Telefon: +421 905 030 096 | E-mail: info@jedalne.sk

DEŇ MLIEKA V PREŠOVE S MEDZINÁRODNOU ÚČASŤOU

Mali ste už v živote príležitosť ochutnať národné mliečne talianske jedlo, národné vianočné dánske jedlo či pravý anglický čaj s mliekom z nádherných anglických mini šáločiek?

Deň mlieka Prešov 22.5.2019

Mesto Prešov – Odbor školstva, kultúry a cestovného ruchu organizuje podujatie Deň mlieka pravidelne, pre žiakov a zamestnancov jednotlivých základných škôl, ale aj širšiu rodičovskú a odbornú verejnosť. V utorok 21.mája 2019 sa v spolupráci so základnou školou na ulici Matice slovenskej č.13 v Prešove konal 11. ročník. Prvý krát sa toto podujatie realizovalo s medzinárodnou účasťou, a to vďaka ZŠ Matice slovenskej, ktorá túto spoluprácu na medzinárodnej úrovni má založenú na dlhoročných priateľských vzťahoch.

Taliansko reprezentoval pán Marco Cossar, ktorý predstavil národné mliečne talianske jedlo.

Dánsko reprezentoval pán Henrik Lange a ponúkol Mliečnu ryžu s čerešňami, ktorá je národným vianočným jedlom v Dánsku.
Veľkú Britániu zastupoval pán Simon Lambourne, ktorý servíroval pravý anglický čaj s mliekom v nádherných anglických mini šáločkách, ktoré osobne doniesol.

Prečo oslavujeme deň mlieka?

DOKONALÁ POTRAVINA – takto odborníci na výživu označujú mlieko a určite právom, pretože mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Našim životom nás sprevádza od narodenia, veď práve materské mlieko je našou jedinou potravou mnoho týždňov po narodení keď sme ešte len malé bezbranné uzlíky. Obsahuje látky, ktoré nás dokážu chrániť pred chorobami a dáva nám dobrý štart pre náš ďalší zdravý vývin. A preto konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov si zaslúži a potrebuje neustálu pozornosť a osvetu medzi ľuďmi, hlavne medzi našimi deťmi a žiakmi škôl.

Chutné recepty do každej kuchyne.

Súčasťou podujatia Deň mlieka v Prešove je aj degustácia chutných a nádherne zaranžovaných jedál, ktoré pripravili šikovné ruky zamestnancov zariadení školského stravovania v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov. Recepty, o ktoré je vždy veľký záujem, zverejní každá škola na svojej webovej stránke.

Ocenené jedlá:

MŠ Solivarská, PO– Gazdovský dvor so stodolou / Centrálna torta/

MŠ Jurkovičova, PO - Syrové placky

ZŠ Prostějovská , PO - Syrová roláda
ZŠ Lesnícka, PO - Tvarohový koláč

ZŠ Šrobárová, PO - Syrová torta

Pracujú v školských jedálniach vynikajúce kuchárky?

Určite áno! Svedčia o tom aj významné ocenenia, ktoré získali v kuchárskych súťažiach Školská vareška 2019 a Košický kuchár 2019:

Disciplína: „Živé varenie“ poradie:

  1. miesto - zlatá medaila : Božena Onofrejová, ZŠ Bajkalská, Prešov
  2. miesto - strieborná medaila : Mária Olexová, ZŠ Májové námestie, Prešov
  3. miesto - bronzová medaila : Alena Štofančíková, MŠ Fraňa Kráľa

Disciplína: „Sladká dobrota“ poradie:

  1. miesto - zlatá medaila : Mgr. Mariana Krištofová, MŠ Hviezdoslavova, Prešov
  2. miesto - strieborná medaila : Monika Šitarová, ZŠ Ľubotice
  3. miesto - bronzová medaila : Ľubica Pulíková, MŠ Solivarská, Prešov

Absolútnou víťazkou 6. ročníka súťaže Košický kuchár 2019 v kategórii Kuchár školskej jedálne – živé varenie a zároveň bronzovou medailistkou v kategórii „Studená kuchyňa“ sa stala Natálija Olejčuková.

Aj my, v Jedalne.sk, blahoželáme všetkým oceneným dámam, deťom a víťazom sprievodných súťaží tohto podujatia. Veľké poďakovanie patrí organizátorom podujatia, ktorí s veľkým srdcom a úspechom ukazujú celému Slovensku, a už nie len Slovensku J, že u nás doma, v našich v školských jedálniach sa varí nielen zdravo, ale aj mimoriadne chutne.

Na záver Vám prinášame vyjadrenie od p. Renáty Stašákovej, ktoré nás upútalo, lebo krásne vystihuje atmosféru nielen tohto „mliečneho“ podujatia:

Na dokonale chutné palacinky potrebujete mlieko, vajcia, múku a ochotnú ženu, čo Vám ich spraví 😊Na dokonalý Deň mlieka v Prešove stačí ochota. Ochota vôbec niečo také zorganizovať, potom to už ide ako domino. Ochota vedúcich a kuchárok tvoriť a priložiť ruku k dielu. Ochota spraviť niečo naviac. Ochota spraviť to s láskou .Vždy ma viete fascinovať a dnes som si Vás tak sledovala s akou hrdosťou si tie svoje diela vystavujete a zároveň tá zvedavosť v očiach či sa to páči 😊. Verte že páči! Aj vy ste boli dnes za kočky, sluší Vám vymeniť biely plášť za šaty a urobiť tak z Dňa mlieka jednu veľkú slávnosť. Už sa teším na október.

Organizujete aj vy Deň mlieka na svojich prevádzkach? Podeľte sa v diskusii o svoje skúsenosti, zážitky ale aj radosť z každodenného varenia pre svojich stravníkov.

508   |   23.5.2019
diskusia k článku

Pozrite si cenami ovenčený dokumentárny film „Aká je pravda o mlieku?“

vedúca ŠJ  |   28.9.2018
Ďakujem za info o dokumente. Je stále viac rodičov, čo nadáva, že podávame mlieko a mliečné výrobky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Samozrejme, že keď im vysvetľujem, že to, čo je na internete - nemusí byť vždy pravda - tak oponujú, že nie som odborník a mala by som si prečítať na internete, čo píšu "odborníci". Konečne mám informáciu, kde si môžu pozrieť: "Aká je pravda o mlieku" Ešte raz veľmi pekne ďakujem za info :)
Zareagovat na komentář >
Pridať komentár k článku