Obedy zadarmo - keď to začalo fungovať, je koniec?

škôlkári s príbormi shutterstock_141106657

Obedy zadarmo - keď to začalo fungovať, je koniec?

10370
21 júl 2020

Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo.

Ako to bude?

Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov stravujúcich sa v školských jedálňach, ktorú minulý rok vo veľkom schválila bývalá vláda, končí. Takzvané obedy zadarmo sa majú zrušiť od januára budúceho roka.

Nahradí ich dvojnásobný daňový bonus pre deti do 15 rokov zo sociálneho balíka, ktorý predstavila nová vláda. Rodina takto ročne ušetrí vyše päťsto eur na jedno dieťa. Nárok na daňový bonus majú len pracujúci rodičia.

Názory na zrušenie dotácie sa rôznia.

Mnohé obce a mestá dali na vybudovanie a rekonštrukcie jedální, nákupy nových zariadení a prijatie ďalších zamestnancov státisíce eur. Ak sa zníži počet stravujúcich sa detí, peniaze minuli zbytočne. Školské jedálne sa museli vysporiadať so zložitou evidenciou detí prítomných na vyučovaní, a keď to konečne začalo fungovať, je koniec.

Vedúce školských jedální sa vrátia k náročnému výberu poplatkov za stravovanie a k získavaniu potvrdení od rodičov detí v hmotnej núdzi, na ktoré bude štát naďalej poskytovať dotáciu na obedy ZADARMO.

Aký je Váš názor? Napíšte nám do diskusie.

 

Diskusia (12x)

Dada napísal/a 14 okt 2020

Dobrý deň, zaujíma ma otázka obedy zadarmo končia...Je to už asi rozhodnuté,ale neviem a nikde dočítať, kde je to schválené, lebo treba vydať nové VZN , v ktorom budú schválené zmeny v stravovaní. Už je október a VZN sa neschváli za týždeň. Prosím Vás o usmernenie, čo treba v tomto prípade urobiť. To nieje len uviesť na stránke školy, že obedy zadarmo končia...

napísal/a 19 okt 2020

Odpoveď Jedalne.sk

Otázka skončenia „obedov zadarmo“ je k dnešnému dňu stále otvorená. Zatiaľ žiaden pripravovaný  legislatívny predpis neupravuje ich zrušenie.  
 

Katarína Kováčová napísal/a 18 aug 2020

My sme za obdobie "obedov zadarmo" platili viac, ako predtým. Bola to len slovná hračka podľa mňa.

Alena napísal/a 16 aug 2020

Som proti tomu aby sa rusily obedy zadarmo kolko usilia vsetko stalo a teraz ked to funguje sa to rusi? Cele zle ! Pre slabsie a viac detne rodinny je to nesmierna pomoc zase nasa vlada zraza ludi na kolena !!!!

Iveta - vedúca ŠJ napísal/a 20 júl 2020

Pripájam sa a súhlasím s vyjadrením p.vedúcej.Je to úplny nezmysel rušiť obedy zadarmo.Zamyslel sa vôbec niekto nad deťmi zo sociálne slabších rodín,že ten obed je možno jediné teplé jedlo,ktoré to dieťa v ten deň dostane?Pravdepodobne tí čo to navrhli,nevedia koľko úsilia,financií všetko stálo,aby sa obedy zadarmo uskutočnili.Robili sa prístavby pre zväčšenie kuchýň,vybavenie potrebným kuchynským zariadením,prijatie personálu... Zrušením obedov zadarmo sa znížia stavy stravujúcich sa detí,čo to pre nás znamená, nižší počet obedov = prepúšťanie personálu kuchyne = zvýšenie nezamestatnosti.Verím tomu,že zdravý rozum predsa len zvíťazí.

Jedálnička napísal/a 16 júl 2020

Obedy zadarmo končia. Nahradí ich daňový bonus na dieťa.

Gogo napísal/a 16 júl 2020

A keď som v penzii od čoho si odpočítam daňový bonus?

Lenka napísal/a 16 júl 2020

A zamyslel sa niekto nad tým, že nie všetci rodičia majú nárok na daňový bonus? Čo matka 3 detí, samoživiteľka, ktorá opatruje člena svojej rodiny cez UP? Dostáva cca 430 eur mesačne, ale opatrovateľský príspevok nie je zdaniteľný príjem, takže sa ani nepodáva daňové priznanie. Takže nielenže zarobí smiešnu sumu, nemá nárok na PN, podporu v nezamestnanosti, ešte nemá nárok ani na daňový bonus na deti, ale platiť si bude obedy v plnej výške za 3 deti, smutná politika, čo dodať. Nuž ale opatrovanie chorého člena rodiny asi nie je práca podľa vlády.

napísal/a 23 sep 2020

Odpoveď Jedalne.sk

Obedy "zadarmo" sú zatiaľ stále v platnosti. Podľa získaných informácií v súčasnosti prebiehajú rokovania za zachovanie dotácie na podporu stravovacích návykov. Na rozhodnutie vlády si budeme musieť počkať. 

Anna Pavličková napísal/a 23 jún 2020

Súhlasím s vyjadrením ved. ŠJ. Článok vystihuje presne aktuálne problémy.

Ľubomíra Slobodová napísal/a 23 jún 2020

Súhlasím s vyjadrením, som za obedy zadarmo.

Marta- vedúca napísal/a 19 jún 2020

Súhlasím s p. vedúcou z Teplého Vrchu, okres Rim. Sobota. Poznám tú situáciu nie len u tejto vedúcej, ale je to i v iných školách tak. Hlavne na južnom Slovensku . Myslím si, že tak isto sa s týmto problémom potýka aj východ. Pani vedúca vystihla všetko. Ak rodičia týchto detí dostanú ,,do ruky,, peniaze k obedom. Dovolím si povedať z praxe, že len 10- 20% z týchto terajších stravníkov budú chodiť na obedy. Teraz bola zastravovanosť týchto žiakov až na 90%. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum a politici sa na to pozrú aj s inej strany.

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok