+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Obedy zadarmo - keď to začalo fungovať, je koniec?

714 21.7.2020

Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo.

Ako to bude?

škôlkári s príbormi shutterstock_141106657

Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov stravujúcich sa v školských jedálňach, ktorú minulý rok vo veľkom schválila bývalá vláda, končí. Takzvané obedy zadarmo sa majú zrušiť od januára budúceho roka.

Nahradí ich dvojnásobný daňový bonus pre deti do 15 rokov zo sociálneho balíka, ktorý predstavila nová vláda. Rodina takto ročne ušetrí vyše päťsto eur na jedno dieťa. Nárok na daňový bonus majú len pracujúci rodičia.

Názory na zrušenie dotácie sa rôznia.

Mnohé obce a mestá dali na vybudovanie a rekonštrukcie jedální, nákupy nových zariadení a prijatie ďalších zamestnancov státisíce eur. Ak sa zníži počet stravujúcich sa detí, peniaze minuli zbytočne. Školské jedálne sa museli vysporiadať so zložitou evidenciou detí prítomných na vyučovaní, a keď to konečne začalo fungovať, je koniec.

Vedúce školských jedální sa vrátia k náročnému výberu poplatkov za stravovanie a k získavaniu potvrdení od rodičov detí v hmotnej núdzi, na ktoré bude štát naďalej poskytovať dotáciu na obedy ZADARMO.

Aký je Váš názor? Napíšte nám do diskusie.

 

diskusia k článku
Zrušenie obedov zadarmo
Iveta - vedúca ŠJ 20.7.2020
Pripájam sa a súhlasím s vyjadrením p.vedúcej.Je to úplny nezmysel rušiť obedy zadarmo.Zamyslel sa vôbec niekto nad deťmi zo sociálne slabších rodín,že ten obed je možno jediné teplé jedlo,ktoré to dieťa v ten deň dostane?Pravdepodobne tí čo to navrhli,nevedia koľko úsilia,financií všetko stálo,aby sa obedy zadarmo uskutočnili.Robili sa prístavby pre zväčšenie kuchýň,vybavenie potrebným kuchynským zariadením,prijatie personálu... Zrušením obedov zadarmo sa znížia stavy stravujúcich sa detí,čo to pre nás znamená, nižší počet obedov = prepúšťanie personálu kuchyne = zvýšenie nezamestatnosti.Verím tomu,že zdravý rozum predsa len zvíťazí.
Obedy zadarmo
Jedálnička 16.7.2020
Obedy zadarmo končia. Nahradí ich daňový bonus na dieťa.
obedy zdarma
Anna Pavličková 23.6.2020
Súhlasím s vyjadrením ved. ŠJ. Článok vystihuje presne aktuálne problémy.
Aká budúcnosť čaká obedy zadarmo?
Ľubomíra Slobodová 23.6.2020
Súhlasím s vyjadrením, som za obedy zadarmo.
obedy zadarmo- dotácia
Marta- vedúca 19.6.2020
Súhlasím s p. vedúcou z Teplého Vrchu, okres Rim. Sobota. Poznám tú situáciu nie len u tejto vedúcej, ale je to i v iných školách tak. Hlavne na južnom Slovensku . Myslím si, že tak isto sa s týmto problémom potýka aj východ. Pani vedúca vystihla všetko. Ak rodičia týchto detí dostanú ,,do ruky,, peniaze k obedom. Dovolím si povedať z praxe, že len 10- 20% z týchto terajších stravníkov budú chodiť na obedy. Teraz bola zastravovanosť týchto žiakov až na 90%. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum a politici sa na to pozrú aj s inej strany.
Pridať komentár k článku
Naši partneri