Krásne sviatky prajeme

kolac

Krásne sviatky prajeme

440 23 dec 2022

Z našej redakcie prajeme každej jedálni a každému, kto sa stará o zabezpečenie chutnej stravy v školách, škôlkach, nemocniciach, sociálnych domovoch a všetkým z oblasti verejného stravovania, tie najkrajšie sviatky plné pohody, lásky, pokoja, vnútornej sily, zdravia a príjemnej energie.

Prajeme Vám ...

... aby ste si v tieto sviatočné dni oddýchli a nabrali silu a inšpiráciu pre dobrý štart do nastávajúceho roka. Veríme, že aj v ďalšom roku nájdete chuť ísť ďalej, prinášať do vašej práce dobrú energiu, chuť učiť sa nové veci, vylepšovať vaše kuchárske umenie a tým prinášať radosť aj vašim stravníkom a samozrejme, aj sebe samým.

Prajeme vám pevné zdravie, vnútorné odhodlanie, otvorenú myseľ, lásku k vašej práci a ku životu samotnému.

A ak ešte máte chuť piecť, môžete sa pustiť aj do prípravy tradičného sviatočného bieleho koláča. Ak nestíhate na zajtra, kľudne aj ním môžete otvoriť aj Nový Rok. Recept mám ešte od mojej babky a dedí sa u nás z generácie na generáciu.

Potrebujeme:

1 kg polohrubej múky
6 veľkých lyžíc sušeného mlieka
1 droždi
5 lyžíc cukru
1 celé vajce
1 vanilkový cukor
½ balenia prášku do pečiva
1 lyžica soli
7 dcl mlieka

Z 200 ml vlažného mlieka, cukru, droždia a štipky múky pripravíme kvások, ktorý necháme 10 minút odstáť. Vajce vyšľaháme vidličkou spolu s vanilkovým cukrom. Dvakrát preosiatu múku zmiešame s práškom do pečiva a sušeným mliekom a postupne zapracovávame všetky ostatné ingrediencie. Cesto treba spracovávať dovtedy, kým sa v ňom nezačnú robiť bubliny. Necháme ho odstáť na teplom mieste asi hodinu. Z cesta si pripravíme 4, alebo 3 rovnaký pásy, ktoré zapletáme. Zapletený koláčč necháme ešte 30 minút odpočívať vo forme, v ktorej ho budeme piecť. Pred pečením potrieme vajíčkom a pečieme ho na 200 – 220 stupňov Celzia, približne pol hodinu. Skúšku toho, či je už hotový môžeme spraviť tak, že keď koláč dvihneme, tak je ľahký.

Čo nesmie chýbať na vašom sviatočnom stole?
Napíšte nám na e-mail redakcia@jedalne.sk.

Dobrú chuť a príjemné sviatočné dni.

Júlia Székely a redakcia portálu

Nechcete prísť o žiadnu užitočnú informáciu? Zaregistrujte sa k odberu noviniek

Odosláním súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov.

Naši partneri
Liebherr
Zdravýživka
VIS
Rational
Ailos
Robot Coupe
AŠKOS
AG Foods
Granuldisk
LogIQ
Irinox
Kema
Scanbox
Metos
Espik
K-Ten
Kobra kefy
HACCP Bakošová
Maso z lúky
Pán Zemiak
Ryba Handlová
Savencia
Thuries Academy
Pomôžeme vám nájsť článok