhý deň na obed ohriať v školskej jedálni, nie je reálne dieťa s touto diétou stravovať v školskom zariadení. Zákonný zástupca dieťaťa zabezpečí stravovanie dieťaťu individuálne.

Zdroj obrázku: <a href='https://www.freepik.com/photos/girl'>Girl photo created by freepik - www.freepik.com</a>

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
KRR
Rational
VIS
Kema
AG Foods
Robot Coupe
Ailos
Granuldisk
LogIQ
Liebherr
Irinox
Scanbox
Metos
Espik
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Zdravýživka
AŠKOS
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Pomôžeme vám nájsť článok