Telefon: +421 918 660 200 | E-mail: info@jedalne.sk

TEPLÝ OBED PRE KAŽDÉ DIEŤA

Pozrite si reportáž Markízy z pondelka 17.9.2018. Stále platí o nás bez nás.

 

Deti obedujúce

Politický komentátor Trendu Marián Leška sa vyjadril: „Je to čiste a iba politický marketing.“ Politici podľa Leška ukazujú ako sa opatrenia robiť nemajú. Nešlo to cez príslušné ministerstvo a chýba mu verejná debata.

Návrh z dielne Smer-SD si vyslúžil kritiku ekonómov aj opozície, ktorá teraz prišla s teplým obedom pre každé dieťa. Teplé obedy pritom sú zakotvené v školskom stravovaní.

Prinášame aj vyjadrenia dvoch poslancov parlamentu:
„Tento návrh nie je realizovateľný v tejto podobe.“ Branislav Gröhling
„Rozprávať sa o stravovaní je určite dobrý nápad, ale nemôžeme to robiť takým spôsobom, že budeme hovoriť iba o plošnej dotácii, že budeme hovoriť iba o definícii, že či to má byť teplé či nie teplé jedlo.“ Martin Poliačik

O obedoch z dielne Smer-SD budú poslanci rokovať v októbri 2018. Navrhovateľ je ochotný si v októbri vypočuť aj návrhy opozície.

Video

čas: 13:10 – 16:01
Zdroj: Televízne noviny, www.videoarchiv.markiza.sk

969   |   18.9.2018
diskusia k článku

Reportáž o obedoch zadarmo

Dominika  |   12.11.2018
Dobrý deň, volám sa Dominika a študujem réžiu dokumentárneho filmu na VŠMÚ v Bratislave. V zimnom semestri som sa rozhodla na jednu z mojich skúšok natočiť reportáž o obedoch zadarmo, pretože si myslím, že je to teraz téma, ktorá sa intenzívne rieši a vytvára mnoho otázok, kritiky ale aj pozitívnych reakcií. Momentálne teda hľadám školu, kde je situácia kritická či už sa to týka priestorov, nedostatku zamestnancov, nedostatku peňazí, … Samozrejme však nechcem, aby to bolo zamerané iba na kritiku a budem sa snažiť zachytiť aj pozitíva. Ak viete o takejto škole alebo ste jedna z týchto škôl a mali by ste záujem vyjadriť svoj názor, či už pozitívny alebo negatívny, budem veľmi rada, ak sa mi ozvete. Budem veľmi vďačná za akúkoľvek pomoc v mojom hľadaní.
Zareagovat na komentář >

Plytvanie jedlom - nevyzdvihnuté obedy

Dodko  |   5.11.2018
Stredná škola u nás má takýto režim, ráno sa zapíšu/objednajú, že prídu v ten deň na obed. Zoznam študentov sa vytlačí dozoru a ten ich púšťa cez prestávku von do jedálne (je v inej budove) Neobjednaných nepúšťajú von. Stáva sa, že študent však nepríde do jedálne aj keď si ráno objednal obed. Niektorí študenti to robia pravidelnejšie (idú asi do parku) a rodič zbytočne platí za obedy.
Zareagovat na komentář >

a prečo nezoberú pôžičku?

Klára  |   27.10.2018
Prečo to neriešia napríklad pôžičkou školy ak nemajú ľudí? veď internet je plný pôžičiek. Ja som len cez vyhľdávač našla asi 30 ako https://www.ammado.sk a iné.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

POESIA21  |   26.10.2018
Cieľom tohto opatrenia je podľa predkladateľov efektívne a účelné vynakladanie finančných prostriedkov štátneho rozpočtu a tiež predchádzanie plytvaniu potravinami a zároveň aj zabezpečenie zodpovedného prístupu rodičov k výchove, výžive a vzdelávaniu svojich detí. ...takto je na stránke nrsr.sk zdôvodnený návrh obedov zdarma. Je sladké byť politikom, keď im všetko veria.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

Veduca ŠJ  |   12.10.2018
Zaujímalo by ma koho zastupuje odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Zastupuje stranu SMER,SD, alebo natešených rodičov? Posledná reakcia na "obedy zadarmo bola" že pozitívne vníma návrh -obedov zadarmo od 1. januára 2019, ale upozorňujú na rizika a vzniknuté problémy. Podľa môjho názoru, ak zastupuje zamestnancov, tak by mal byť proti obedom zadarmo - nakoľko nie sú vyriešené problémy a keď budú vyriešené problémy a rizika, tak by mal potom vítať obedy zadarmo....či????
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

eka  |   10.10.2018
Ako budem vedie či je dieťa v škole, keď ja začínam variť o pol siedmej a deti chodia na vyučovanie na osmu???
Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

Sisa  |   10.10.2018
Skvelá pripomienka. Kto zaplatí rozdiel medzi nahlásenými a skutočne prítomnými deťmi? Vláda nie, ale ani my zamestnanci kuchyne.
Zareagovat na komentář >

obedy akože zadarmo

skoralek  |   10.9.2018
Tak určite nebudú zadarmo koniec koncov ich zaplatíme všetci z našich dani. Je to len kupovanie si voličov, tak ako si kupovali dôchodcov pred štyrmi rokmi, že im pridali dve eura na dôchodkoch, alebo vlaky zadarmo, teraz si chcú kúpiť aj mladé rodiny, že deťom prispejú na obed eurom. Pritom je to blbosť, lebo ten obed už rodičia kúpia, tak či tak. Skôr by sme my rodičia v školách chceli lepšie vybavenie, lepších učiteľov, prečo nemáme učiteľov na informatiku, lebo ich nevieme adekvátne zaplatiť. Prečo rodičia musia kupovať deťom učebnice to nech majú zadarmo nie stravu. A prečo práve obedy nech nezdražievajú potraviny prečo dražejú potraviny To jedno euro žiadnemu rodičovi nepomôže a sociálne slabé rodiny tak či tak dostávajú pre deti obedy zadarmo A tie deti, ktoré nechcú chodiť na obedy aj keď budú zadarmo nebudú chodiť na obedy. To práve naopak deti si povedia, že nepôjdu na obed lebo je aj tak zadarmo tak sa nebudú ani odhlasovať a čo potom s tou stravou čo zostane to budeme len tak plytvať potravinami.
Zareagovat na komentář >

Dobrý deň

Kristína  |   10.9.2018
Áno, zaplatíme ich z našich daní, ale aspoň niečo z toho budeme mať a nielen platiť dane a takmer na nič nárok . Teraz platíme dane a aj obedy, tak prečo už keď máme tak vysokú daň , by sme nemohli aj niečo mať zadarmo? Viete, ktoré deti dostávajú obedy zadarmo? Čo sa myslí na Slovensku slabšou rodinou? Sú to tí, ktorí nemajú žiadny príjem, vtedy majú nárok na rôzne sociálne dávky. Ale čo napríklad rodič s minimálnou mzdou??? Už sa berie ako človek s príjmom a nedostane od štátu nič!
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

harulka  |   10.9.2018
Nedá sa nereagovať.. Nie je to dobrý nápad obedy zadarmo. Nielen že nebudú peniaze na vybavenie prevádzok, na platy pre nových pracovníkov, ale kde budeme brať peniaze na vývoz odpadu. Každý deň xxx litrov odpadu. Padol názor naučiť rodičov aby odhlasovali deti, ale ako?? Teraz neodhlasujú keď platia, nie to ešte potom. Bude im to ešte viacej ľahostajné. Teraz sa zariadenia boria s problémom nájsť kuchárku keď ochorie , alebo odíde., čo potom ????? Prikláňam sa k názoru zvýšiť rodinné prídavky, Myslím si, že by to bolo rozumnejšie. Prípadne učebné pomôcky, pracovné zošity a veci potrebné nech hradí štát. Padlo by to viacej na úrodnú pôdu ako obedy zadarmo. A keď p. Fico povedal A mal povedať aj B, a nie že ostatné ho nezaujíma a práve to by ho malo zaujímať. A ešte, veľa detí v dnešnej dobe majú alergie na potraviny , čo v takomto prípade? Nebudú sa môcť stravovať, nie všade sa dá poskytovať diétne stravovanie. Zbytočne prispeje štát na tie deti, A samosprávy teraz nemajú peniaze na dofinancovanie škôl a čo potom??.
Zareagovat na komentář >

Úplne súhlasím

Viera  |   10.9.2018
Určite je lepšie zvýšiť rodinné prídavky. Strava zadarmo je podľa mňa totálny nezmysel. a nezmyselné vyhadzovanie našich spoločných peňazí. Pádne dôvody prečo nie bezplatnú stravu uviedli ostatní účastníci tejto diskusie . Možno by si kompetentní mali pozornejšie vypočuť názory tých , ktorých sa to týka najviac- zamestnancov v školskom stravovaní
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

Pavol  |   10.9.2018
Túto diskusiu doporučujem prečítať si ľuďom ktorí sa snažia presadiť takýto návrh.
Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

iduca  |   10.9.2018
Nesúhlasím s týmto návrhom. Je to plytvanie s peniazmi nás všetkých. Je to len predvolebná kampaň strany SMER.
Zareagovat na komentář >

Zadarmo?

vedúca  |   7.9.2018
Verím, že túto blbosť neschvália....skrátka je to zlý nápad...
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

lussy  |   7.9.2018
Ja osobne vítam tento spôsob stravovania detí. Už dávno sme počuli ako v niektorých štátoch EÚ je bezplatné stravovanie, tak prečo u nás nie?Treba sa na to postupne pripraviť. Aj starostovia nech sa pohnú, aby už konečne deti prešli na varenú stravu. Zoberú normatív a neriešia ŠJ.
Zareagovat na komentář >

zadarmo?

vedúca  |   7.9.2018
Strava zadarmo je pre totálnu chudobu....prečo treba dávať almužny? Nech prispejú, kde je to treba. Ten návrh je totálny nezmysel...výsmech Slovensku...
Zareagovat na komentář >

Návrh

Edita KN  |   7.9.2018
Obedy zadarmo, jedná sa o peknú myšlienku, ktorá nie je dotiahnutá do konca. Je našou úlohou nie len o komentovať, ale aj dávať návrhy, ako by som to riešila. Odborový zväz v spolupráci AŠKOS už rieši túto situáciu. Školské stravovanie je postavené pred ťažkou úlohou, ktorú budeme musieť zvládnuť. Všetkého nového sa bojíme, bolo to tak ak pri HACCP, riešenie odpadu, verejného obstarávania aj iných úloh. Neriešte prosím čo bude, ale ako to zvládneme, čo spravím preto, aby som si uľahčila robotu. Ak si navzájom nepomôžeme, tak nám nik nepomôže. Preto je tu AŠKOS naša mama, ktorá nám pomáha vždy vyriešiť všetko to zlé čo je okolo nás. Prajem pokojný piatok a pekný víkend.
Zareagovat na komentář >

Návrh

Sisa  |   7.9.2018
Súhlasím s Vašim názorom,že treba hľadať spôsoby ako to zvládnuť, a nie hovoriť o dôvodoch prečo sa to nedá. Faktom však zostáva, že sme absolútne neinformované. Keby to nebolo prezentované v mediách (ako hotová vec), tak netušíme o ničom. Snažím sa celý čas zamýšľať nad praktickou stránkou obedov zadarmo. Réžiu za obedy bude predpokladám aj naďalej platiť rodič (a bude vyššia ako doteraz - zvýšené náklady na mzdy,energie a odpad). Financovanie od štátu bude predpokladám tiež v zálohových platbách vopred, nakoľko zmluvy s dodávateľmi nás zaväzujú uhrádzať faktúry do 14 dní. Harmonogram výdaja stravy sa bude musieť upraviť (15 minút na stravníka je málo). Spôsob vedenia dokumentácie o stravníkoch vrátane vyúčtovania je snáď tiež už premyslený (keďže sa jedná o peniaze štátu, podľa všetkého bude potrebné viesť podrobnú evidenciu). Termín zavedenia obedov zadarmo do praxe je skutočne šibeničný. Nájsť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily netrvá deň, ani týždeň. Kedy bude rozhodnuté o obedoch zadarmo a kedy to dostaneme oficiálne? A ešte jeden detail: nie každý obed stojí 1,20 eur. Verím,že dovarenie s nulovým zostatkom bude potrebné len na konci roka (tak ako doteraz) a nie mesačne. Mám rada svoju prácu, beriem ju ako poslanie a toto je určite výzva.
Zareagovat na komentář >

obedy zdarma

Gabriela  |   7.9.2018
správne si napísala Editka KN, neriešme čo ako , ale ako to zvládneme a tu vidím cestu , niekto nás musí zastupovať a riešiť s nami naše problémy a máme tu ASKOS, len škoda že naše dievčence iba frflú a nič preto neurobia , ešte ani zaregistrovať do ASKOSU sa nevedia. Je to smutné ,kto nás bude zastupovať , až padne ASKOS a problémy ešte len prídu...
Zareagovat na komentář >

Návrh

Vedúca ŠJ  |   7.9.2018
Pani Editka, to, že obedy zadarmo je pekná myšlienka si myslí väčšina ľudí a aj ja. Ale NIE OD JANUÁRA! To je -ako by som mala pozemok a oznámim stavebnej firme, že zajtra tam chcem mať postavený dom, lebo už mám objednaných sťahovákov. Chcete návrhy? 1 .Sociálne balíčky poslať školským jedálňam, aby prerobili kuchyne do stavu, aby sa v nich mohli odstravovať všetky deti. (Ako môže "niekto" povedať, že to zabezpečí zriaďovateľ? -to mestá všetky financie presunú na jedálne a prvý týždeň v januári ich stihnú dať do poriadku?) 2.Nariadiť školám, aby prerobili rozvrh hodín, aby sa stihli deti naobedovať. (Druhý stupeň sa nestravuje preto, lebo keď si vystojí radu a dostane obed, tak zazvoní na hodinu a nestihne ho ani ochutnať.) 3. Zabezpečiť školenia, ako sa budú obedy účtovať. ("niekto" povedal, že sa preplatí obed za 1,2 €, čo je 120€ na rok- neviem o tom že by mal mesiac 12 stravovacích dní. Neviem si ani predstaviť, že platia stravu rodičia a od januára ju bude platiť štát. -vyúčtovanie sa robí na konci školského roka) 4. Zabezpečiť, aby boli také platy, aby mal kto tým deťom navariť. (Ako je možné, že niekoľko rokov, žiadame vyššie platy a konečne budeme mať od januára vyššie o 10%, ale od januára všetko zdražie minimálne o 10%) Všetkého nového sa bojíme? Ako HACCP, odpadu, verejného obstarávania? Editka Vy sa januára nebojíte??? HACCP - sa nedodrží, lebo nie je v čom variť a nemá kto variť. ODPAD - bude niekoľko násobne väčší. VEREJNÉ OBSTARÁVANIE - máte pocit, že dodávatelia sú pripravení od januára dodávať niekoľko-násobne viac potravín? Zabezpečiť obedy zadarmo je krásna myšlienka, ale podľa môjho názoru sa ju na skutočnosť premeniť do januára nedá. Možno to znie pesimisticky, ale rada si tu prečítam návrh, ako sa krásna myšlienka dá zrealizovať do januára na skutočnosť.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

eka  |   7.9.2018
Ja vítam túto myšlienku, áno všetko sa pomaly utrasie a my nabehneme presne tak ako vždy keď si navzájom pomôžeme, ale ja sa pýtam, pomôže nám AŠKOS aj pri hľadaní síl do kuchýň??? To je ten najväčší problém. Nemá kto variť a to je smutné.
Zareagovat na komentář >

Stravovanie zadarmo

Vedúca ŠJ  |   3.9.2018
Podľa mňa je to dobrý nápad aby sa všetky deti stravovali zadarmo, lebo keď má niekto viac detí a je na tom finančne zle tak pre toho je to dobré. Inak viac ľudí je na tom finančne horšie a tí čo majú veľa peňazí tí si aj tak nevedia nič vážiť. Pomohlo by to veľa rodičom, lebo strava patrí medzi najdrahšie výdavky v domácnosti a tie naše biedne platy. Ja mám dve deti a mne by to konkrétne pomohlo. Ročné výdavky na stravnom u syna ma stoja vyše 200 €, a kde je ešte ostatné. Dcérka pôjde do škôlky. Ak chceme vyžiť, tak musíme chodiť do roboty, Z jedného platu sa žije ťažko, preto som musela ísť od malého dieťaťa, ročného do práce. Je to smutné, ale je to tak.
Zareagovat na komentář >

AKTUALITY: TÉMA OBEDY ZADARMO STÁLE ŽIJE

Vedúca ŠJ  |   3.9.2018
Mohol by niekto kompetentný odpovedať, či je to na 100 % isté, že od januára budú obedy zadarmo? Dozvieme sa to aspoň do októbra? Niektoré z nás chceme dať dvojmesačnú výpoveď.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

vedúca ŠJ  |   14.8.2018
obedy zadarmo ? Budú to väčšinou vyhodené peniaze, ktoré vôbec nesplnia svoj účel. Zasa niekto, kto vôbec nerozumie problematike školského stravovania pustí do sveta niečo, na čo k konečnom dôsledku doplatí školská jedáleň a jej zamestnanci. Všetko tu už bolo povedané ved takmer rovnaké problémy majú skoro všetky školské jedálne. Mnohé, nie všetky deti už teraz jedlo odnášajú skoro nedoktnuté, ako bolo povedané mnohé z nich polievky nejedia, alebo len oblejú tanier. Plytvanie potravinami sa ešte zvýši a pritom vo svete deti hladujú. Moderné mamy doma načisto prestanú variť a celú zodpovednosť za stravovanie detí prenesú na školskú jedáleň. Ked mamičke poviem, to vaše dieťa všetko odnesie odpovie mi že nevadí, nech zje koľko chce. Ked jej to neprekáža a musí obed zaplatiť, čo potom ked ho bude mať zadarmo? už to vôbec nebude riešiť, však z cudzieho krv netečie! Je to nepremyslené a nezodpovedné vypustiť takéto niečo na verejnosť, už sa o tom rozpráva medzi ľudmi. Sú veľké rozdiely medzi príjmami rodín a takí rodičia ktorí sa na tom zle si môžu aj vlasy trhať, ked rodina ktorá nevie čo s peniazmi ešte aj stravovanie detí bude mať zadarmo. Pevne dúfam že to neprejde, lebo je tam priveľa negatív.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

nana  |   14.8.2018
súhlasím s Vaším názorom,že sú aj deti ,ktoré sa vôbec nechcú stravovať v ŠJ. V našej ŠJ stravujeme prevažne rómske deti vraj zo znevyhodneného prostredia, ktoré si vôbec nevážia ,že majú stravu za 0,03€ Niekedy je to až zaražajúce , ak dostanú ovocie, jogurty a keď ideme z práce vidíme ich pohádzané na ceste do osady.A na to sa máme skladať všetci daňovníci? Prepáčte ale vedela by som tie peniaze využiť oveľa lepšie.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo?

Monika  |   14.8.2018
Som matka školopovinného dieťaťa a návrh obedov zadarmo sa mi vôbec nepáči. Keď je niečo zadarmo, tak sa tým oveľa viac plytvá. Už teraz deti dosť veľa vyhadzujú a polievka sa vylieva nedotknutá, lebo starší žiaci často na polievku ani nejdú. Som za to, aby sa pomohlo viacdetným rodinám, ktoré majú skromný príjem a sú veľkým prínosom pre spoločnosť (rodiny v hmotnej núdzi túto možnosť už majú), ale nie celoplošne zabezpečiť obedy zadarmo. Takto budú prihlásené aj deti, ktoré možno pôjdu a možno nie na obed (rozhodnú sa počas dňa), v odhlasovaní zo stravy bude oveľa väčšia nezodpovednosť, oveľa viac odpadu vznikne, ŠJ budú mať väčšie náklady za vývoz odpadu, mnohé jedálne sú už teraz preplnené kvôli tomu, že sú preplnené školy, bude treba robiť prístavby/rekonštrukcie jedální a hľadať nové pracovné sily, ktoré je už teraz na západe ťažké nájsť (veľmi nízke platy). Aký to má zmysel? Naozaj to bude zadarmo? Ešte väčšie fin. náklady a efektivita nízka. Neverím, že pribudne viac detí, ktoré si budú vážiť hodnotné obedy. Keď je niečo zadarmo, ľudia si to menej vážia a viac sa tým plytvá. Už teraz sa veľa plytvá potravinami, potom to bude ešte oveľa horšie. Obed zadarmo bude viesť mnohých rodičov k tomu, aby dali deťom ešte väčšie vreckové na hlúposti (veď na strave sme ušetrili). Toto vôbec nepodporí zdravé stravovanie u detí. "Zadarmo" alebo "lacnejšie" len podľa nastavených pravidiel (nízky príjem), ale nie celoplošne.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

Pavol  |   14.8.2018
Ja si myslím že na to doplatia tie deti ktoré sa doteraz stravovali a mali o stravu ozaj záujem lebo z dôvodu tohto opatrenia budú zamestnanci ŠJ odchádzať a nebude mať kto variť. Strana S..R utrpí velkú ostudu.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

nana  |   14.8.2018
súhlasím s Vaším názorom,že sú aj deti ,ktoré sa vôbec nechcú stravovať v ŠJ. V našej ŠJ stravujeme prevažne rómske deti vraj zo znevyhodneného prostredia, ktoré si vôbec nevážia ,že majú stravu za 0,03€ Niekedy je to až zaražajúce , ak dostanú ovocie, jogurty a keď ideme z práce vidíme ich pohádzané na ceste do osady.A na to sa máme skladať všetci daňovníci? Prepáčte ale vedela by som tie peniaze využiť oveľa lepšie.
Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

gaba  |   11.7.2018
Prečo obedy zadarmo pre predškolákov, I.a II.stupeň? Nie je to diskriminácia voči ostatným škôlkarom a žiakom stredných a vysokých škôl? Už teraz rodičia neodhlásia dieťa keď je choré, nieto ešte keď to nebudú musieť platiť! Naozaj chceme takéto plytvanie potravinami! Tieto ,,hurá,, projekty sú dobrý predvolebný ťah, ale inak je to úplny nezmysel. Školské kuchyne sú nedostatočné vybavené, personál úboho zaplatený. Keď odíde generácia 50 ročných do dôchodku, tak nebude mať kto variť!! Počty zamestnancov ŠJ vydané MŠVVaŠ sú len doporučené a nie záväzné, tým pádom to zriadovateľ vôbec neberie na vedomie. Nad tým by sa mala vláda zamyslieť, zmeniť a dofinancovať. Od zriaďovateľa ledva dostaneme financie podľa keoficientu a ani cent naviac. Na vybavenia alebo rekonštrukciu kuchyne nám nedajú nič. Vraj rozpočet obce nepustí. Je toho strašne veľa čo nefunguje v školskom stravovaní, Vedúce majú toľko povinností, že sa to už pomaly nedá v pracovnom čase zvládať. A toto by bola daľšia, ktorá by bola na naších pleciach. Viem že sú rodiny ktorým by to veľmi pomohlo. Nech zvýšia rodinné prídavky na rozumnú sumu a nie o smiešnych pár centov. Ceny máme porovnateľné (ak nie vyššie) s krajinami západnej Európy ale všetko ostatné vrátane platov a príspevkov od štátu je smiešne.
Zareagovat na komentář >

strava zdarma

vedúca šj  |   11.7.2018
Dobrý deň, nesúhlasím s obedom zadarmo pre žiakov, nakoľko si stravu nevážia nielen deti, ale aj ich rodičia. Ak chceme rodičov naučiť aby svoje deti viedli k správnemu stravovaniu tak určite nie týmto spôsobom, ale išla by som do opačného postoja. Okrem iného nič nie je dobré čo je zadarmo! Deti v hmotnej núdzi predsa majú stravu zdarma a aj tie malé nedoplatky majú problém uhradiť. Pre takýchto rodičov je už toto problém, no na cigarety, pizzu v reštaurácii a rozvážanie sa autom na 400 m problém nie je. Preto sa prosím zvážte či tie finančné prostriedky nevyužiť na niečo prospešné.
Zareagovat na komentář >

stravovanie zadarmo

Zuzana  |   11.7.2018
veľmi správny je názor, že NIČ čo je zadarmo si ľudia nevážia, a hlavne nie stravu v školskej jedálni. radšej treba investovať do kníh pre žiakov zadarmo a iných prostriedkov na vzdelávanie detí.
Zareagovat na komentář >

obedy pre všetkých

veduca99  |   13.6.2018
Ak bude vláda chcieť aby sme stravovali všetkých žiakov školy zadarmo bez systémových opatrení, nebude mať kto variť, tí ktorí majú rozum využijú ponuku trhu práce a zamestnajú sa mimo obor a nebudú drieť za minimálnu plácu. Podľa údajov v štatistických ročenkách bolo v šk. roku 406 790 žiakov v štátnych základných školách a z nich bolo prihlásených na stravovanie 280 815, čo je 69%. Odrazu bez legislatívnych zmien máme odstravovať 100% žiakov ZŠ. Terajší zamestnanci ŠJ zvýšia svoju produktivitu o 30% za súčasných podmienok? S tabuľkovými platmi výrazne pod minimálnu mzdu, s nedostatočným personálnym obsadením prevádzok, pretože už roky máme ,,odporúčané,, počty zamestnancov, zo zastaraným vybavením, nedostatočnou kapacitou elektrických rozvodov.......? Viaceré zariadenia majú RÚVZ obmedzené počty stravníkov, tí budú ako postupovať? Ako sa zmení nariadenie vlády, ktorým sa určuje rozpis finančných prostriedkov pre originálne kompetencie, keď doteraz rozdeľovali balík peňazí, s tým že sa počítalo že všetky deti nechodia na obed, ako sa to teraz zmení, pridajú nám o 30% viac? Pre rokmi nám ,,upravili ,, koeficient na potenciálneho stravníka z 2 na 1,8, čím nám okresali financie. Zúčtovanie dotácie bude robiť kto, už teraz máme prácu navyše s deťmi v hmotnej núdzi, neviem si predstaviť kontrolovať dochádzku celej školy. Ak by všetko fungovalo ako má určite budeme radi, keď sa všetky deti budú stravovať, bohužiaľ zatiaľ bolo povedané len A, to B chýba a určite sa nebudú do ŠJ hrnúť záujemci o prácu, už teraz je veľký problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. Sociálne opatrenia sú určite potrebné, ale mali by byť adresné a hlavne ich výkon by nemal zaťažovať.
Zareagovat na komentář >

stravovanie

externá metodička  |   11.6.2018
Nemyslím si, že je to až taký nezmysel, má to svoje za a aj proti. . Nie všetko je Bratislava. Sú aj iné okresy, kde naozaj by deti chodili na stravu, ale nemôžu si to dovoliť a ešte tam kde je viac detí. Áno, BA - nezamestnanosť veľmi malá. Nemôžeme sa porovnávať to je ,,štát v štáte,,. Určite nastanú problémy, nakoľko nie sú jedálne vybavené slušných veľkok.. zariadením, nehovoriac o pracovnej sile a mzde. A čo sa týka sumy- 1,20 na stravníka to je predsa strop. Ak strava bude drahšia ako 1,20 tak si stravník predsa doplatí. Štát prispeje a nech z časti prispeje aj sám rodič. Veď to bude zanedbateľná časť pre rodiča. Existujú finančné pásma, ktoré by bolo treba už upraviť ministerstvom školstva. Myslím si, že už by mala každá jedáleň byť aspoň v štvrtom až v piatom finančnom pásme, lebo sa nepodarí naplniť spotrebný kôš. Finančné pásma sa od r. 2011 nemenili, Ale za to, potraviny stúpli posledné 2 roky veľmi.myslím si, že pomôžeme zastravovať deti, ktoré doma neraňajkujú ba dokonca nemajú počas dňa ani jedno teplé jedlo. Doposiaľ vznikla tyv hmotná núdza a musíme to akceptovať a už je to dosť dlho. Prečo nie aj pre ostatné deti? Sú ľudia, ktorí sa tešia, ba dokonca sa aj nezamestnaných môže niekoľko zamestnať ako prac. sila v jedálni. V BA tonechcú robiť za také platy , ale v iných mestách, obciach sú rady, že budú môcť pracovať.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

vedúca16  |   11.6.2018
Prepáčte, odkiaľ ste, že sa u vás hrnú ľudia pracovať do školskej kuchyne, lebo ja nie som z Bratislavy a hrozím sa dňa, keď mi postupne kuchárky začnú odchádzať do dôchodku a bude to už o rok. A môj názor na obedy "zadarmo" - v súčasnosti totálne nedomyslené. Ak má štát toľko peňazí navyše, nech zmodernizuje kuchyne, jedálne, zaplatí zamestnancov tak, aby mali o túto prácu záujem a nadstaví s rozumom pravidlá.
Zareagovat na komentář >

Úplne súhlasím s týmto názorom...

Monika  |   11.6.2018
Ako rodič by som zaplatila aj viac, lebo nie je spravodlivé, že tí, ktorí sa tak narobia, sú podhodnotení. Žiaľ, radšej budeme robiť veci "naoko", aby ohúrili veľa ľudí, lebo viac voličov je z radu stravníkov než kuchárok a vedúcich ŠJ... Opäť sa vyhodia peniaze (tentokrát aj s množstvom jedla) a tam, kde ich treba, chýbajú...
Zareagovat na komentář >

stravovanie

gaba  |   11.6.2018
Veľmi sa mýlite, že inde budú radi že sa zamestnajú v ŠJ. Vypadla mi kuchárka a hlľadali sme na zastupovanie. Sme ďaleko od Bratislavy a čuduj sa svete, na naše výzvy v rozhlase okolitých obcí zareagoval NIKTO! Nezostávalo mi nič iné len 3 týždne pred vianocami variť pre 170 stravníkov a samozrejme robiť aj svoju robotu. Ako a kedy? To nikoho netrápilo, hlavne že to bolo.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

eva  |   11.6.2018
Bude mať kto variť v školských jedálňach? Za tieto platy a podmieky bude ťažké nájsť ľudí do kuchyne. Kvalifikované sily nájdeme ťažko.
Zareagovat na komentář >

celodenná prevádzka

ŠJ Anna  |   11.6.2018
Naša škola je Spojená škola internátna ,skladá sa zo špeciálna ZŠ,praktická škola,odborné učilište.Verím,že stravovanie zadarmo by bolo prospešné, ale ak by sa tak stalo špeciálna ZŠ je od ŠJ vzdialená 15 km. Máme tam výdajnú ŠJ .Čiže varí sa na učilišti a vyváža sa do ZŠ. Keďže sme špeciálne školstvo máme žiakov čo postávajú po chodbe keď sa vydáva strava pre hmotnú núdzu , lebo sú hladní a rodičia rómskych detí samozrejme celú sumu nezaplatia.Na celodennú prevádzku mám dve kuchárky, ktorým sa hromadí nadčas a nemôžu ho vyčerpať,lebo ak áno všetko má zastupovať vedúca ŠJ. Je to približne 500 hod na jednu kuchárku za školský rok. Ak potrebujeme ja ved.ŠJ , alebo kuchárka voľno pracujú dve sily na deň na celodennú prevádzku.Ak treba auto na služobnú cestu nemá kto odviezť stravu do špec.ZŠ tak sa povie nech bude hotovo o 7.30 alebo o 9 00.Kapacita kuchyne by vystačila. No problém je v tom , že sa v ŠZŠ hľadali priestory na jedáleň , zasa to niekto zamietol , V ŠZŠ niesu priestory. Všetky priestory ktoré potrebujú pedag. zamestnanci pre svoju prácu s deťmi sa našli. Na jedáleň nie. Preto sa vyváža suchá strava desiatové balíčky,čo je v rozpore,lebo štát platí HN za obedy a s tým sa nikto nezaoberá A to sme splnili všetky hygienické požiadavky na výdaj stravy. Stravu v ŠZŠ samozrejme vydáva ved.ŠJ. Stredná škola má štipendium ktoré si aj tak zoberie rodič a študent nemá čo jesť.Detské prídavky to isté.Niektorý žiaci strednej školy z trošku lepšej rodiny si kúpia na desiatu 10 ks.biele pečivo a energetický nápoj ,alebo najlacnejšiu sladkú malinovku.Keď sú hladný a náhodou majú 0.02 euro ,tak prídu na školské mlieko . Podľa mňa by sa mali na odborných školách zrušiť štipendia a taktiež obedy zadarmo.Mojím snom je ,aby sme pre ŠZŠ vyvážali varené obedy všetkým deťom zadarmo. Ani jedno dieťa nemôže zato z akej je rodiny. Na to potrebujeme auto a pracovnú silu, ktorá by mala na starosti ŠZŠ od varenia až po výdaj stravy a z jednej triedy urobiť jedáleň.Čiže peniaze a peniaze .Ak kapacity kuchýň nebudú stačiť, pre zamestnancov nech varia reštaurácie podľa chuti, aspoň nebudú musieť konzumovať zdravé jedlá ktoré odmietajú.
Zareagovat na komentář >

obedy pre deti

mária 62  |   11.6.2018
Mne sa táto myšlienka páči, lebo sú aj rodičia, ktorí nemajú nárok na podporu v hmotnej núdzi a predsa si nemôžu dovoliť zaplatiť obedy, a preto by som uvítala konštruktívnu debatu, ako by sa to vyriešilo. V prvom rade musíme oddeliť vekové skupiny v ZŠ , kedže bude rovnaká stravná jednotka, navrhujem finančné prostriedky , ktoré sa zvýšia pri mladšej vekovej skupine využiť na doplnok za jedlom a to len ovocie, zelenina a mlieko a mliečne výrobky. Ďalší krok usmerniť vedenie škôl, aby rozvrh hodín a prestávky boli urobené tak, aby sa stihli naobedovať všetci žiaci. Ďalej preniesť zodpovednosť na rodičov, aby vyhlasovali detí ak nie sú v škole, lebo dieťa má nárok na obed, len keď je na vyučovacom procese. Nájsť spôsob ako zaviazať mestá a obce, aby investovali do zariadení školského stravovania, príkladom môže byť mesto Prešov, ktoré každý rok poukáže finančné prostriedky na dovybavenie gastro techniky pre školské jedálne.
Zareagovat na komentář >

K rodičom, čo si nemôžu dovoliť zaplatiť obedy...

Monika  |   11.6.2018
Zaujímalo by ma, koľkí rodičia z kategórie "nemôžu si dovoliť zaplatiť obedy" si naozaj nemôžu dovoliť zaplatiť obedy. Obávam sa, že to je veľakrát tak, že raz za mesiac je 22 eur za obedy veľa, ale každý deň dať dieťaťu euro na sladkosti veľa nie je... Ako je možné, že sa v školách uživia automaty na sladkosti? Veď aj keď rodičia chcú dať dieťaťu napolitánku alebo malinovku, prečo ju má predraženú z automatu umiestneného v škole? Nehovoriac o tom, že dieťa "pobabre" zaplatený obed a kúpi si náhrady v automate.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo

veronika  |   11.6.2018
Súhlasim s diskutujúcimi niekto to musí zaplatiť. v prvom rade je potrebné vybaviť školské jedálne materiálne, personálne a dať kuchárkam adekvátne platy a potom robiť populistické opatrenia. Dnes si jedlo nikto neváži je veľa odpadu a čo potom keď to bude zadarmo? Kto bude zisťovať koľko žiakov ráno chýba? To sú nepremyslené a nedomyslené opatrenia.
Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

Maca  |   11.6.2018
Súhlasím, že ide o populistické opatrenie. Ja osobne si neviem predstaviť ako by to malo fungovať. Peniaze dostaneme zálohovo a potom sa budú vyúčtovávať, alebo sa deti odstravujú a potom dostaneme peniaze. V takomto prípade neviem ako sa budú uhrádzať faktúry. Myslím si, že už teraz si deti stravu nevážia, Ak ju budú mať ,,zadarmo,, už vôbec si ju nebudú vážiť. Samozrejme, ak nebudú rodičia platiť stravu, detičky sa hromadne nahlásia na obedy. Na čom a kto im ich bude variť? Ženy dostávajú za svoju prácu smiešne vreckové a narobia sa teda riadne. Stále sa rokuje o tom ako sú podhodnotení pedagógovia, rozpráva sa o školstve. Zjavne do tejto kategórie patria jedálne len v prípade štrajku. Chcú rozdávať peniaze na zaplatenie obedov.... nemali by sa najskôr tie jedálne vybudovať? Nemyslím si, že treba takto celoplošne zaplatiť stravu bohatým či chudobnejším, skôr si myslím, že by sa mali začať individuálne posudzovať prípady, ktoré nemajú nárok na hmotnú núdzu. V našej jedálni sa stravuje 79% detí zo školy. Prípady hmotnej núdze nemáme. Mali sme tu však prípad rodiny, ktorá nespĺňala nárok na hmotnú núdzu, ale mali problém so zaplatením stravy. Riaditeľka školy spolu so starostom prípad posúdili individuálne a obec deťom stravu zaplatila . Príde mi to ako ďalšia komplikácia pre nás vedúce. Možno by mali uvažovať inak. Nech zvýšia rodinné prídavky na deti počas povinnej školskej dochádzky a nezaťažujú vedúce ďalšou super novinkou, ktorá má pomôcť nemenovanej strane s popularitou. Ak sú peniaze na takéto rozdávanie, mali by ich dostať ženy, ktoré v jedálni pracujú, pretože len veľmi málo ľudí ocení ich prácu. Pri vydávaní stravy si skôr užijú nemiestne poznámky ako srdečné ďakujem a pritom majú mnohí pocit, že nič nerobia, majú viac voľna. A to je hlboký omyl.
Zareagovat na komentář >

obedy pre deti zadarmo

vedúca ŠJ 16  |   11.6.2018

Nezmyselný a nepremyslený nápad podobný vlakom zadarmo. Nič nie je zadarmo, vždy to musí niekto zaplatiť. Jednotná cena za jedlo - mohla byť v čase, keď boli jednotné ceny potravín, vo väčšom meste nebude cena postačovať, v menšom meste alebo v obci nebudú vedieť, čo ešte dať na tanier. Už teraz sa vedúce boria s problémom preukazovania stravy pre deti v hmotnej núdzi. Načo budeme preplácať obed dieťaťu dobre situovaných rodičov, načo budeme preplácať stravu niekomu, kto o to nemá záujem, na obed nepríde a všetko skončí v odpade, za ktorý jedálne platia nemalé peniaze. Kde zoberú ŠJ pracovníkov do kuchyne ? Aj keď sa upraví platová tabuľka ( čo by už bol najvyšší čas nie 5 minút po dvanástej, ale hodinu po dvanástej ), ak aj bude začínať na minimálnej mzde, o koľko si pracovníčky prilepšia ? Problémov okolo tohto populistického návrhu strašne veľa, určite neprediskutovali so žiadnou vedúcou. Ak sa ekonomike tak dobre darí, podľa ľudí poriadne zaplatiť.

Zareagovat na komentář >

Strava zadarmo

Vedúca ŠJ  |   8.6.2018
Veľmi dobrý nápad mať stravu pre deti zadarmo, nakoľko slovenské deti budú motivované rodičmi jesť zdravo a ušetrí sa tým v zdravotníctve - nakoľko budeme zdravý národ. Ale k tomu nestačí 106 mil. EUR, lebo k tomu treba prirátať: 1. náklady na prerobenie školských jedálni 2. náklady na prerobenie kuchýň 3. náklady na technológie 4.náklady na inventár 5. náklady na energie 6. náklady na mzdy (také mzdy, aby aj niekto mal záujem v školskej jedálni pracovať) 7. Dať aj prísne pravidlá: aby sa naozaj deti stravovali a aby nevznikol ešte väčší problém plytvaním potravinami. Zabezpečiť čas, kedy budú deti chodiť na obed (nakoľko sa celá škola neodstravuje za 30 min.) Ak toto všetko zabezpečia tak nám budú všetky krajiny závidieť.
Zareagovat na komentář >

Strava zadarmo

Vedúca ŠJ  |   8.6.2018
Veľmi dobrý nápad mať stravu pre deti zadarmo, nakoľko slovenské deti budú motivované rodičmi jesť zdravo a ušetrí sa tým v zdravotníctve - nakoľko budeme zdravý národ. Ale k tomu nestačí 106 mil. EUR, lebo k tomu treba prirátať: 1. náklady na prerobenie školských jedálni 2. náklady na prerobenie kuchýň 3. náklady na technológie 3.náklady na inventár 4. náklady na energie 5. náklady na mzdy (také mzdy, aby aj niekto mal záujem v školskej jedálni pracovať) 6. Dať aj prísne pravidlá: aby sa naozaj deti stravovali a aby nevznikol ešte väčší problém plytvaním potravinami. Zabezpečiť čas kedy budú deti chodiť na obed (nakoľko sa celá škola neodstravuje za 30 min.) Ak toto všetko zabezpečia tak nám budú všetky krajiny závidieť.
Zareagovat na komentář >

obedy zadarmo????

veduca99  |   8.6.2018
Obedy zadarmo??? Nič nie je zadarmo a bohužiaľ aj keď to vyzerá že idem proti sebe a proti školskému stravovaniu nesúhlasím s týmto návrhom. Už teraz sa stravuje 75% žiakov a ak by sa stravovali všetci potrebujem kuchárku na plný úväzok. Kde je vziať?? Zaujíma niekoho ako zabezpečíme tento bombastický návrh po stránke bezpečnostnej, správnej výrobnej praxe a časovej? Neviem si predstaviť výdaj obedov zo všetkými žiakmi. Metodické pokyny určujú kedy a aké majú byť prestávky, ale už teraz žiaci nemajú dostatok času na obed, doslova to do seba nahádžu, polievku nejedia a utekajú na autobus nenajedení. Odkiaľ budú financie na prevádzku, keď teraz sa na jedálne dopláca a zriaďovatelia určite budú šťastím bez seba, že treba ďalšie peniaze. Týmto balíčkom nám ukázali ako si vážia prácu zamestnancov vykonávajúcich práce vo verejnom záujme. Kto obháji ich záujmy a kedy konečne budú mať tabuľku odmeňovania začínajúcu minimálnou mzdou a vyššie platové triedy budú v súlade zo Zákonníkom práce? Sú nás desaťtisíce, ale treba podporiť tých ktorí to nepotrebujú, veď ak by zamestnanec dostal spravodlivú plácu nemá problém obedy deťom zakúpiť. Našej ekonomike sa vraj darí, asi áno lebo zamestnanci utekajú na lepšie platené miesta. Akosi zabudli na to, že tie obedy treba aj uvariť aj vydať a poumývať riad. Kto to bude robiť????
Zareagovat na komentář >

Návrh obedov zadarmo

Vedúca ŠJ Mládežnícka  |   8.6.2018
Ja by som navrhovala, aby rodičom preplatili po školskom roku (júl - august) 500 € za jedno dieťa, ktoré zdokladuje, že sa stravovalo v školskej jedálni. (bolo by to podmienené, že keď bolo v škole stravu odoberalo a ak bolo v škole a stravu malo odhlásenú - nemá nárok na preplatenie stravy.
Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

vedúca ŠJ  |   8.6.2018

Podľa mňa treba vyčísliť najprv náklady, koľko bude stáť prerobenie školských jedálni, aby sa mohlo odstravovať 100% žiakov, ktorí navštevujú školu. Nie len, že chýba technológia, ale ani podmienky nie sú na to, aby sa technológia dokúpila (výmena káblov - staré elektrické vedenie nezvláda pridať ďalšie elektrické spotrebiče) Samozrejme budú zvýšené náklady za energie, technológie, inventár, nábytok, odpad, mzdy... atď. Tiež som nerozumela. že bude preplácať 1,20 € za obed ..... sú finančné pásma, vekové kategórie + réžia. Kedy budú posielať peniaze - mesiac vopred??? Za čo pošlu peniaze - len za stravu, alebo aj réžiu? Podľa mňa na to nebude stačiť 106 mil. EUR ročne - možno až po tom, čo zabezbečí školské jedálne, aby mohli variť také množstvo - lebo každý bude chcieť stravu zadarmo aj keď ju neodobere a skončí v odpade - ktorý sa bude musieť zaplatiť.

Zareagovat na komentář >

Obedy zadarmo

vedúca ŠJ  |   8.6.2018

Podľa mňa treba vyčísliť najprv náklady, koľko bude stáť prerobenie školských jedálni, aby sa mohlo odstravovať 100% žiakov, ktorí navštevujú školu. Nie len, že chýba technológia, ale ani podmienky nie sú na to, aby sa technológia dokúpila (výmena káblov - staré elektrické vedenie nezvláda pridať ďalšie elektrické spotrebiče) Samozrejme budú zvýšené náklady za energie, technológie, inventár, nábytok, odpad, mzdy... atď. Tiež som nerozumela. že bude preplácať 1,20 € za obed ..... sú finančné pásma, vekové kategórie + réžia. Kedy budú posielať peniaze - mesiac vopred??? Za čo pošlu peniaze - len za stravu, alebo aj réžiu? Podľa mňa na to nebude stačiť 106 mil. EUR ročne - možno až po tom, čo zabezbečí školské jedálne, aby mohli variť také množstvo - lebo každý bude chcieť stravu zadarmo aj keď ju neodobere a skončí v odpade - ktorý sa bude musieť zaplatiť.

Zareagovat na komentář >

stravovanie

zuzana  |   8.6.2018
Ako a v akom časovom predstihu budú poukazované peniaze na účet ŠJ/teraz sa hradí mesiac vopred. Ako a kto bude odhlasovať dieťa zo stravovania Zákon školský/ iba má nárok počas šk.vyučovania- tak nebude mať nikto záujem, už nám dali na krk sociálku a my to robíme bez fin. ohodnotenia a teraz ako?Rodičia majú spoluúčasť na dofinancovaní réžijných nákladov/ u nás 2€ mesačne/je to z dôvodu nízkeho koeficientu na stravníka. Chcem upozorniť na vážny problém, a to my všetci zainteresovaní poznáme že o nás sa nikto nezaujíma či už sú to pracovné podmienky, ohodnotenie práce. Teraz si rodičia priplácajú na režijné výdavky a to je koeficient prepočítaný na potencionálneho stravníka. Ak bude 100 % stravníkov- bude sa neskutočne plytvať potravinami. Už teraz deti v hmotnej núdzi ohŕňajú nos nad stravou a nie všetci sa stravujú v ŠJ , aj keď môžu. Nevážia si nič, pretože všetko dostanú zadarmo. Ideme veľmi zlým smerom- nič čo sa dá zadarmo nie je dobré. Budú diskriminované deti do 5 rokov/jasle,škôlky, mladí v SŠ a VŠ/. Pýtam sa, ideme cestou ďalšej diskriminácie? Áno, ľudia namiesto slušnej mzdy/ a to pri práci v ŠJ / dostávajú žobračenky! Situácia je veľmi zlá. Doteraz sa nenašli peniaze na mzdy nepedagog.. pracovníkov a teraz sa idú bezmyšlienkovite rozhadzovať milióny. Myslí sa len na pedagógov, zdravotníkov a o nás nezakopne ani pes.Asi ďalším krokom vlády bude sprivatizovať jedálne samozrejme svojim favoritom- vedúca to nebude môcť dostať a peniaze bud tiecť....
Zareagovat na komentář >
Pridať komentár k článku