Prídavok k obedu sa už nemusí kotúľať pred školou

pile-fresh-fruits

Prídavok k obedu sa už nemusí kotúľať pred školou

456 25 jan 2024

Trápi aj vás pred školou pohádzané ovocie, ktoré deti dostávajú k obedu? V košickej základnej škole Ľudovíta Fullu je tento problém vyriešený. Ako a kto za týmto celým stojí sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. Poďte sa pozrieť na to, čo je to FoodBox, ako to vyzerá, keď žiaci, učitelia a jedáleň spolupracujú a pokojne sa aj inšpirujte.

Ako u vás vznikol kútik, kam deti môžu odkladať prídavok k obedu, ktorý nezjedia? Kto je autorom tohto nápadu?

S nápadom prišla žiačka siedmeho ročníka Linda, ktorá si FoodBox vložila ako bod svojho volebného programu. Reflektovala situáciu, ktorá sa azda vyskytuje v každej škole, a chcela ju zmeniť. Keď vyhrala voľby predsedníčky žiackeho školského parlamentu, pustila sa so svojím tímom do práce.

 

Aká bola prvotná reakcia zo strany školy, keď prišla žiačka s takýmto nápadom?

Reakcia bola veľmi ústretová a pozitívna. Úmysel FoodBoxu bol komunikovaný veľmi jasne, efektívne. Linda jasne pomenovala ciele, ktoré boli realistické a empatické voči druhým. Na jednej strane odkladací box učí uvažovať o zaobchádzaní s potravinami, s jedlom, ktoré dostaneme, na druhej strane motivuje žiakov správať sa zodpovedne a láskavo. Keď danú potravinu nechcem, dokážem sa s ňou podeliť a mať rovnakú radosť, ako by som ju skonzumoval/-a ja osobne. Zároveň sa neobviňujeme. Je každého osobná vec, prečo dané ovocie alebo prílohu nechce. Môže mať v daný deň tráviace ťažkosti, alebo si jednoducho neprosí, lebo už napríklad to dané ovocie mal na desiatu. A tak sa podelí a možno poteší iného, čo je oveľa lepšie ako by potravina skončila v koši alebo pohodená na zemi. V tomto duchu prebehli stretnutia a rozhovory žiakov s vedúcou školskej jedálne a s vedením školy. Všetci Linde podali pomocnú ruku a jej nápad podporili. Samozrejme, samotná realizácia a komunikácia so žiakmi školy bola už na žiackom školskom parlamente. Zároveň sa dolaďovali pravidlá.

 

Je skvelé, že o dianie v škole sa zaujímajú aj samotní žiaci a že sú aj aktívni pri navrhovaní nových riešení. Ste otvorení rôznym takýmto „zlepšovákom“ zo strany žiakov, ktoré dokážete reálne uviesť do praxe?

Áno, vítame všetky nápady a riešenia, ktoré prispievajú k pozitívnej klíme školy, podporujú ekologické riešenia a podieľajú sa na tom, aby sa žiaci cítili v škole príjemne. Teraz sa napríklad žiacky školský parlament púšťa do revitalizácie a budovania ďalších oddychových zón na chodbách školy.

 

 

Aký je ohlas na tento konkrétny projekt zo strany žiakov a rodičov?

Veľmi príjemný, motivujúci, čo je dôležité nielen pre predsedníčku, ale i všetkých zainteresovaných, pretože ich to povzbudzuje podieľať sa na živote školy a vymýšľať a hľadať ďalšie riešenia a nápady. Na sociálnych sieťach sme obdržali veľa uznania a pochvál od našich rodičov, žiakov ale aj širokej verejnosti. Potešil aj veľký záujem médií. Sme radi, ak povzbudíme k tomuto alebo podobnému kroku aj iné školy.

 

Sú dni, kedy je krabica na odkladanie plnšia a kedy je prázdnejšia?

Samozrejme, za ten čas už máme vysledované, kedy odkladací box naozaj zíva prázdnotou. Napríklad krabičkové džúsy sa v ňom len málokedy ocitne :)

 

Čo všetko je možné do krabice uložiť? Patria tam napríklad aj mliečne výrobky?

Do odkladacích boxov môžu žiaci vkladať ovocia, krabičkové džúsy, jogurty, balené sladkosti. Všetko, čo vo FoodBoxe po ukončení stravovania ostane, žiaci z parlamentu odnesú a rozdajú napríklad v družine. Teda všetky odložené potraviny sú spotrebované ešte v daný deň. Ešte sa nám nestalo, aby sme mali problém FoodBox vyprázdniť.

 

Môže si z krabice vybrať hociktorý žiak, alebo to musí byť len niekto, kto sa stravuje v školskej jedálni?

Odkladací box slúži pre stravníkov, a tak bol aj uchopený. Zatiaľ sa nám nestalo, že niekto by vošiel do jedálne iba s účelom zobrať si z FoodBoxu. Pravidlá sú nastavené jasne.

 

Stane sa, že si z krabice vyberie niekedy aj hladný učiteľ? 😊

FoodBox slúži pre všetkých stravníkov, ale prioritne je to úžasné učenie sa v praxi, ako malými krokmi dosiahnuť šetrenie potravinami a empatické správanie sa. Takto to cíti celá škola, aj učitelia, preto nemáme v záujme obohacovať sa. Skôr do odkladacích boxov niečo uložím ako zoberiem. Ja som tak už urobila niekoľkokrát s dobrým pocitom.

 

Mávala vaša škola predtým problém s prídavkom k obedu v zmysle, že by sa vám pred školou kotúľali jablká alebo jogurty?

Myslím, že s týmto problémom zápasí každá škola. Keď idem z práce domov okolo škôl na sídlisku, kde bývam, presne viem, čo mali na obed. A je mi z tohto správania sa smutno.

 

Ako je to dnes? Zlepšila sa táto situácia?

Môžeme povedať, že áno. Možno sme boli viac skeptickí ako bolo treba, no nakoniec nás tento malý ústretový krok veľmi prekvapil. Dnes je FoodBox alebo teda odkladací box úplne prirodzenou súčasťou našej školy a jedálne. Samozrejme, treba sa oň starať a vymýšľame aj nad vylepšeniami, ale krásne funguje.

 

Za odpovede ďakujeme pani učiteľke Alene Rapčan Štrompovej, Linde gratulujeme a školskej jedálni prajeme veľa chutne navarených obedov. Ak vás článok oslovil, môžete problém nechcenej prílohy k obedu vyriešiť podobným spôsobom. Prajeme veľa tvorivosti.

 

Zdroj obrázku: <a href="https://www.freepik.com/free-photo/pile-fresh-fruits_6948478.htm#query=fruits&position=17&from_view=search&track=sph&uuid=afccb9d7-69d5-4dc8-a04a-7f7c81b018b4">Image by Racool_studio</a> on Freepik

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok