Ako sa s deťmi interaktívne hrať a učiť ich k správnym stravovacím návykom

prava a lava ruka

Ako sa s deťmi interaktívne hrať a učiť ich k správnym stravovacím návykom

355 06 feb 2024

Mama, tato, pedagógovia i vedúce školskej jedálne niečo na zamyslenie…

Ako deti motivovať k zdravému jedlu?

PhDr., Mgr. Petra Vadovičová, PhD., autor a odborný garant projektu Zdravýživka

 

Ak ste sa už stali rodičmi či profesionáli vo svojej oblasti tešte sa z toho.

Život s deťmi prináša množstvo neopakovateľných príhod. Prvý úsmev, prvý stisk ruky, prvé kroky, prvý zub a prvé sústo jedla. Tieto už známe maličkosti sa nám dospelým zdajú ako rutina, avšak pre dieťa je to čosi nové, neprebádané.

Zamyslite sa na nad tým.

Dieťa skúma svet. Úlohou nás, rodičov, odborníkov je umožniť dieťaťu prebádať svoje okolie, vyskúšať nepoznané… Buďte tí, ktorí sú pre dieťa vzorom a oporou!

Ako mama dvoch detí i autorka a odborná garantka projektu Zdravýživka, ktorá od roku 2013 učí deti správnym stravovacím návykom som si uvedomila, že každé dieťa je iné. Každé je jedinečné ale rodičovský prístup a inšpiratívne školské prostredie je veľkým prínosom pre správny vývoj a rozvoj dieťaťa.

Keď som čakala svoje deti, chcela som im dať všetko len to najlepšie. Tehotenské chute nepustili a občas sa v mojom jedálničku vyskytla i čokoláda. Správny pitný režim, čerstvá zelenina a ovocie ako zdroj vitamínov a minerálov, vajcia, syry, mlieko, tvaroh, kyslomliečne výrobky na posilnenie zubov a kostí, mäso obsahujúce významný prvok železo a zinok mi dodávali energiu a silu pre zdravý vývoj môjho ešte nenarodeného človiečika. Primeraná pohybová aktivita ma udržiavala v kondícii až do pôrodu…

Budúci rodičia, odborníci snažte sa žiť zdravo!

Už počas vnútromaternicového vývoja či odbornej praxi sa rozhodnite vštepovať deťom správne stravovacie návyky vďaka nadobudnutej výživovej gramotnosti.

Jednoducho – správne vyvážená pestrá strava dokáže zabezpečiť zdravý štart pre vaše dieťa.

Ako dieťa rastie, nároky na rast a vývin sú vyššie. Prvé príkrmy – zemiak a mrkva… neskôr brokolica – boli a sú pre moje deti vždy zábava. Pri kŕmení sme sa hrali na kúzelníkov, ktorým zrazu brokolica zmizla v ústach: „Čáry-máry fuk a zelený stromček je fuč!“ Počas zimy sme s deťmi jedli aj zasnežené stromčeky– karfioly a akoby sa za nimi v ústach len tak zaprášilo. Už Komenský odporúčal školu hrou.

A tak je to aj s jedlom, ak sa s jedlom nepohráme, nevybudujeme si k nemu vzťah. Pestujme u detí tento zvyk už od malička, aby mali jedlo rady a stali sa z nich zdraví gurmáni. :)

Vďaka tomu vznikla zaujímavá, podnetná, milá a originálna kniha Zdravýživkine dobrodružstva – Ako sa s deťmi interaktívne hrať a učiť ich správnym stravovacím návykom, ktorú potrebujeme do rodín, do škôl... predstavuje výživovo stravovaciu gramotnosť nielen pre deti.

Prečo sa inšpirovať a byť výživovo gramotní sa dozviete TU.

 

10 tipov na začiatok ako na to:

  • Podporujeme svoje dieťa.
  • Preferujeme komunikáciu a trpezlivosť u dieťaťa.
  • Nakupujeme a pripravujeme jedlo tvorivo spolu s deťmi.
  • Píšeme nákupný zoznam na papier alebo do mobilu a pri nákupe vyškrtávame už zakúpenú potravinu. Dieťa sa bude cítiť zodpovedne a vám to uľahčí prácu a čas.
  • Pripravujeme dieťaťu denne jedlo, ktoré obsahuje surovú zeleninu, ovocie, šunku, syr a k tomu je fľaša s vodou. Riadime sa pri príprave jedla individuálnymi požiadavkami na diétu dieťaťa. Vedzte, že výhovorky pri jedle neplatia.
  • Sme príkladom pre dieťa ako aj pre ostatných okolo vás. V prípade potreby konzultácie nám pokojne napíšte email na adresu akonato@zdravyzivka.sk, prípadne oslovte svojho osobného výživového poradcu.
  • Stolujeme spolu s dieťaťom.
  • Máme rovnaké jedlo ako dieťa. Je to pre neho dôležité, že držíme spolu a snažíme sa urobiť pre neho to najlepšie. Prehlbujeme v ňom tak dôveru.
  • Jeme s chuťou v blízkosti dieťaťa.
  • Nezabúdajme na úsmev a dobrú náladu pri spoločnom stravovaní. Ako sa hovorí, láska ide cez žalúdok a výživovo gramotným zdravie praje v prevencii ochorení ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak či výskyt alergii či intolerancii.

 

Pokiaľ by ste u vás chceli privítať Zdravýživku osobne, máme pre vás kupón na 5% zľavu na interaktívne divadielko so Zdravýživkou. Platí až do konca marca.

Programy pre všetky vekové kategórie - viac informácií.
Dopytový formulár tu.

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok