Vlastná školská záhradka

high-angle-kids-getting-ready-plant-clover

Vlastná školská záhradka

372 06 aug 2023

Ak by ste mali čarovnú paličku a dokázali si ňou vytvoriť presné takú jedáleň, o akej snívate, aká by bola?

V mojej predstave ideálnej jedálne by boli šťastní a spokojní zamestnanci, ktorí by jedlá pripravovali s radosťou, boli by v nej šťastní a spokojní stravníci, pred obedom plné a po obede prázdne taniere, vlastné zdroje surovín, vlastnoručná príprava jedál bez polotovarov, farebné ovocie a zelenina z vlastnej záhrady. Romantická predstava, viem a veľmi vzdialená od dnešnej reality, aj to viem, no jeden z týchto bodov predsa len nie je až tak vzdialený reálnemu uskutočneniu a tým je vlastná školská, alebo škôlkarská záhrada.

Častokrát sa stretávam s tým, že rodičia, ale aj zamestnanci jedálni sa sťažujú na stravovacie návyky detí. Odmietajú najmä ovocie a zeleninu, čo je skutočne škoda a namiesto toho si radšej dajú sladkosti, alebo chrumky. Jednou z veľmi zaujímavých ciest, ktorou možno priblížiť deťom a asi najmä tým, ktoré žijú v meste pestovanie ovocia, zeleniny, byliniek, ako aj poukázať na dôležitosť pestrosti záhradného života, ktoré sa potom dostáva na jedálenský stôl je vytvorenie vlastnej záhradky v priestoroch školy, prípadne škôlky. Pre účely vytvorenia takejto školskej záhradky je dnes možné dostať aj dotácie a podporu. Minule som pri prechádzke objavila naozaj veľmi pekne upravenú záhradu jednej košickej základnej školy. Vonkajšie steny pomaľované ako listy herbára, levanduľa, lúčne kvety, veľký orech, egreše, ríbezle, maliny, vyvýšené záhony, kde sú zasadené paradajky, paprika, fazuľa, pestré kvety, sad z medonosných rastlín, stromov a kríkov a k tomu drevený altánok, kde sa dá posedieť vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru. Rastliny sú tu vysadené tak, aby nielen skrášľovali, ale aj aby pomáhali. Slúžia totiž aj ako vzdelávací prvok pre deti a v neposlednom rade sú pomocníkom pre klímu. Tento typ záhrady sa nazýva aj klimatickou záhradou a jej cieľom je okrem iného aj zmierňovať vysoké klimatické výkyvy teplôt a podporovať zadržiavanie dažďovej vody.

Jedlá záhrada, ako súčasť klimatickej záhrady napomáha deťom spoznávať cyklus života ovocia a zeleniny a pri správnej edukácii napomáha taktiež deťom porozumieť dôležitosti vážiť si potraviny. V tejto košickej škole sa podarilo žiakom a učiteľom vybudovať krásnu a pestrú záhradu za pomoci rodičov a s finančnou podporou mesta Košice. Záhrada, na ktorej spoločne pracujú deti, rodičia, učitelia, slúži nielen ako oddychové miesto, ale aj ako vonkajšia učebňa počas letných dní. Je taktiež dôležitým prvkom pestrosti prírody, ktorá je uprostred betónového sídliska určite veľmi zaujímavým a dôležitým prvkom a mohla by byť prirodzenou súčasťou každej školy, alebo škôlky.

Ak vás takáto záhrada inšpirovala, môžete sa pokúsiť zrealizovať podobný projekt aj vo vašej školskej záhrade, prípadne nám môžete poslať fotky vašich záhradných kreácií.

Júlia Székely

Zdroj titulního obrázku: Image by <a href="https://www.freepik.com/free-photo/high-angle-kids-getting-ready-plant-clover_5105790.htm#query=school%20garden&position=43&from_view=search&track=ais">Freepik</a>

 

 

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok