Bojím sa o miesto, ťažko zoženiem inú prácu
Bojím sa o miesto, ťažko zoženiem inú prácu
Je dobré si prácu vážiť. Je dobré ju kvalitne vykonávať, aby sme o ňu neprišli. Je dobré premýšľať a mať pripravené riešenie, čo robiť, keď o prácu prídem.
Čo ale nie je dobré?
Bojím sa o miesto, ťažko zoženiem inú prácu. Toto počúvame pomerne často:
• na riaditeľa tlačiť nemôžem - odpovie mi: "na vaše miesto čaká päť ďalších uchádzačov"
• u nás na dedine iná práca nie je, som rada, že mám aspoň toto
• musím zabezpečiť dospelého syna počas štúdia na vysokej škole, nemôžem mu znížiť vreckové
• celý život robím toto, nič iné neviem
Strach zo straty zamestnania je obzvlášť v čase krízy pochopiteľný.
ALE nie je dobré sa nechať svojim strachom ovplyvniť natoľko, že tomuto strachu podriadim všetko ostatné:
• radšej nebudem od riaditeľa požadovať žiadne peniaze
• všetky nezmyselné nariadenia splním, nebudem sa brániť, nebudem poukazovať na nedostatky
• nebudem žiadať vyššiu mzdu pre seba a svojich podriadených, rovnako nie sú peniaze
• nebudem na seba zbytočne upozorňovať
V čom je problém?
Keď na strach zareagujeme práve takto, tak vlastne robíme všetko pre to, aby sme o tú našu prácu naozaj prišli:
• neusilujeme sa o lepšiu jedáleň
• zamestnávame sa nezmyselnými činnosťami
• hrozí nám odchod najlepších spolupracovníkov
• v očiach nadriadeného sa stávame síce poslušným, ale nie príliš schopným manažérom
Aké je riešenie?
Svoj strach prekonajte tým, že si uvedomíte nepravdivosť všetkých v úvode uvedených nárekov:
Nie je pravda, že na vaše miesto čaká päť ďalších. Vašu jedáleň vediete už niekoľko rokov a mnoho vecí ste dokázali. Aj keby existoval 1-2 záujemcovia o Vašu prácu, vy pred nimi máte veľkú výhodu. Vy tú prácu už máte. Vy poznáte svoju jedáleň a dobre ju vediete. Vy sa nemusíte usilovať o prijatie, ale môžete postupne realizovať zmeny k lepšiemu - a každá taká aj drobná zmena vaše postavenie upevňuje.
A hlavne, nech je váš nadriadený akýkoľvek, žiadny nadriadený si nechce prirábať prácu a podstupovať zbytočné riziká. A zbaviť sa osvedčeného pracovníka a hľadať lepšieho – to naozaj nie je jednoduché ani v čase krízy. Hlavná rada: Naučte sa lepšie komunikovať so svojim nadriadeným, naučte sa lepšie riadiť svoju jedáleň, vyberte si to najdôležitejšie a vašu jedáleň zmeňte. Na strach nebudete mať čas a vaše postavenie sa upevní, vaša spokojnosť sa zvýši. Inšpiráciu, ako na to, môžete získať na Manažérskom školení vedúcich školských jedální.
Nie je pravda, že na dedine iná práca nie je. Vždy je nejaká práca. Keď nie u vás na dedine, tak možno v dedine vedľa. Keď nie vedľa, tak v blízkom meste. Tiež môžete začať s drobným podnikaním - cukráreň, bistro, butik, strihanie susedov, vyšívanie... a mnoho ďalších vecí.
Prestaňte myslieť na stratu zamestnania a začnite myslieť na to, čo viete, na to, čo ste schopní sa naučiť, na to čo vás niekedy bavilo, na vaše nesplnené sny. Tým sa zbavíte strachu a možno sa na tú stratu zamestnania začnete v skryte duše aj tak trochu (treba s obavami) tešiť. Ako si stanoviť svoje ciele a ako zväčšiť šancu na ich uskutočnenie Vás naučíme na Manažérskom školení vedúcich školských jedální.
Nie je pravda, že musíte zachovať životnú úroveň svojich detí. Práve naopak. Najviac svojim deťom prospejete, keď ich zoznámite s ekonomickou situáciou celej rodiny, s rizikom straty zamestnania a zapojíte ich do debaty, ako prípadné neočakávané krízové situácie riešiť, ako sa na ne vopred pripraviť. Možno budete prekvapení, ako reálne sa mladí ľudia dokážu pozrieť pravde do očí a nájsť v prípade nutnosti rozumné riešenie. Všetko je možné a niekedy aj nutné – zníženie vreckového, pravidelné brigády, presťahovanie do menšieho bytu, predaj auta. A najcennejšie na tom je práve poznanie, že každá situácia má riešenie.
Nie je pravda, že nič iné neviete. V školskej jedálni riešite skladovú evidenciu, plánovanie, riadenie zamestnancov, výber peňazí, tvorbu rozpočtu, objednávanie tovaru. To sú činnosti, ktoré potrebujete aj v mnohých ďalších zamestnaniach. Máte aj nejaké koníčky a ste schopní sa niečo naučiť. Len premýšľajte pozitívne – nie čo nejde, čo neviete, ale čo ide, čo viete, čo sa môžete naučiť.
A ešte posledná rada na záver: Zaspomínajte na svojich známych aj neznámych z okolia, ktorí na nejakú dobu prišli o prácu a časom si našli inú. Koľko z nich si polepšilo? Som si istý, že dôjdete k záveru, že väčšina. Je to tak. Zmena zamestnania znamená u väčšiny ľudí pokrok, prechod k lepšiemu. Tak čoho sa báť?
Zdroj obrázku: Image by <a href="https://www.freepik.com/free-photo/desperate-elderly-woman_1995918.htm#query=fear%20oldwomen&position=32&from_view=search&track=ais&uuid=e02f1312-57f1-466d-846c-cfa7824186f1">Freepik</a>