Nové finančné pásma pre školské stravovanie ....... v nedohľadne

mzda

Nové finančné pásma pre školské stravovanie ....... v nedohľadne

1260
28 feb 2022

Pýtame sa, ako dodržať všetky ustanovenia, ktoré sú ustanovené v legislatívnych prepisoch platných pre školské stravovanie, pri súčasných finančných pásmach vydaných MŠVVaŠ SR?

„Základnou úlohou školského stravovania je zabezpečiť systém plnohodnotnej výživy podľa odporúčaných výživových dávok pre jednotlivé kategórie stravníkov a uskutočňovať výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín v zmysle zásad správnej výrobnej praxe, používať potravinové komodity najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu a uprednostňovať regionálnych výrobcov potravín.“

Citujeme z Aplikácie princípov pre Materiálno-spotrebné normy a receptúry, revidovanej v roku 2021.

„Zariadenie školského stravovania poskytuje stravovanie podľa finančných podmienok vo výške nákladov na nákup potravín podľa jednotlivých finančných pásiem vydaných MŠVVaŠ.“

Stanovenie výšky finančného pásma na nákup potravín pre školskú jedáleň by malo zodpovedať priemerným cenovým reláciám základných potravinových komodít v danom regióne a jeho čerpanie by malo byť v priebehu školského roka vyrovnané tak, aby finančný limit na konci mesiaca nebol nižší, ale ani neprevýšil 20% jednodňového finančného limitu na nákup potravín ( cca 0,20€ na jedného stravníka).

Pri príprave a poskytovaní stravovania v zariadení školského stravovania je nevyhnutné dodržiavať Zásady na zostavovanie jedálnych lístkov a výživová hodnota pripravovaných a podávaných pokrmov musí vychádzať z obsahu výživových faktorov podľa odporúčaných výživových dávok (OVD).

Pýtame sa, ako dodržať všetky tieto ustanovenia, ktoré sú uvedené a mimochodom aj ustanovené v legislatívnych prepisoch platných pre školské stravovanie, pri súčasných finančných pásmach vydaných MŠVVaŠ SR?

Zariadenia školského stravovania už koncom minulého roka avizovali potrebu zvýšiť finančné pásma na nákup potravín, z dôvodu výrazného nárastu cien jednotlivých potravinových komodít. Očakávala sa úprava finančných pásiem spolu s vydaním revidovaných MSN, ktoré kladú dôraz na kvalitu nakupovaných potravín, navýšenie podávania čerstvej zeleniny a ovocia od regionálnych dodávateľov

Dnes už vieme, že neustálym rastom cien potravín, nie je možné pri týchto finančných pásmach dodržať zostavu jedálnych lístkov, čo má dopad na dodržiavanie OVD, nie je možné dosiahnuť vyrovnané čerpanie finančného limitu, je nemožné nakúpiť kvalitné potraviny za nízku cenu.

Uvádzame prepočet nákladov na nákup potravín pri príprave doplnkového jedla na desiatu pre dieťa materskej školy (bez ovocia a zeleninovej oblohy):

2.036 - Nátierka sardinková s dijonskou horčicou, Chlieb pšenično-ražný, Ovocný čaj s medom

Zo získaných informácií od zariadení školského stravovania, ktoré využívajú už 3. finančné pásmo vieme, že je problém udržať vyrovnané čerpanie finančných limitov už aj v dňoch keď sa pripravuje bezmäsitý pokrm.

Ako ďalej?

Podľa vyjadrení Slovenských potravinárov združených v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) sú pre rastúce ceny vstupov nútení zvýšiť ceny svojich produktov o desať až dvadsať percent. Zásadné zvýšenie cien vstupov ohlásili aj hydinári, cukrovarníci, pekárenský priemysel či mliekarenský sektor. Problémy s rastom cien vstupov má tiež mlynský priemysel, výrobcovia olejov či konzervárne. Vysoké ceny potravín nás budú trápiť zrejme počas celého 1. polroka 2022, v druhom polroku by sa situácia mohla upokojiť a tempo rastu cien potravín by sa mohlo zmierniť.

Cieľom poslednej revízie MSN bolo:

  • zabezpečiť stravníkom energeticky a nutrične vyvážené pokrmy a nápoje predovšetkým bez pridaného cukru
  • používať aj celozrnné výrobky a pečivo z celozrnnej múky,
  • zvýšiť používané množstvo kvalitnej, čerstvej, sezónnej zeleniny a ovocia od regionálnych výrobcov a pestovateľov,
  • preferovať nákup tovaru od regionálnych výrobcov a výrobcov so zvýšenou úrovňou kontroly kvality alebo udelenou značkou kvality SK.

Bez nových finančných pásiem to nepôjde.

Ministerstvo školstva plánuje upraviť finančné limity, resp. pridať ďalšie dve finančné pásma od 1. septembra 2022, čo už vopred vieme, že to nebude stačiť.

Je na Vás, na vedúcich zamestnancoch zariadení školského stravovania, aby ste sa dožadovali zvýšenia finančných pásiem a to prostredníctvom metodikov školského stravovania v príslušných regionálnych úradoch školskej správy, ktorí môžu tlmočiť vaše požiadavky na ministerstve školstva.

Diskusia (2x)

Daniel napísal/a 05 sep 2022

Prosim vas ako riesite financovanie stravneho kazdym dnom aj ked sme dali 3 pasmo MŠ aj ZŠ 1stupen tak idem do minusu kazdym dnom? momentalne mam prevarene 200eur ku koncu jula a v september pocitam ze prevarim dalsich 200-300eur to uz budem minus 500EUR a takto to pojde dalej a dalej a ked aj schvalia 5.financne pasmo musim cakat 30dni kym sa schvali v obci VZN. mozem ako veduci so zriadovatelom/obec/ si nahodit cenu napr o 0,50EUR vacsiu ako je 3 financne pasmo?ved to takto dalej nemoze predsa ist?Vsetko zdrazelo a pocitam ze este bude horsie.Ved to kym vyrovnam ucet tak skonci aj skolsky rok?to uz fakt sa nato vytoto na ministerstve skolstva...........

Jedálne.sk napísal/a 12 sep 2022

Ministerstvo školstva už na začiatku januára 2022 dostalo prvé podnety o pripravovanom zdražovaní potravín. Spracované nové finančné pásma, ktoré boli predložené na schválenie, sú do dnešného dňa ( s poľutovaním) " v riešení".

K dnešnému dňu nám nebolo poskytnuté oficiálne stanovisko k vydaniu nových finančných pásiem.

Momentálne personálne zmeny na postoch ministerstva celý proces vydania nových finančných pásiem na stravovanie neurýchlia, ale predpokladáme, že aspoň naštartujú.

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Thuries Academy
Granuldisk
LogIQ
Gastro Mach
Scanbox
Metos
Espik
Bidfood
Kema
Lawex
Gastma
Gastrolux
Rubbermade
Pomôžeme vám nájsť článok