Prázdniny v školskej jedálni. Ďakujeme!

letní dovolená

Prázdniny v školskej jedálni. Ďakujeme!

485 30 jún 2023

Ak by ste mali vybrať jedno prídavné meno, ktoré by charakterizovalo tento školský rok, aké by to bolo?

Pre mňa bol tento školský rok, školským rokom výziev. Po prvýkrát mi nastúpilo do škôlky dieťa a tak som sa po prvýkrát pozerala na jedálne aj zo strany rodiča. Čítala som si jedálne lístky, ktoré pre mňa nepredstavovali len nejaký papier, na ktorom stál rozpis denných jedál, alergénov a cien, ale videla som za tým vďaka svojej práci aj niečo iné, niečo viac.

Ďakujeme za snahu.

To viac, čo sa skrýva za jedálnym lístkom je vaša snaha priniesť deťom na stôl to najlepšie a najchutnejšie. Snaha vyjsť rodičom v ústrety, denné prepočty a výpočty, variácie a kombinácie, aby bolo všetko a pre všetky strany tak, ako má byť. Aj keď sa na nás, dá sa povedať denne, valia rôzne správy nie práve pozitívneho charakteru, skúste sa vtedy pozrieť na to, čo všetko sa vám podarilo, čo všetko ste zvládli a čím všetkým ste dokázali prejsť. Tento rok sme sa nevyhli výraznému zdražovaniu, krízam, negatívnym predpovediam a predsa sme tu. Školské jedálne naďalej dokážu denne vyprodukovať teplé obedy, čo nie je v každej krajine samozrejmosťou a pre mnoho rodičov možnosť školského stravovania predstavuje veľkú pomoc.

Ďakujeme za milý a láskavý prístup.

Pre moje dieťa je stravovanie v malej škôlkarskej jedálničke zážitkom. Od prvého dňa, kedy sa nechytila ani lyžičky si k nej postupne láskavým prístupom našli cestu a dnes zje vždy všetko a niekedy aj dvojitú dávku. Tento víkend som pripravila ľahký obed, ktorý pozostával zo šalátu a zapečenej zeleniny. Po tom, ako na tanieri už nič nezostalo na mňa spýtavým pohľadom pozrela a povedala: „Mamka, ale v škôlke nám dávajú tááák veľa jedla, nie tak málo, ako ty. No, daj mi tak veľa, ako mi dáva v škôlke teta kuchárka Majka.“ Keďže môj pekáč bol už prázdny, priznala som, že viac nemám, na čo si povzdychla a skonštatovala, že to sa zase bude musieť najesť v jedálni.

Ďakujeme za inšpiráciu.

Jedlá, ktoré varíte niekedy chutia deťom tak veľmi, že ich doma potom skúšame aspoň napodobniť. Podľa názvu sa snažíme vyberať ingrediencie, solíme, sladíme, koreníme podľa vlastného odhadu a keď si už myslíme, že sa nám podarilo dosiahnuť ten vysnívaný detský bod, naše deti nám povedia, že v škôlke je to aj tak lepšie. A ste aj inšpiráciou pre hru. Moje dieťa si rado usadí bábiky, dá im malé tanieriky, na hlavu si dá téglik od veľkého jogurtu a hrá sa na tetu kuchárku zo škôlky.

Ďakujeme za vašu cieľavedomosť.

Podľa účasti na našich seminároch, prednáškach a konferenciách vidíme, že máte záujem vzdelávať sa, rozširovať svoj obzor vo vašom odbore a stále zlepšovať vlastný prístup k práci a chod celej jedálne.

Je zrejmé, že aj keď sa hovorí o prázdninách v školských jedálňach, prázdninovať tak celkom nebudete. Možno vás čaká veľké upratovanie, možno prerábanie a modernizácia jedální, možno varenie pre iných stravníkov, ako sú deti.

Prajeme vám, aby ste si našli aj v tomto období aspoň chvíľku času na oddych, pokoj a aby ste dokázali načerpať nové sily a inšpiráciu do ďalšieho školského roka. Majte krásne letné dni plné čerstvého ovocia, zeleniny, slnka, niekedy aj príjemného dažďa a odpočinku.

Vaša redakcia

Júlia Szekely

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok