VITAJ MIKULÁŠ!

Dievčatko s Mikulášom shutterstock_680546815

VITAJ MIKULÁŠ!

1111 05 dec 2019

Máte radi Mikuláša? Ako pripraviť zdravý a chutný Mikulášsky balíček? Priblížime vám tradíciu aj mikulášsku nádielku v školských zariadeniach.

,,Vitaj v našej školičke milý Mikuláš,
vyzerali sme ťa z okna toľko ráz…
Kožuštek a dlhú bielu bradu máš.
Vitaj, vitaj medzi nami, milý Mikuláš!“

Najznámejší príbeh o sv. Mikulášovi pozná snáď každý. Mikuláš jednu noc nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno a od tejto povesti bol odvodený aj ľudový zvyk obdarovania detí v noci tak, aby to nevideli.

Zvyky vzťahujúce sa ku dňu sv. Mikuláša (6. december) sa postupne vyvíjali až do podoby, ktorá sa zachovala dodnes, očistiť si topánky, dať ich večer do obloka a ráno si v nich nájsť milé prekvapenie..

Neskôr sa na u nás udomácnil zvyk obchôdzky Mikuláša s anjelom a čertom, ktorí rozdávali darčeky i „čertovské“ odmeny a tento zvyk vniesol vianočnú atmosféru aj do materských a základných škôl.

Už od rána je na žiakoch badať, že to nie je len ďalší bežný deň v škole. Panuje sviatočná nálada, akoby sa duch sv. Mikuláša vznášal nad žiackymi lavicami. Žiaci ešte pred prvým zvonením zapĺňajú tabule klasickými mikulášskymi rýmovačkami o neskúšaní a neučení sa, ktorými sa snažia obmäkčiť učiteľov. Mikulášsky program šikovných žiakov vnáša do priestorov školy prvý náznak blížiacich sa vianočných sviatkov. Vyvrcholením sviatočnej nálady je príchod Mikuláša so svojimi pomocníkmi a vrecom plným sladkostí.

Sviatočný deň pokračuje slávnostným obedom pripraveným v školskej jedálni, kde sú žiaci odmenení zdravým mikulášskym balíčkom plným ovocia. K veselej mikulášskej nálade prispievajú aj pani kuchárky, ktoré biele šatky vymenili za mikulášske čiapky.

Odporúčania, ako pripraviť zdravý a chutný Mikulášsky balíček nám na svojej webovej stránke prináša aj ÚVZ SR, odbor hygieny detí a mládeže. Vzhľadom ku kvalite tlačovej správy Vám ju citujeme celú spolu so zdrojom:

Pri príprave Mikulášskeho balíčka je potrebné myslieť nielen na detskú radosť ale aj na detské zúbky a ich zdravie všeobecne. Pre rodičov (a pre Mikuláša) prinášame niekoľko rád, ako pripraviť zdravší mix maškŕt do balíčkov pre deti.

1. Ovocie
Ovocie by malo tvoriť gro mikulášskeho balíčka. Vybrať môžete viacero druhov. Okrem pomarančov, mandarínok či jabĺčok to môže byť aj kivi, hruška či banán. Nebojte sa do balíčka pridať aj čerstvé ovocné šťavy s vysokým podielom ovocia.

2. Čokoláda
„Cukry majú svoje nezastupiteľné miesto, nakoľko pre detský vek je charakteristická potreba tzv. rýchlych kalórií, preto nie je potrebné úplne zakazovať sladkosti. Ak teda predsa doprajete svojmu dieťaťu čokoládu ako príležitostnú maškrtu, tak vyberajte kvalitnú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Ak bude väčšina balíčka zdravá, malá sladkosť neuškodí. Vyberajte však sladkosti typu cereálnych tyčiniek, ktoré sú sladké a zároveň zdraviu prospešné“ hovorí doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR.

3. Oriešky
Výborné sú vlašské orechy, mandle, lieskovce či para orechy. Pozor však dajte na to, aby boli nepražené a nesolené.

4. Sušienky a keksíky
Na internete nájdete množstvo receptov, ako si vyrobiť tradičné kupované sladkosti doma, ale v zdravšom variante. Skúste nájsť recepty na maškrty, ktoré obľubujú vaše deti a upiecť ich o čosi zdravšie.

ZDROJ: www.uvzsr.sk

Aj deti v materskej škôlke vítajú dlho očakávaného Mikuláša krátkymi riekankami a vianočnými pesničkami. S balíčkami sladkostí mu pomáha anjel aj nezbedný čertík (prezlečené pani učiteľky). Najkrajšou odmenou za tento výnimočný deň sú žiariace detské oči s veľkým ďakujem. Keďže aj pani učiteľky a tety kuchárky a upratovačky poslúchali celý rok, zaspievali Mikulášovi, tiež dostávajú balíčky.

Je potrebné sviatky, ako Mikuláš s čertom, v školách udržiavať? V dnešnej dobe väčšina pôvodných sviatkov vymizla. Zostali len tie, ktoré nám najviac vyhovujú, alebo tie, ktoré sme prevzali a zmenili vo vlastný prospech. Sviatok sv. Mikuláša je určený predovšetkým deťom, ktorých radosť v očiach napĺňa naše srdcia. Prebúdza vianočnú náladu a očakávania príchodu nového roka. V posolstve lásky, ktorú dodnes sv. Mikuláš rozdáva, zostáva fakt, že tento mýrsky biskup bol výnimočnou osobnosťou, ktorá vyvolala úctu hodnú pripomínania si práve pre to, že rozdával nádej, vieru a s láskou pomáhal ľuďom v núdzi.

Vychutnajme si s deťmi pohodovú atmosféru, vyčistime čižmičky a plnými dúškami nasávajme predvianočnú atmosféru. ;)

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok