ŠKOLY NEDOKÁŽU OBSADIŤ VOĽNÉ MIESTA KUCHÁROK, DÔVODOM JE NÍZKY PLAT

DSC_0415

ŠKOLY NEDOKÁŽU OBSADIŤ VOĽNÉ MIESTA KUCHÁROK, DÔVODOM JE NÍZKY PLAT

612
04 sep 2018

Video od RTVS z 26.8.2018 má 59 000 pozretí, 470 zdieľaní a cez 60 komentárov.

RTVS na svojej facebookovej stránke zverejnila tento príspevok s videom:
"O týždeň sa začne nový školský rok a v mnohých školách chýbajú kuchárky aj pomocníčky v kuchyni. Voľné miesta školy nedokážu obsadiť. Ženy o prácu nemajú záujem najmä pre nízky plat. Kým v škole dostanú kuchárky väčšinou minimálnu mzdu, v reštauráciách si zarobia oveľa viac.“

 


Zdroj: RTVS, Rita Fleischmanová, Facebook

Ako je to vo vašich zariadeniach? Máte plný stav a spokojných zamestnancov?

Diskusia (4x)

Andrea napísal/a 29 okt 2019

Váríme pre viac detí,žiadnu novú pracovnú silu sme nedostali,okrem toho nám dve pracovné sily omaródili.Nikto neriešil,že môže nastať aj takáto situácia,takže sa bez nároku na nejaký príplatok naháňame za tie dve prac.sily.Okrem toho varíme aj pre škôlku,ktorá nemá jedáleň.Pozdravujem toho múdreho,ktorý toto vymyslel,behať s tými ťažkými nádobami po triedach v škôlke,mal by si to prísť vyskúšať.

Monika napísal/a 10 máj 2019

Dobrý deň chcem sa opýtať pri akom počte stravnikov v školskom stravovaní ma kuchárka nárok na pomocnú silu...Ďakujem...

veduca99 napísal/a 06 sep 2018

Vystúpenie poslancov smeru na tlačovke pôsobilo ako vysielanie z inej galaxie. My dáme 1,2 €, každé dieťa má nárok, každý rodič môže žiadať od zriaďovateľa.....To je síce pekné ale úplne vytrhnuté z reality. Momentálne na Slovensku chýbajú v školských jedálňach desiatky možno stovky kuchárok a prevádzkových pracovníčok a od januára 2019 ich zoberieme kde ? Ak tí čo riadia náš štát predpokladajú, že sa zvýši počet stravníkov v ZŠ zvýši o približne 135000, kto tieto obedy uvarí ?? Vari si myslia, že za minimálnu mzdu 520€ budú školy obliehať davy prácechtivých kuchárok? Školský zvonček sa opäť rozozvučal ale najvyšší čas aby zazvonil zvonec aj vláde a tá sa zobudila do reality, veď ak by sa naozaj chceli všetky deti stravovať, na prípravu ich obedov bude treba minimálne 1500-1800 kuchárok, to akože mi chce niekto tvrdiť, že ich máme? Tieto pracovníčky, lebo to nie sú len kuchárky ale aj pomocníčky a vedúce nie sú a pochybujem že za 4 mesiace budú. Okrem toho ich treba ich zaplatiť, to znamená že sa význame zvýši koeficient 84,17€ na žiaka školy, pretože vieme že doteraz sa vychádzalo z toho, že sa všetky deti nestravujú? Z akých peňazí sa budú financovať kotle, rúry, konvektomaty, inventár.....? Ako sa zriaďovatelia vysporiadajú s obmedzenými kapacitami, ktoré určili RÚVZ, deti budú losovať o možnosť stravovať sa zadarmo? Je viacero škôl, ktoré vôbec nemajú kuchyňu a jedáleň, tie avizované desiate budú na chodbe pripravovať pani upratovačky? My musíme dodržiavať prísne limity HACCP, tak ak nemajú priestory ako to RUVZ povolí? Ale keďže Slováci sú vynaliezaví možno to bude dobrý biznis, za 1,2€ súkromník dodá rožok so salámou, so syrom ale tých možností je málo aby takéto alternatívne obedy spĺňali podmienky zdravej výživy. V našej školskej jedálni sa stravuje 75% žiakov a ak by sa mali stravovať všetci potrebujem 1 kuchárku, nový kotol, el. rúru, nový inventár... a získať povolenie RÚVZ na rozšírenie kapacity, čo terajšieho stavu nie je možné. Je jednoduché povedať my dáme 1,2€ a s ostatným nech poradí zriaďovateľ. Tak isto očakávame či sa niečo udeje s finančnými pásmami. Tie z roku 2014 nie sú v súlade s terajšími cenami. Varíme aj pre škôlku a tam som pravidelne prevárala na desiatach a olovrantoch. Za obdobie od januára do júna to bolo -0,016 EUR na jedno jedlo, teraz v septembri je to -0,07 EUR. Je to spôsobené cenou masla, mlieka a čo je paradox na toto ročné obdobie aj cenou zeleniny. Prechod do vyššieho pásma tento problém nerieši, pretože obedy vychádzajú veľmi dobre. Táto situácia nás oberá o financie, ktoré by sme mohli využiť na zvýšenie ponuky ovocia pre všetky deti.

Vedúca ŠJ napísal/a 04 sep 2018

Nemám kuchárky už teraz a ako ich zoženiem, keď od januára mi pribudne viac ako 200 žiakov? Ako si máme vynútiť pracovné sily, invenár, technologické zariadenia a prerobenie elektriky? To čo je za odpoveď: "My zriaďovateľom, teda mestám, obciam a cirkvám, poskytneme 1,20 eura na jedného žiaka. Tým sa naša povinnosť končí," vysvetlil. Ako doplnil Richter, v prípade, že školy nie sú vybavené kuchyňou, budú pre žiakov financované desiate. To máme zrušiť obedy a vydávať miesto nich len DESIATU?!

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok