SVETOVÝ DEŇ MLIEKA V ŠKOLÁCH

Kravky

SVETOVÝ DEŇ MLIEKA V ŠKOLÁCH

1311
25 sep 2018

Pozrite si cenami ovenčený dokumentárny film „Aká je pravda o mlieku?“ 

Dnes slávime Svetový deň mlieka v školách. Jeho cieľom je upozorniť na význam a pozitíva mliečneho programu a dôležitosť  konzumácie mliečnych výrobkov deťmi. Podporovať zdravé stravovacie návyky detí a zvýšenie povedomia o dôležitosti správnej výživy. Na slovenskej ale aj na svetovej úrovni.

Zapájajú a prezentujú sa samotné školy formou rôznych hravých, tvorivých a vzdelávacích aktivít. Najväčší dôraz mu venujú  školské jedálne, ktoré v tomto období vytvárajú zaujímavé a originálne prezentácie. Čo ste si vy pripravili pre vašich stravníkov vo vašom zariadení?

Svetový deň mlieka v školách zaviedla v roku 2000 Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). V súčasnosti Európska komisia významne podporuje konzumáciu mlieka svojím programom Školské mlieko. Vyčlenila naň viac ako 100 mil. eur. Program distribúcie mlieka v školách súvisí so základným cieľom Európskej únie vytvoriť zdravšiu a telesne zdatnejšiu Európu.

Program mlieka v školách zaviedli viaceré krajiny po druhej svetovej vojne. Bolo potrebné podporiť výživu obyvateľstva aj zlepšiť rozvoj priemyslu súvisiaci s výrobou mlieka a mliečnych výrobkov. Nasledoval sa príklad Francúzska, v ktorom "pohár mlieka v škole" presadil politik Pierre Mendes France v roku 1954.


Od roku 1976 sa zaviedla a podporovala distribúcia mlieka v školách z výživových, pedagogických a ekonomických dôvodov. Európsky program distribúcie mlieka s názvom "Mlieko v školách" fungoval od roku 1994 až 2001. Od roku 2007 sa opäť začal reformovať program mliečnych desiat s cieľom podporiť konzumáciu nielen mlieka, ale aj  jogurtov, syrov a ďalších mliečnych výrobkov.

Lekári a špecialisti na výživu zdôrazňujú, že mlieko obsahuje výživné a stavebné látky nevyhnutné pre stavbu tela a rast v detskom veku.

My chceme upriamiť vašu pozornosť na Dokumentárny film „Aká je pravda o mlieku?“ , ktorý získal v súťaži exponátov na Medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex 2016 v Nitre titul Zlatý kosák a Cenu zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR na festivale Agrofilm 2016.

SPUSTIŤ VIDEO

 Dokument je rozdelený do 6 krátkych a zaujímavých tématických videí:
1) Trpia kravy kvôli mlieku?
Aby sme vyvrátili niektoré populárne mýty o mlieku, pripravili sme pre vás dokument, v ktorom navštevujeme slovenské družstvá a farmy. Hľadáme odpovede na tie najdôležitejšie otázky. Pozrite si prvý diel - v ňom sa dozviete, či kravy kvôli mlieku naozaj trpia.

2) Dostane sa ku mne závadné mlieko?
Môže sa k vám dostať závadné mlieko? V Kočíne zisťujeme, ako vyzerá starostlivosť o slovenské mlieko. Čo čaká kravy, ktoré ochorejú? Aké sú bezpečnostné postupy? Naozaj existuje garancia, že mlieko je nezávadné? Druhý diel vám porozpráva o tom, prečo sa na slovenské mlieko môžete spoľahnúť.

3) Zničí sa mlieko v mliekarni?
Má pravdu falošný Milan Lasica, ktorý tvrdí, že kvalita mlieka sa zhoršila? Navštívili sme mliekareň v Sabinove a študovali výrobný proces. Viete, prečo mlieko dnes vydrží dlhšie? Je chémia, ktorá to spôsobuje, skutočne chémiou? V treťom diely zistíte, prečo je dnes mlieko omnoho kvalitnejšie.

4) Robia sa mliečne výrobky z umelín?
Sú mliečne výrobky naozaj len koktejlom chemikálií? Sme na Liptove, kde sledujeme, čo všetko sa do nich pridáva. Prečo v nich nájdeme chlorid sodný? Koľko ho je? A prečo je to lepšie, ako keď ich pripravuje bača? Pozrite si štvrtý diel a zistíte, ako sa staráme o to, aby slovenské mliečne výrobky boli nielen zárukou kvality, ale aj zdravia.

5) Aké sú zdravotné účinky mlieka?
Klamú nám, ak nám celý život hovoria, že je mlieko zdravé? Aby sme našli odpoveď, navštívili sme skutočných odborníkov. Je mlieko vhodné aj pre dospelých? A je vôbec vhodné pre deti? Obsahuje predsa tuky! Piaty diel nášho seriálu vám vysvetlí, aké negatívne účinky mlieka môžete očakávať.

6) Aké mlieko mám vôbec piť?
Vrátili sme sa do mliekarne v Sabinove, aby sme si zhrnuli základné fakty o mlieku, jeho výrobe, zložení a účinkoch. Aký je rozdiel medzi pasterizovaným a nepasterizovaným mliekom? Dokážeme ich rozlíšiť? A aký druh mlieka je vhodný v ktorom veku? Posledný diel nášho seriálu je plný praktických odporúčaní.

ZDROJ: http://www.slovenskemlieko.sk/dokumentarny-film-aka-je-pravda-o-mlieku

PODEĽTE SA S NAMI O SVOJE SKÚSENOSTI S MLIEKOM A MLIEČNYMI VÝROBKAMI.

Diskusia (1x)

vedúca ŠJ napísal/a 28 sep 2018

Ďakujem za info o dokumente. Je stále viac rodičov, čo nadáva, že podávame mlieko a mliečné výrobky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Samozrejme, že keď im vysvetľujem, že to, čo je na internete - nemusí byť vždy pravda - tak oponujú, že nie som odborník a mala by som si prečítať na internete, čo píšu "odborníci". Konečne mám informáciu, kde si môžu pozrieť: "Aká je pravda o mlieku" Ešte raz veľmi pekne ďakujem za info :)

Pridať komentár k článku

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Thuries Academy
Granuldisk
LogIQ
Gastro Mach
Scanbox
Metos
Espik
Bidfood
Kema
Lawex
Gastma
Gastrolux
Rubbermade
Pomôžeme vám nájsť článok