Histamínová intolerancia

girl-with-rash-suffering-from-pain

Histamínová intolerancia

1771 25 máj 2021

Stravovanie dieťaťa s histamínovou diétou v školskej jedálni je asi najväčší kameň úrazu, keďže zoznam potravín, ktoré sú pri tejto diéte povolené, je pomerne stručný.

Je menej známou chorobou, ktorou trpí 2 až 3 % populácie. Histamín je úplne prirodzená, v tele sa vyskytujúca molekula, ktorá je dôležitá pre naozaj veľké množstvo telesných funkcií. V imunitnom systéme je dôležitý pri alergických reakciách a pri poranení, v mozgu ovplyvňuje prenos signálov a v žalúdku spúšťa uvoľnenie žalúdočnej kyseliny, dôležitej pre trávenie. Ak ho je veľa - škodí. Zvýšené množstvo histamínu sa môže prejaviť ako alergická vyrážka, v mozgu zase môže spôsobiť útlm prejavujúci sa únavou a v žalúdku zvýšenou produkciou kyseliny, teda pálením záhy a s ním spojenou bolesťou brucha.

Ako to že ho je veľa?

Histamín sa nachádza vo veľkom množstve potravín. Naše telo si však za normálnych podmienok reguluje hladinu histamínu v tele a zabraňuje jeho zvýšeným hladinám pomocou špeciálnych enzýmov, najmä diaminooxidázy (DAO), ktoré ho odbúravajú. Histamínová intolerancia vzniká, keď tieto enzýmy nefungujú správne a hladina histamínu sa tak môže zvyšovať. Dôvodov poruchy ich funkcie môže byť viacero. Problém nastáva, keď telo histamín nedokáže odbúrať a v tele sa hromadí.

Nízko histamínová diéta je náročná na individuálnosť, nielen na druh ale aj na množstvo potravín, ktoré dieťa nemôže jesť. Reakcia pri histamínovej intolerancii nevzniká v dôsledku zjedenia konkrétnej potraviny (ako u alergie), ale v prekročení kritickej hranice hladiny histamínu v organizme.

Základ úspechu? Kvalitná čerstvá strava!

Pri histamínovej intolerancii je základom vyhýbať sa všetkým spracovaným, ohrievaným jedlám, polotovarom, sladkostiam. Základom je konzumovanie čerstvej stravy, keďže množstvo histamínu skladovaním a spracovaním v potravinách narastá. Pri tejto diagnóze je neprijateľné ohrievanie pokrmov.

Vhodné potraviny pri nízkohistamínovej diéte

ZELENINA: čerstvá zelenina (povolené druhy) – šaláty z nich a šťavy, napr. cuketa, mrkva, zeler, cesnak, zemiaky (biele), batáty, karfiol, cuketa, šošovica, brokolica, cvikla, hrach, petržlen.

OVOCIE: hrušky, banány, biele hrozno, melón.

PEČIVO: ryžové, kukuričné, ovsené, z výrobkov napr. čerstvé biele rožky

MLIEKO A MLIEČNE VÝROBKY: (maslo, jogurt, maslo) – iba čerstvé pasterizované, ideálne doma pripravené, syr typu ricotta, cottage

MLIEČNE NÁHRADY: kokosové mlieko

OBILNINY: quinoa, proso, pšeno, kuskus

CESTOVINY: z povolených surovín

MӒSO: hovädzie, teľacie, jahňacie, morčacie, králičie – nemleté, nebalené, nemrazené...

VAJÍČKO: žĺtok (tepelne upravený)

OLEJE: za studena lisované, z povolenej zeleniny, maslo ghee

BYLINKY: bazalka, mäta, pažítka, žerucha

SOĽ: morská, bez jódu

CUKOR: repný, melasa, javorový sirup

MARMELÁDA,DŽEM, SIRUP: iba domáca výroba

 

Nevhodné potraviny pri nízkohistamínovej diéte

ZELENINA: baklažán, špenát, olivy, avokádo, huby, rukola, chren, kapusta, morské rasy, štipľavá paprika, paradajky, kyslá kapusta i uhorky, cibuľa, sója

OVOCIE: žiadne prezreté a sušené ovocie (kvôli možnej prítomnosti kvasiniek), drobné ovocie ako jahody, maliny, ríbezle, egreše; tropické ovocie – pomaranče, mandarínky, ananás, limetka, pomelo, kivi, broskyne, avokádo...

ORECHY A SEMIAČKA KONZERVOVANÉ VÝROBKY: kečup, pretlak, konzervy, horčica, margarín, džem, sirup

OBILIE: jačmeň, klíčky, vločky...

PEKÁRENSKE VÝROBKY: kupované – kvôli prídavkom droždia, umelých sladidiel, príchutí a „E-čiek“

MLIEČNE VÝROBKY – s prídavkom umelých sladidiel, mlieko a výrobky s dlhou trvanlivosťou, smotana, syry (najmä plesňové a dlho zrejúce), kyslomliečne výrobky

MӒSO: mrazené, marinované, údené, vnútornosti, kuracie, bravčové; mäsové výrobky (údeniny, slanina, salámy, klobásy, šunka, párky...)

RYBY, PLODY MORA

VAJÍČKA: najmä bielok

VӒČŠINA KORENÍN, majonézy, želatíny

SLADKOSTI: najmä kvôli prídavným látkam (aditíva) – umelé farbivá, konzervanty, stabilizátory.

Stravovanie dieťaťa s histamínovou diétou v školskej jedálni je asi najväčší kameň úrazu, keďže zoznam potravín, ktoré sú pri tejto diéte povolené, je pomerne stručný. Jedlá musia byť z čo najčerstvejších surovín, tepelne upravované minimálne. Pri príprave jedál nie je možné používať potraviny mrazené, konzervované, kvasené a tie, ktoré rýchlo podliehajú skaze. S dĺžkou skladovania množstvo histamínu v potravinách narastá.

Ak podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo lekára so špecializáciou v príslušnom odbore je dieťaťu indikovaná histamínová intolerancia, vyžaduje osobitné stravovanie. Vzhľadom k tomu, že pokrmy pre dieťa nemožno pripraviť vopred a na druhý deň na obed ohriať v školskej jedálni, nie je reálne dieťa s touto diétou stravovať v školskom zariadení. Zákonný zástupca dieťaťa zabezpečí stravovanie dieťaťu individuálne.

Zdroj obrázku: <a href='https://www.freepik.com/photos/girl'>Girl photo created by freepik - www.freepik.com</a>

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok