75 rokov v školskom stravovaní - ZOSTAVOVANIE JEDÁLNEHO „LÍSTKU“

75 rokov v školskom stravovaní - ZOSTAVOVANIE JEDÁLNEHO „LÍSTKU“
Vymenili by ste dnes platné Zásady na zostavovanie jedálnych lístkov za tieto jednoducho- komplikované podmienky zostavy jedálneho „lístku“?
Podmienky pri zostavovaní jedálneho lístku:
- zabezpečiť potrebnú mieru energie pre základnú látkovú výmenu,
- vybrať vhodné potraviny, aby v priemernej dennej dávke boli zastúpené látky nevyhnutné pre správnu výstavbu a funkciu orgánov,
- ustanoviť množstvo a druh potravín so zdrojom živočíšnych bielkovín,
- určiť vhodne príkrmy, jedenkrát denne zemiaky,
- zabezpečiť dostatok mlieka, syrov a vajec pre vápnik,
- skontrolovať, či množstvo tukov a uhľovodanov nie je nadmerné,
- doplniť jedálny lístok zeleninou a ovocím v surovom stave alebo upravené teplom,
- jedálny lístok musí byť pestrý, miešaný a vyhovovať ročným obdobiam
- finančný limit sa nemusí dodržiavať denne, vyrovnávame ho týždenne,
- vyhotovuje ho vedúca jedálne na 2-3 týždne dopredu a kontroluje ho lekár.
Pri zostave jedálneho lístku je potrebné brať v zreteľ i ročné obdobie:
V letnom jedálnom lístku má byť najviac zeleninových a ovocných jedál, sú osviežujúce, nezaťažujú tráviace ústroje a nevyvolávajú smäd. Pre vysoký obsah vitamínu C treba zaraďovať surovú zeleninu, ovocie (šaláty , ovocné peny).
V jesennom jedálnom lístku majú byť zeleninové jedlá, ovocie a vajíčka, pretože tieto sú najlacnejšie a pre detský organizmus dôležité.
Zimný jedálny lístok má byť kaloricky najvýdatnejší. Má obsahovať hodne bielkovín a tukov. Zaraďujeme syry, strukoviny, mäso, pomazánky, ryby. Dodávame vitamín C v zemiakoch, kyslej kapuste, zimnom ovocí, v ovocných šťavách, mrazenej zelenine a mrazenom ovocí.
Jarným jedálnym lístkom dopĺňame stravu potravinami s vitamínom C. Strava sa spestruje pridaním zeleného petržlenu, pažítky, mrkvičky, hlávkového šalátu atď., i keď sú cenovo drahšie.
Pri zostavovaní lístku si treba povšimnúť, aby sa pri úprave pokrmov striedala i rôzna tepelná úprava, ako varenie, pečenie, dusenie ap. Nakoniec prekontrolujeme farebnosť celej zostavy, aby obed lákal i svojim vzhľadom.
V tomto prípade môžeme v plnej miere súhlasiť, že pri tvorbe jedálneho lístka je potrebné prihliadať aj na aktuálne ročné obdobie. V čase prípravy pokynov bol v zimnom období ponúkaný obmedzený sortiment čerstvej zeleniny a ovocia a akceptovateľná bola jeho mrazená verzia. Dnes však kladieme v školskom stravovaní dôraz na čerstvosť a pestrosť zeleniny a ovocia, uprednostňujeme ich pred mrazenou alebo sterilizovanou úpravou.
Vzor jedálneho lístku na zimné obdobie:
Zbadali ste rozdiely, chýba vám tam niečo? Potrebujú dnešné deti jesť lepšie a viac? Prekvapilo vás, že sa jedálny lístok robil aj na sobotu?
Počas samotnej existencie školského stravovania sa neustále menili predpisy, názory na to, čo má dieťa denne skonzumovať, aké živiny, v akých dávkach, ktoré druhy potravín sú zdravé a ktoré vylúčiť, či obmedziť.
Dnešné školské jedálne pripravujú pokrmy podľa súčasných výživových trendov, zaraďujú jedlá atraktívne, používajú nové receptúry. Okrem prípravy hlavných jedál zabezpečujú doplnkové stravovanie, diétne stravovanie pre deti s osobitným stravovaním, realizujú celospoločenské programy podpory zdravia - školské mlieko, školské ovocie. Organizujú pre deti a rodičov akcie zamerané na propagáciu zdravej výživy - Deň mlieka, Deň jódu, Svetový deň výživy, ochutnávky jedál, vítanie prvákov do cechu školského, a pod....
Variť v školských jedálňach je kumšt, ktorý ovládajú len ľudia s láskou a oddanosťou k tejto zaznávanej činnosti.
zdroj obrázku: <a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/food">Food photo created by freepik - www.freepik.com</a>
Diskusia (2x)
veducasj napísal/a 23 máj 2019
silvia tokárová napísal/a 23 máj 2019
Pridať komentár k článku