+421 905 030 096 info@jedalne.sk
INFORMAČNÝ PORTÁL O ŠKOLSKOM STRAVOVANÍ

Aká budúcnosť čaká na obedy zadarmo?

946 19.6.2020

V článku vám prinášame otvorený list od vedúcej školskej jedálne a jej pohľad, aký bude mať zrušenie dotácie dopad na stravovanie žiakov v ich škole.
 

ZUK4d601e_jidlo

Približne pred rokom vyšla v médiách prvá zmienka o obedoch "zadarmo" v školských jedálňach.

Po prvotnom zistení, že sľubované obedy zadarmo, vlastne vôbec nie sú zadarmo, po zvládnutí zložitej evidencie žiakov, po rozšírení kapacít školských jedální a po dosiahnutí cieľa zvýšiť zastravovanosť detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, rezonuje z úst vládnucich politikov myšlienka zrušenia tejto "zbytočnej" dotácie.
 

Pozdravujem Vás z Teplého Vrchu.  Sledujem dianie okolo nás z domu, pretože naša škola sa pre veľmi nízky záujem žiakov o vzdelávanie neotvorila.  ( z 80 možných sa prihlásilo necelých 20).

Približne 80% žiakov našej školy tvoria žiaci z rómskeho etnika.  A ich rodičia nepovažujú za potrebné, aby sa ich deti vzdelávali. Nešťastné bolo rozhodnutie o dobrovoľnosti, ale to už teraz nevyriešime.  Skôr ma trápi to, že podľa toho, ako som zachytila informácie z médií, pravdepodobne zrušia dotácie na stravovanie a tieto prostriedky dajú priamo rodičom.  Určite väčšina rodičov ich použije na správny účel, ale niektorí rodičia  NIE.  Oni už tretí deň po dávkach nemajú ani fuka (majú popožičiavané peniaze, v mnohých prípadoch na 100% úrok , takže tam skončia dávky a aj dotácie pre deti na obedy).  Samozrejme nie všetci, ale tí najbiednejší, ktorých deti najviac trpia - aj hladom - sú v takej situácii, že proste strava v škole je to posledné , čo riešia. 

Sme spádová škola,  dochádzajú k nám deti z 12 obcí.  Pre nich to znamená odísť ráno o siedmej z domu, niekedy aj skôr a domov prídu okolo 16,00 a celý deň bez jedla.  Je hrozné sa nich pozerať, človeku ich je fakt ľúto, lebo tie deti za to nemôžu.  No proste, chcem prísť k tomu, že čakať, že zaplatia plné stravné za niekedy aj 5 detí je nereálne. Oni nevedia zachádzať s peniazmi a ak to štát nechá na ich zodpovednosti a peniaze budú dostávať priamo rodičia,  deti budú hladné.  Tri dni po podporách budú mať plné tašky sladkostí a energetických nápojov a tým sa jedenie skončí.

Viem, že som jedna z mála, ktorá sa tešila z toho, že žiaci dostávali dotácie na stravu celoplošne, ale veľmi  mi to uľahčilo prácu. Sledovať každý mesiac, ktorí žiaci sú v hmotnej núdzi, následne podávať žiadosti na ÚPSVaR, každý mesiac nezabudnúť žiaka v prípade zmeny preradiť do inej kategórie......  Preháňať rodičov - u nás to je niekedy pre niektorých vzdialenejších aj 30 km do najbližieho úradu práce  a keď nemajú už žiadne peniaze, tak ani tam nejdú, aby doniesli potvrdenie, že ich dieťa je v hmotnej núdzi.  No proste, aby som sa dostala k tomu, kvôli čomu píšem. 

Čisto podľa môjho názoru, by možno stálo za uváženie, keďže sa o tom v najbližších dňoch ide rozhodovať, či by trebárs problémové okresy túto dotáciu nemohli dostávať naďalej tak, ako je to v súčasnej dobe.  Vyplýva z toho aj mnoho ďalšich "vedľajších účinkov" .    Ak majú deti v škole stravu,  zlepšuje sa dochádzka,  deti nie sú nervózne, agresívne, nenapádajú spolužiakov,  nemajú potrebu kradnúť...     

Viem, že v Bratislave asi takéto problémy neriešia, ale my tu áno. Oni totižto v mnohých tých obciach nemajú ani obchody s potravinami,  takže veľmi často sa stáva, že sme jediná istá možnosť počas dňa, kedy sa môžu najesť.  Možno je tento môj názor nepodstatný,  ale mrzelo by ma, ak by som v dobe, keď sa bude prijímať rozhodnutie neurobila aspoň toto.  Ďakujem, že ste si mojich pár riadkov prečítali a nechávam na Vaše zváženie, či sa ich oplatí prezentovať ďalej. Ak áno,  budem rada.

Dávam Vám súhlas na zverejnenie môjho príspevku a súhlasím aj so zverejnením mena, aj obce, prípadne aj okresu - pretože v tomto prípade je to asi celkom dôležité, keďže mnoho z nás sa s  vzhľadom na okolnosti  a oblasť pôsobenia s takýmto problémom nestretlo.  Za svojím názorom si stojím, pretože mám v tomto odbore odrobených viac ako 30 rokov a viem porovnať, čo nám to prinieslo dobré a čo nie. Prinieslo to aj  problémy, ale výhody prevládajú. Sú mnohí rodičia, ktorí nie sú v HN,  snažia sa pracovať, ale v týchto okresoch zarábajú málo a im to tiež podľa mňa pomohlo dosť.

S pozdravom
Marcela Rohárová, vedúca školskej jedálne, ZŠ Teplý vrch, okres Rimavská Sobota

Ďakujeme pani vedúcej za otvorený príspevok. Ak súhlasite, podporte jej názor.

diskusia k článku
Zrušenie obedov zadarmo
Iveta - vedúca ŠJ 20.7.2020
Pripájam sa a súhlasím s vyjadrením p.vedúcej.Je to úplny nezmysel rušiť obedy zadarmo.Zamyslel sa vôbec niekto nad deťmi zo sociálne slabších rodín,že ten obed je možno jediné teplé jedlo,ktoré to dieťa v ten deň dostane?Pravdepodobne tí čo to navrhli,nevedia koľko úsilia,financií všetko stálo,aby sa obedy zadarmo uskutočnili.Robili sa prístavby pre zväčšenie kuchýň,vybavenie potrebným kuchynským zariadením,prijatie personálu... Zrušením obedov zadarmo sa znížia stavy stravujúcich sa detí,čo to pre nás znamená, nižší počet obedov = prepúšťanie personálu kuchyne = zvýšenie nezamestatnosti.Verím tomu,že zdravý rozum predsa len zvíťazí.
Obedy zadarmo
Jedálnička 16.7.2020
Obedy zadarmo končia. Nahradí ich daňový bonus na dieťa.
obedy zdarma
Anna Pavličková 23.6.2020
Súhlasím s vyjadrením ved. ŠJ. Článok vystihuje presne aktuálne problémy.
Aká budúcnosť čaká obedy zadarmo?
Ľubomíra Slobodová 23.6.2020
Súhlasím s vyjadrením, som za obedy zadarmo.
obedy zadarmo- dotácia
Marta- vedúca 19.6.2020
Súhlasím s p. vedúcou z Teplého Vrchu, okres Rim. Sobota. Poznám tú situáciu nie len u tejto vedúcej, ale je to i v iných školách tak. Hlavne na južnom Slovensku . Myslím si, že tak isto sa s týmto problémom potýka aj východ. Pani vedúca vystihla všetko. Ak rodičia týchto detí dostanú ,,do ruky,, peniaze k obedom. Dovolím si povedať z praxe, že len 10- 20% z týchto terajších stravníkov budú chodiť na obedy. Teraz bola zastravovanosť týchto žiakov až na 90%. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum a politici sa na to pozrú aj s inej strany.
Pridať komentár k článku
Naši partneri