Olovrant, ktorý poteší nielen deti

little-school-girls-sitting-bench-school-yard-eating-from-lunch-boxes

Olovrant, ktorý poteší nielen deti

423 09 máj 2023

Milé jedálne,
viete, že svojimi výtvormi v kuchyni dokážete potešiť nielen deti, ale ešte aj dospelých, ktorí z čias škôlky a školy už dávno vyrástli? Áno, skutočne sa to stáva.
Ako?

V škôlke, ktorú navštevuje moja dcéra zaviedli teraz podávanie olovrantu aj deťom, ktoré v škôlke netrávia poobedie. Deti teda pri odchode domov dostanú zabalený olovrant a keď som toto prekvapenie zistila, okamžite mi zasvietili oči a zacítila som na jazyku chuť dobre známych výborných škôlkarských nátierok. Aj keď od niektorých rodičov počujem, že nátierky sú niečo, čo by z jedálnička vyškrtli, ja v týchto malých zázrakoch natretých na chlieb nevidím nič negatívne, priam naopak.

Okamžite, ako som zbadala chlieb zabalený v servítke, moja radosť z tejto nádielky nabrala naozaj spád, ale...rovnako sa potešila aj moja dcéra, ktorá si privlastnila celý olovrant a ja som hľadala zámienky dospelého človeka, ktoré dokážu od dieťaťa vymámiť aspoň kúsok chlebíka potretého nátierkou. Skúšala som najprv teóriu o kráse delenia sa, čo vôbec nezabralo. Skúšala som ponúknuť pomoc, že chlebík podržím, kým sa oblečie (a nenápadne si z neho odštipnem), ale ani táto metóda nebola účinná. Moje dieťa sa držalo svojho vzácneho olovrantu, akoby to bolo prvé a posledné jedlo, ktoré kedy videla. Nakoniec sa mi ale predsa len podarilo vymyslieť niečo, čo mi pomohlo odštipnúť si kúsok z chlebíka. Veľkodušne som sa ponúkla, že kôrku z chleba dám dole, aby bol trošku mäkší. Na moje prekvapenie moja dcéra súhlasila a mne sa podarilo ochutnať výbornú kuraciu pomazánku s vajíčkom a pripomenúť si tak chuť škôlky, poobedného vstávania, keď na malých stolíkoch čakali teplé kakaá a makové rohlíky s maslom, alebo rôzne nátierky na chlebe, so zeleninovou prílohou. „Mňam!“, bolo slovo, ktoré som po prvom súste vyhlásila, ako jednoznačné ohodnotenie kuchárskeho umenia vzťahujúceho sa na olovrantový balíček.

Ďalší deň som naozaj s radosťou čakala, čo dostaneme dnes. Špenátová nátierka Pepek námorník a k tomu nastrúhaná mrkva. „Mňam!“, opäť sme jednoznačne zavelili a ja som tak trošku závidela, že dcéra má na zjedenie oveľa väčší kus, ako ja, kedy sa mi ušiel len malý kúsok kôrky so štipkou zelenej nátierky, na ktorej viselo zopár vláskov oranžovej mrkvy.

Olovrantové balíčky sa u nás stali neoddeliteľnou súčasťou rituálu odchodu zo škôlky a aj keď sú deti čerstvo naobedované, moja dcérka sa stále pýta, kde je jej poobedný chlebík, ktorý musí hneď zjesť a ja chodím pravidelne pozerať, čo dobrého bude našim prekvapením ďalší deň.

Dávate olovrantové balíčky v škôlke deťom, ktoré odchádzajú domov pred poobedným spánkom aj vo vašej škôlke? Ak áno, majte na pamäti, že možno tým nepotešíte len deti, ale aj ich rodičov.

Napíšte nám, ako je to u vás na mail redakcia@jedalne.sk.

 

Júlia Szekely

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/little-school-girls-sitting-bench-school-yard-eating-from-lunch-boxes_17327348.htm#query=SCOOL%20SNACK&position=0&from_view=search&track=ais">Image by pvproductions</a> on Freepik

 

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok